Sākums arhivs Latvijā uz 200 iedzīvotājiem ir viens IT speciālists

Latvijā uz 200 iedzīvotājiem ir viens IT speciālists

3 minūtes lasīšanai
userprogrammers63ku1

Jaunākās IT nozares tendences liecina par iespējamiem riskiem Latvijas tautsaimniecības jeb ekonomikas attīstībai tuvāko desmit gadu laikā, ja netiks mainīta attieksme pret informātikas priekšmeta un programmēšanas pamatu izglītību valstī, brīdina Latvijas Darba devēju konfederācijas un IT nozares privātā sektora pārstāvji. Kā biznesa portālu «Nozare.lv» informē kompānijā «Accenture Latvia», kopīgi ar valsts institūcijām un IT nozares partneriem uzņēmums veicis analīzi par IT nozares izglītību un nodarbinātību, kas norāda uz nopietniem draudiem Latvijas tautsaimniecībai tuvākā nākotnē. Viens no šiem draudiem ir kritisks IT speciālistu trūkums. Latvijā uz 200 iedzīvotājiem ir viens IT speciālists, kamēr Somijā – četri. «Accenture» izpilddirektors Maksims Jegorovs skaidro, ka šis ir viens no iemesliem, kādēļ Latvija nevar piedalīties pasaules projektos, kur viena no prasībām ir pietiekams IT profesionāļu skaits. «Kamēr Lietuvā viens no lielākajiem Lielbritānijas banku sektora spēlētājiem «Barclays» izveido savu tehnoloģiju centru, nodrošinot darba vietas vairāk nekā 800 IT speciālistiem un nesot valsts ekonomikā ievērojamus ienākumus, tikmēr Latvijā šāda mēroga projektus nav iespējams realizēt tieši darba spēka trūkuma dēļ. Valsts izglītības satura centra statistika liecina, ka 2012.gadā, salīdzinot ar 2000.gadu, skolēnu skaits, kas apgūst informātikas priekšmetu un programmēšanas pamatus, ir samazinājies par 10%. Šāda statistika neesot iepriecinoša un apstiprina iespējamos draudus Latvijas ekonomikai tuvāko gadu desmitu laikā.

«Par IT nozares nepopularitāti liecina arī fakts, ka katru gadu medijos lasām ziņas, ka vēl septembrī augstskolas, kurās ir pieejamas bakalaura studijas ar informācijas tehnoloģijām saistītās nozarēs, izsludina papildu uzņemšanu tieši uz neaizpildītajām budžeta vietām. Mēs kā uzņēmums novērtējam skolotāju iniciatīvu un vēlmi audzināt nākamo programmētāju paaudzi, taču gaidām arī lielāku atbalstu no valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī skolēnu vecākiem, kuriem būtu jābūt tālredzīgiem, lai spētu ievirzīt bērnu interesi par profesijām, kurām ir lielākas nākotnes perspektīvas,» norāda Jegorovs.

Minētās analīzes mērķis esot popularizēt programmēšanu skolēnu vidū, kā vienu no nākotnes perspektīvākajām un Latvijai noderīgākajām profesijām. Jau kopš mācību gada sākuma projekts «Start(IT)» un tā realizētāji «Accenture», sadarbojoties ar Latvijas skolām, skolotājiem un pašvaldībām, veicinot interesi un modernu izglītības materiālu pieejamību skolēniem. Šonedēļ notiks «Start(IT)» pirmā mācību gada konference, apkopojot sasniegto un to, pie kā vēl jāstrādā, lai padarītu projektu par pieejamāku arvien lielākam skolēnu un skolotāju skaitam un popularizētu iespēju apgūt programmēšanu, kā vienu no perspektīvākajām profesijām. Konferencē piedalīsies pārstāvji no Latvijas Darba devēju konfederācijas un sadarbības IT uzņēmumiem, kuri informēs par reālo situāciju Latvijas IT speciālistu darba tirgū.]]>


Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In arhivs
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…