Sākums Jaunumi 4. februārī notiks LATA tiešsaistes konference “Kā palikt atvērtiem jaunajā laikmetā”

4. februārī notiks LATA tiešsaistes konference “Kā palikt atvērtiem jaunajā laikmetā”

5 minūtes lasīšanai
ka palikt atvertiem jaunaja laikmeta

4. februārī no plkst. 10.00 tiešsaistē notiks Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) ikgadējā konference par atvērtības principu ievērošanu pandēmijas laikā valsts pārvaldē, privātajā sektorā un sabiedrībā kopumā. Konferences laikā tiks pasniegtas LATA gada par ieguldījumu atvērtu informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izstrādē, izmantošanā un  popularizēšanā.

“Kā palikt atvērtiem jaunajā laikmetā” lektoru vidū ir vairāk nekā desmit pašmāju un ārvalstu eksperti, tostarp Dr. Keegan McBride (), kurš dalīsies pieredzē un ieguvumos no Igaunijas atvērto datu ekosistēmas pārveides un “Wunder” pārstāvis Otso Lahti (Somija) – viņa uzstāšanās būs veltīta digitālo risinājumu piekļūstamības pamatprincipiem. LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis iepazīstinās ar digitālās identitātes lietošanas iespējām, Latvijas Universitātes profesors Andris Ambainis stāstīs par interneta vēlēšanām, LU Datorikas fakultātes pētniece un docente Anastasija Ņikiforova – par atvērto datu savlaicīgumu nacionālajos atvērto datu portālos ar pandēmiju saistītiem datiem un “Mērniecības datu centra” izpilddirektore Una Krutova – par zelta vidusceļu ģeotelpisko datu atvēršanai Latvijā.

No plkst. 15.45 piecās atvērtajās diskusiju istabās paralēli notiks darbsemināri – “Atvērtie ģeopolitiskie dati: kas mums kā sabiedrībai būtu jādara, lai veicinātu ģeopolitisko datu atvēršanu”, “Interneta vēlēšanas: tehnoloģiju iespējas un riski brīvu, aizklātu, drošu un demokrātisku vēlēšanu un referendumu norisei Latvijā”, “LATA vērtības: kāpēc ir vērts būt LATA biedram –  priekšrocības, iespējas un ieguvumi”, “Atvērtā : atvērtais pirmkods valsts pārvaldē, izglītībā, privātajā sektorā; atvērtās saskarnes; tālmācības/tāldarba tehnoloģijas” un “ATEA tehnoloģiju istaba”, kur pārrunās vienota un atvērta IT infrastruktūras resursa izveidi uzņēmumā.

Atvērtajā istabā “Atvērti ģeotelpiskie dati”, kur diskusiju vadīs “Mērniecības datu centra” izpilddirektore Una Krutova, piedalīsies Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Vita Narnicka, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs, LĢIA direktors pulkvedis Mārtiņš Liberts,  AS “Latvijas valsts meži” Biznesa sistēmu risinājumu direktors Māris Kuzmins, “Tet” biznesa analītikas vadītāja Andželikai Zaharova un citi ģeotelpisko datu eksperti.

Atvērtajā istabā “Atvērtā programmatūra” LATA valdes loceklis Leo Trukšāns rosinās diskusijas dalībniekus – Valsts kancelejas projekta vadītāju Vitu Vodinsku, LR Saeimas Administrācijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju direktoru Induli Bikši un  LU ITD vadītāju Arni Voitkānu diskutēt par atvērto tehnoloģiju lietošanu valsts pārvaldē un izglītībā.

Interneta vēlēšanu istabā LATA valdes locekļa Aigara Jaundāldera vadībā par tehnoloģiju iespējām un riskiem brīvu, aizklātu, drošu un demokrātisku vēlēšanu norisei Latvijā diskutēs Tiesībsargs Juris Jansons, Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Kristīne Bērziņa, Latvijas Universitātes profesors Andris Ambainis, kā arī citi IKT jomas eksperti.

LATA vērtību istabā uzzināsiet par priekšrocībām esot LATA biedram: iespējas un ieguvumi, bet Tehnoloģiju istabā ATEA pārstāvji – Aleksandrs Rudovičs, Datu tīklu inženieris un Kaspars Šulcs, IT arhitekts – prezentēs: “Vienota un atvērta IT infrastruktūras resursa izveide uzņēmumā – ar ko sākt?”. “Atea Latvija” valdes loceklis Rolands Naglis vērš uzmanību uz jaunā laikmeta tendencēm iestāžu un uzņēmumu vidē: “Droša un moderna darba vide, kas veicina mobilitāti un nodrošina pat 100% tālvadības iespēju nav utopija, bet gan nepieciešamība. Pēc 2019. gada datiem pastāv 30% varbūtība, ka uzņēmums divu gadu laikā piedzīvos drošības pārrāvumu, tādēļ, datu aizsardzības nolūkos, sniegsim ieskatu, kā būt atvērtiem, bet maksimāli pasargātiem, izmantojot mākonī pārvaldītus IT risinājumus. Skatīsim, kas nepieciešams vienota IT infrastruktūras resursa izveidei uzņēmumā un kādas ir tā priekšrocības.”

Jānis Tupulis, LATA valdes priekšsēdētājs uzsver: ”Īpaši gribu pievērst konferences apmeklētāju uzmanību atvērtās programmatūras diskusiju istabai un aicinu iesaistīties sarunās. Gan Eiropas Komisijā, gan Latvijas valsts pārvaldē atvērtā koda programmatūra tiek arvien vairāk atbalstīta gan ar politiku un likumdošanas veidošanu, gan praktiskā rīcībā, izvēloties atvērtā koda risinājumus valsts procesu nodrošināšanai.”

Pasākuma laikā notiks arī ikgadējā LATA gada balvas pasniegšanas ceremonija ar mērķi izcelt un godināt Latvijas privātā un publiskā sektora, akadēmiskās vides pārstāvju un privātpersonu ieguldījumu atvērtu informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izstrādē, izmantošanā un  popularizēšanā.

​LATA konference notiks jau četrpadsmito gadu un šī ir pirmā reize, kad tā ikvienam interesentam būs pieejama tiešsaistē. Konferenci bez maksas virtuāli apmeklēt aicināti IKT jomas profesionāļi, valsts un pašvaldības institūciju pārstāvji, uzņēmumu un nozaru asociāciju pārstāvji, kā arī atvērto datu un tehnoloģiju entuziasti.

Konferences programma, reģistrācija konferencei un tiešraide būs pieejama saitē: https://www.lata.org.lv/konference-2021.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Latvijā izsniegtās e-receptes būs iespējams izmantot ārvalstīs

latvija uzsākusi pārrobežu e-recepšu datu apmaiņu ar noteiktām dalībvalstīm, lai nodrošinā…