Sākums netsec Kā atpazīt viltus interneta veikalus un iepirkties droši?

Kā atpazīt viltus interneta veikalus un iepirkties droši?

12 minūtes lasīšanai
viltus lapa

Pieaugot interneta lietotāju skaitam, pieaug arī tiešsaistes krāpniecību skaits, sākot no nepatiesām ieguldījumu iespējām un beidzot ar tiešsaistes veikaliem. Interneta vide ļaundariem ir labvēlīga, jo ļauj tiem darboties no jebkuras pasaules vietas un darīt to anonīmi. Mūsdienu apstākļos, kad virtuālā pasaule ir kļuvusi par ikdienas neatņemamu sastāvdaļu, kļūt par krāpnieku upuri ir ļoti vienkārši. Ir jābūt īpaši modriem un jāliek lietā visas prasmes, lai tos atpazītu.

Virtuālajā ē ļaundari darbojas visu laiku, tomēr visaktīvākie tie ir tieši svētku gaidīšanas laikā. Tādēļ esam apkopojuši padomus, kas palīdzēs atpazīt krāpnieciskas tiešsaistes iepirkšanās vietnes.

Pārāk labi, lai būtu patiesība

Meklējot preces tiešsaistē, liela daļa piedāvājumu var būt ļoti vilinoši: Gucci soma vai jauns iPhone par pusi cenas? Kurš gan negribētu sev šādu izdevīgu pirkumu? Taču arī krāpnieki to zina un cenšas izmantot savā labā. Bieži vien šādos piedāvājumos pircēji  tiek steidzināti – piemēram, ka preces ir ierobežotā daudzumā vai jāpasteidzas, piedāvājums spēkā vēl tikai 5 minūtes un norādīts atpakaļ skaitīšanas taimeris, esi viens no retajiem laimīgajiem utml.

Ja tiešsaistes darījums izskatās pārāk labs, lai būtu patiess, padomājiet divreiz un pārbaudiet faktus. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt, ir atrast informāciju par to pašu preci ražotāja mājaslapā. Ja cenu starpība ir milzīga, tad, noteikti pārbaudiet arī visu pārējo vietnē pieejamo informāciju, piemēram, mājaslapā norādīto uzņēmuma nosaukumu un kontakta informāciju.

Mājaslapas nosaukuma (domēna vārda) pārbaude

Viltus tiešsaistes veikali patērētājus cenšas maldināt, veidojot vizuāli līdzīgas mājaslapas pazīstamu zīmolu oficiālajām vietnēm. Taču patiesībā tām nav nekādas saistības ar faktisko uzņēmumu.

Tāpēc esat vērīgi un pārliecinieties adrešu joslā, vai mājaslapas nosaukums (domēna vārds) ir tas pats, par kuru uzdodas?

Piemēram, ja zīmola īstais domēna vārds ir brand.com, tad viltotā tīmekļa vietne var izmantot tādas variācijas kā brand.net, brand.org, brand.xyz, brand.biz, brand.online un citas. Kā arī pārliecinieties, ka adresē nav trūkstoši vai tieši otrādi lieki burti vai simboli (piem., brand.com.tz, brnd.com, b-rand.com). Ja neesat pārliecināti, vai lapas adrese ir vai nav saistīta ar konkrēto ražotāju, vietnē who.is varat pārbaudīt, kam konkrētais domēna vārds pieder (piem., brand.com reģistrēts Brand Co., brand.net reģistrēts kādam nepazīstamam uzņēmumam vai lietotājam Ķīnā).

Meklējot izvēlēto zīmolu ar meklētājprogrammu (Google vai citu), nepaļaujieties tikai uz to, ka kāda vietne atrodas atlasīto rezultātu augšgalā. Tas pats attiecas arī uz reklāmām sociālajos tīklos, piemēram, , kur bieži parādās reklāmas viltus veikaliem. Krāpnieki mēdz pirkt reklāmas vietu, lai viņu krāpniecisko veikalu jums parādītu kā pirmo vai sociālajos tīklos tas parādītos jūsu ziņu joslā. Paiet , līdz par šādu krāpniecisku reklāmu tiek iesniegts ziņojums un tā tiek izņemta.

Ja saņemat piedāvājumu e-pastā, pirms apmeklējat tiešsaistes veikalu un klikšķināt uz saites, pārliecinieties, kāda ir patiesā saites adrese.  To iespējams izdarīt ir: ar kursoru uzbrauc uz saites (uz saites nenospiežot) un aplūko, kāda ir patiesā saites adrese (piem., e-pastā norādīta saite brand.com, bet, uzbraucot uz saites ar kursoru, redzams, ka patiesā saites adrese ir esgributavunaudu.net/maksa).

