Sākums Tehnoloģijas ‘FaceApp’ lietotne nonākusi Valsts Drošības Dienesta redzeslokā

‘FaceApp’ lietotne nonākusi Valsts Drošības Dienesta redzeslokā

3 minūtes lasīšanai
faceapp

VDD iesaka pievērst uzmanību netipiski plašajai piekļuvei datiem un programmām, ko pieprasa lietotnes izstrādātājs, kā arī lietotnes noteikumos paredzētajai piekrišanai izstrādātājam iegūt plašas tiesības personas datiem. Tāpat dienests vērš uzmanību uz lietotnes izcelsmes valsti, kas ir Krievija, piebilstot, ka šīs valsts reputācija tiek apšaubīta saistībā ar aizdomām par privātuma pārkāpumiem un publiski nepieejamas informācijas nesankcionētu iegūšanu.

Ņemot vērā šos apstākļus, VDD neiesaka šo un tai līdzīgu lietotņu izmantošanu valsts un pašvaldības institūciju un kritiskās infrastruktūras uzņēmumu darbiniekiem. Dienests rekomendē arī privātpersonām rūpīgi izvērtēt, vai personiskajā mobilajā ierīcē uzstādīt šāda veida lietotnes.

Kopumā VDD vērtējumā, izvēloties lejupielādēt un izmantot mobilajās ierīcēs dažādas lietotnes (aplikācijas), lietotājam jārēķinās ar riskiem personīgo datu drošībai. Turklāt šādi riski pastāv neatkarīgi no tā, vai konkrētā brīdī gūti tieši pierādījumi aplikācijas ievainojamībām, jo tādas var rasties arī vēlāk, lietošanas laikā – ar kārtējo atjauninājumu vai, ēji, lietotnes atjaunināšanas trūkumu, uzsver drošības dienests.

“Jāņem vērā, ka lejupielādējot un uzstādot lietotni savā mobilajā ierīcē, lietotājs piekrīt tās noteikumiem, tostarp – nodod piekļuves tiesības mobilajā ierīcē esošajiem datiem un ierīces funkcionalitātei (lokācija, kamera, mikrofons),” skaidro VDD.

VDD rekomendē, pirms ikvienas jaunas lietotnes uzstādīšanas privātajā mobilajā ierīcē, rūpīgi iepazīties ar tās lietošanas noteikumiem un izvērtēt, vai lietotnei nepieciešams piekļūt pieprasītajiem datiem un programmām. Tāpat VDD aicina īpaši rūpīgi izvērtēt, vai lietotnē reģistrēties ar personiskā sociālā tīkla konta, piemēram, “” vai “Twitter” datiem, tos tādējādi nodot trešajai pusei.

VDD vērtējumā riski ir augstāki, ja lietotnes izcelsmes valsts nav kāda no NATO vai Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Kā ziņots, “Wireless Lab” lietotni radīja 2017. gadā, un tā izmanto mākslīgo intelektu, lai modificētu lietotāju fotogrāfijas, mainot matu krāsu, liekot sejā parādīties krunkām vai arī mazinot vecuma pazīmes.

Šobrīd tā ir visvairāk lejuplādētā bezmaksas vietnē “”.

Tāpat vēstīts, ka Senāta demokrātu mazākuma līderis Čaks Šūmers aicinājis Federālo Izmeklēšanas biroju (FIB) veikt izmeklēšanu par mobilās lietotnes “FaceApp” darbību ar mērķi “noskaidrot riskus nacionālajai drošībai un privātumam”. Laikraksts “Washington Post” ziņoja, ka partijas Nacionālā komiteja brīdinājusi 2020. gada prezidenta vēlēšanu kampaņas dalībniekus, lai viņi “šo lietotni dzēš bez kavēšanās”. Savukārt uzņēmuma “Wireless Lab” vadītājs Jaroslavs Gončarovs “Washington Post” sacīja, ka lietotne fotogrāfijas nekādiem citiem mērķiem neizmanto un tās uzņēmuma serveros tiek dzēstas 48 stundu laikā.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Tehnoloģijas
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Latvijā izsniegtās e-receptes būs iespējams izmantot ārvalstīs

latvija uzsākusi pārrobežu e-recepšu datu apmaiņu ar noteiktām dalībvalstīm, lai nodrošinā…