Sākums Jaunumi Tildes Balss risinājums padarīs Lampas saturu pieejamu vājdzirdīgo un nedzirdīgo auditorijai

Tildes Balss risinājums padarīs Lampas saturu pieejamu vājdzirdīgo un nedzirdīgo auditorijai

2 minūtes lasīšanai
tildes balss

Jau otro gadu pēc kārtas tehnoloģiju uzņēmums “Tilde” sadarbībā ar sarunu festivālu “Lampa” veidos un izmēģinās valodas rīku, kas nodrošinās diskusiju titrēšanu reāllaikā. Pielāgotais “Tildes Balss” pakalpojums sniegs iespēju nedzirdīgajiem lietot reāllaika titrēšanas rīku latviešu valodā un piedalīties festivāla diskusijās par sev interesējošām tēmām. Šogad tulkojums reāllaikā tiks nodrošināts kopumā 64 pasākumiem trijās studijās.

Informācijas pieejamība ir būtisks faktors katra indivīda dzīves kvalitātes nodrošināšanā. Cilvēki ar dzirdes traucējumiem kvalitatīvu informāciju var saņemt tikai zīmju valodā vai ar titru palīdzību. Iespēja iesaistīties publiskos pasākumos, kā atgādina “Tildes” pārstāvji, ir solis tuvāk iekļaujošai sabiedrībai. “”Tildei” kā uzņēmumam ir svarīgi rūpēties par to, lai, pateicoties pasaules līmeņa tehnoloģijām, informācija būtu pieejama visai Latvijas sabiedrībai, tai skaitā arī nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem cilvēkiem,” skaidro “Tildes” mākslīgā intelekta biznesa attīstītājs Mārtiņš Sūna.

Pagājušā gada sadarbības pieredze bija veiksmīga, un tehnoloģijas nodrošinātā audio pārvēršana tekstā bija pietiekami kvalitatīva, vērtē “Tildes” pārstāvji. Iniciatīvu pozitīvi novērtēja arī Latvijas Nedzirdīgo biedrības kopiena – cilvēki sajutās iederīgi šajā formātā, kas ikdienā nav plaši pieejams. Atgriezeniskā saite motivēja uzņēmumu pilnveidot runas atpazīšanas un transkripcijas tehnoloģiju, lai šogad nedzirdīgie un vājdzirdīgie varētu vēl pilnvērtīgāk iesaistīties publiskajās diskusijās.

“Pagājušā gada pieredze mums sniedza vērtīgu ieskatu tehnoloģijas izmantošanai perspektīvā. Līdz ar dažādu izaicinājumu pārvarēšanu automātiskās runas atpazīšanas tehnoloģijām ir liels potenciāls, lai aptvertu plašu sabiedrības daļu un radītu pieejamu saturu ikvienam reāllaikā,” stāsta Sūna.

Reāllaika runas pārvēršana tekstā ir tehniski sarežģīts process – datora apstrādātā skaņa tiek pārvērsta fonēmās, un, balstoties uz statiskās sakarības principiem, tiek pārbaudīts, cik ticams ir katrs no iespējamajiem variantiem. Pēc tam gramatikas algoritms sadala tekstu jēgpilnos teikumos, iespēju robežās arī saliekot interpunkcijas zīmes, lai teksts kļūtu uztverams un viegli lasāms. Atpazītā teksta kvalitāti ietekmē dažādi faktori – diskusijas kultūra, lietotā terminoloģija, svešvārdi un pat runas stils.

Šī gada festivāla formāts rada jaunus izaicinājumus, jo sarunas norisināsies tiešsaistē, – automātiskās runas atpazīšanas risinājumam būs jāprot “sadarboties” ar trešo pušu video straumēšanas platformām. “Tildes Balss” nodrošinās trīs paralēli notiekošu diskusiju titrēšanu reāllaikā, padarot pieejamu ievērojami plašāku saturu, nekā līdz šim.

“Lampas” mājaslapas meklētājā ierakstot atslēgvārdus “Tildes Balss”, var atrast, kurām diskusijām tiks nodrošināta titrēšana reāllaikā.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…