Domēna vārda vecuma pārbaude

Domēna vārdi, kas reģistrēti nesen vai īsi pirms svētku laika, varētu būt aizdomīgi, jo krāpnieki nereti reģistrē vairākus domēna vārdus un mēdz bieži tos mainīt, lai izvairītos no tiesībsargājošām iestādēm.  Tīmekļa vietnes, kas izveidotas nesen un kuru pastāvēšanas laiks ir īss, piemēram, vietne izveidota vienu mēnesi pirms svētku iepirkšanās sezonas sākuma, visdrīzāk ir krāpnieciskas.

Tāpēc aicinām pārliecināties, cik sen interneta veikals pastāv un cik sen reģistrēts tā domēna vārds.  Viens no rīkiem, kas sniedz šādu informāciju ir Scamadviser.

Preces apraksts

Pievērsiet uzmanību preces aprakstam. Interneta veikalā ir jābūt skaidri un saprotami sniegtai informācijai par piedāvāto preču galvenajām īpašībām (izskats, saturs, izmērs utml.), kā arī norādītai cenai ar iekļautiem nodokļiem.

Interneta veikala (uzņēmuma) reģistrācijas dati

Viens no efektīviem, bet ļoti sarežģītiem pārbaudes veidiem ir pārliecināties, vai izvēlētais interneta veikals un tā uzņēmums ir tiešām reģistrēts komercdarbības veikšanai tā piederības valstī. Piemēram, Latvijā, ja uzņēmums veic komercdarbību uzņēmuma mājaslapā, tā ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā kā uzņēmuma struktūrvienība. Tāpat šajā vietnē ir jābūt pieejamai visai uzņēmuma kontaktinformācijai (pārdevēja vai pakalpojumu sniedzēja nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, faktiskā adrese, ja tā atšķiras no juridiskās, kontakttālrunis, e-pasta adrese), lai jebkurā brīdī patērētāji, VID vai kāda cita iestāde varētu sazināties.

Informāciju par pārdevēju vai pakalpojumu sniedzēju drošības nolūkos vērts salīdzināt ar uzņēmumu reģistra datiem, piemēram, Latvijā ļoti ērti to var izdarīt:

Vai atsauksmes ir uzticamas?

Liela daļa tiešsaistes veikalu labprāt ļauj saviem klientiem izteikt vērtējumu, jo tas ļauj tiem dižoties un piesaistīt arvien jaunus lietotājus. Viltotām vietnēm arī mēdz būt sadaļa “Atsauksmes”, kas diemžēl ir aizpildītas ar viltotām pozitīvām atsauksmēm. Tās satur personu vārdus, izmanto fotoattēlus, kas iegūti no nejaušiem avotiem, un teksts bieži tiek kopēts no citām vietnēm. Tāpēc ieteicams nepaļauties uz atsauksmēm, kas ir tikai tīmekļa vietnē. Tādas vietnes kā Scamadviser, TrustPilot un citas ļauj lietotājiem atstāt atsauksmes, kuras nevar dzēst vai rediģēt.

Ārējo atsauksmju pārbaude ir veids, kā iegūt skaidrāku priekšstatu par to, ko īsti klienti saka.

Pārbaudiet sociālo mediju saites

Sociālie mediji mūsdienās ir nozīmīga e-komercijas uzņēmumu sastāvdaļa, un patērētāji bieži sagaida, ka tiešsaistes veikalos būs pieejami sociālie mediji. Krāpnieki to zina un tāpēc bieži savās tīmekļa vietnēs ievieto sociālo mediju vietņu logotipus. Taču, ja cenšaties uzklikšķināt uz šīm ikonām, tad ļoti bieži atklājas, ka šī funkcionalitāte pat nedarbojas.

Iespējams, ka šīs ikonas aizved līdz kādai mājaslapai, tukšam profilam vai citai nesaistītai vietnei. Krāpnieki parasti ir pārāk slinki, lai izveidotu savus viltus kontus Facebook, Twitter vai Instagram. Tāpat tas būtu pietiekami riskanti viņu tēlam, jo izplatītos slikta publicitāte un reputācija. Ja tomēr ir funkcionējoši sociālo mediju konti, noteikti aplūkojiet, vai tajos ir kādas ziņas. Bieži vien, ja tīmekļa vietne ir viltota, saniknotie lietotāji būs atstājuši savu vērtējumu!

Saziņa ar interneta veikalu

Labs interneta veikals zina, ka klienti vēlas sazināties dažādos veidos. Pārbaudiet, vai uzņēmums nodrošina tālruņa numuru, e-pasta adresi, tērzētavas (čata) iespējas vai tikai bezpersonisku saziņas formu? Ja rodas šaubas, zvaniet uzņēmumam vai nosūtiet pieprasījumu sniegt papildinformāciju e-pastā vai sociālajos tīklos. Profesionāls interneta veikals parasti atbild stundu vai ne vairāk kā divu darba dienu laikā atkarībā no vides un laika zonas.

Vai mājaslapa izmanto drošības sertifikātu?

Pārliecinieties, vai tiešsaistes veikala adrese sākas ar “https://” un vai tās priekšā redzat “lock” (atslēdziņa) simbolu? Šādā gadījumā saziņa starp tiešsaistes veikalu un pārlūkprogrammu ir šifrēta, padarot to nedaudz drošāku lietošanai. Tiesa, tas pasargās no nosūtītās informācijas vai datu pārtveršanas, taču negarantē, ka tīmekļa veikals nav viltots, jo SSL sertifikāta (kas nepieciešams, lai nodrošinātu saziņu) izmaksas ir mazas.

Vai ir pieejamas drošas maksājumu metodes?

Interneta veikalos norēķinu metodes ir dažādas. Ir kredītkartes un maksāšanas metodes, kas piedāvā patērētāju aizsardzību, ļaujot patērētājiem saņemt atpakaļ savu naudu gadījumā, ja produkts netiek piegādāts, piemēram, . Pārbaudiet, vai tīmekļa veikals atbalsta šīs maksāšanas metodes. Nekad nepārsūtiet naudu uz bankas kontu, ja rodas šaubas par tīmekļa veikala uzticamību.

Papildus jūsu drošībai, lai izvairītos no gadījumiem, kad kartes datus tomēr nozog vai iegūst kādā citā veidā,  maksājumiem internetā iesakām izmantot atsevišķas kartes. Ir bankas, kuras piedāvā arī opciju “virtuālās kartes”, tās var ātri un bezmaksas nomainīt. Maksājumiem interneta veikalos, tādas būtu vispiemērotākās.

Kas piegādā produktu?

Pārbaudiet, vai tiešsaistes veikalā ir uzskaitīti piegādes partneri. Ne visi interneta veikali tos uzskaita, taču daži integrē mājaslapā iespēju izsekot sūtījuma gaitu. Nereti pie saņemšanas procesa tiek norādīti piegādes partneri. Ja tiek nosaukts uzticams piegādes partneris, šī parasti ir laba zīme.

Pārbaudiet mazo druku (lietošanas noteikumus)

Īpaša uzmanība mājaslapās jāpievērš sadaļām “Par mums”, “Noteikumi un nosacījumi”, “Privātuma politika”, “Atgriešanas nosacījumi”. Krāpnieki, lai izskatītos profesionāli, bieži steigā izveido šādas sadaļas, taču tekstā atstāj milzum daudz kļūdu un nesakritību. Ja konstatējat, ka šādas sadaļas nepastāv vai tām ir slikta kvalitāte (piemēram, tās satur drukas kļūdas), divreiz padomājiet par iepirkšanos šajā vietnē! Pirms pieņemat lēmumu, uzdodiet sev jautājumu “Vai tiešām uzņēmums izveidotu nepilnīgu vai nevīžīgu saturu, ja darbotos likumīgi?”.

Vai izmantoto zīmolu nosaukumi ir korekti

Daudzi krāpnieciski tiešsaistes veikali, lai iegūtu apmeklētājus, izmantojot meklētājprogrammas, izmanto zīmolu nosaukumus, piemēram, , Chanel, Apple, apvienojumā ar tādiem vārdiem kā “discounted”, “cheap”, “sales” un pat “free”. Šādas “izdevīgo piedāvājumu” vietnes parasti piegādā viltojumus vai bieži nepiegādā preci vispār.

Noteikti pievērsiet uzmanību vietņu izskatam un sajūtai. Likumīgām tīmekļa vietnēm ir augstas kvalitātes logotipi un attēli, jo zīmoli vēlas atstāt labu iespaidu. Krāpnieki bieži zog saturu, piemēram, attēlus un produktu aprakstus no dažādiem avotiem. Tas var novest pie tā, ka vietnes izskats var būt neprofesionāls, ar dīvainu formatējumu vai zemas izšķirtspējas attēliem.

Ja vēl joprojām māc šaubas, nedari to!

Ja (joprojām) šaubāties, nedariet to! Mūsu padoms: ja neesat droši, tad labāk būt piesardzīgiem un sekot savai intuīcijai. Neļaujiet lieliskai cenai ietekmēt jūsu veselo saprātu. Ja rodas šaubas, ir daudz citu veikalu, no kuriem var iegādāties.

Papildinformācijai

Diskusija par drošu iepirkšanos internetā:
https://www.youtube.com/watch?v=tgHYNEQV48o

PTAC padomi, kā izvairīties no negodīgiem interneta veikaliem:
https://www.ptac.gov.lv/lv/news/ptac-padomi-ka-izvairities-no-negodigiem-interneta-veikaliem

How to Recognize a Scam:
https://www.scamadviser.com/scam-reports/tips-support/62/how-to-recognize-a-scam

“Typo” jeb taustiņkļūdu domēna vārdi:
https://www.nic.lv/lv/typo-jeb-taustinkludu-domena-vardi

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In netsec
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Latvijā izsniegtās e-receptes būs iespējams izmantot ārvalstīs

latvija uzsākusi pārrobežu e-recepšu datu apmaiņu ar noteiktām dalībvalstīm, lai nodrošinā…