21. janvāris, 2021

Bažas rada steigā izveidotie internetveikali

wish shopping

Kiberdrošības jomā šajā gadā izaicinājumu būs daudz, tostarp bažas rada krīzes laikā steigā izveidotie internetveikali, ceturtdien intervijā informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Latvijā “.lv” vadītāja Baiba Kaškina.

“Šajā gadā izaicinājumu būs daudz,” teica Kaškina, piebilstot, ka, turpinoties attālinātajam darbam, arī uzbrukumi, kas saistīti ar šo attālināto darbu, neies mazumā.

Viņa atzīmēja, ka tostarp bažas rada krīzes laikā steigā izveidotie internetveikali. “Tas, ka daudzi uzņēmumi ir bijuši spiesti pilnībā pāriet uz darbību virtuālajā ē un, savā ziņā, steigā izveidot internetveikalus, mums rada bažas. Varētu būt incidenti, kas ir saistīti ar internetveikaliem, kuros nav pienācīgi padomāts par drošības jautājumiem,” sacīja “Cert.lv” vadītāja.

Tāpat Kaškina prognozēja, ka šogad turpināsies dažādas izspiešanas kampaņas, kas saistītas gan ar šifrējošajiem vīrusiem, gan ar piekļuves liegumu uzbrukumiem. Taču, iespējams, varētu parādīties arī jaunas metodes, kā mēģināt izspiest naudu no uzņēmumiem.

“Cert.lv” vadītāja arī atzīmēja, lai arī iestādēs kiberdrošības jautājumi ir sakārtoti jau vairākus gadus, tostarp ir skaidrs, kurš par ko ir atbildīgs, kā arī darbinieki tiek regulāri apmācīti, ir arī vājās vietas un apdraudējumi var notikt, taču privātajā sektorā situācija ir ļoti neviendabīga.

“Valsts iestādēs stāvoklis ir homogēnāks, bet privātajā sektorā ir visdažādākais spektrs – ir uzņēmumi, kuri par kiberdrošību domā ļoti nopietni un jau ļoti sen, kur viss ir visaugstākajā līmenī, bet ir iestādes, kuras diemžēl par kiberdrošību uzzina tikai tad, kad visi viņu ir sašifrēti un rezerves kopijas nav pieejamas. Šajos pēdējos gadījumos tā ir mācīšanās pēc kaujas, kad viss jau ir gandrīz zaudēts un jāsāk būvēt dzīve no jauna,” sacīja Kaškina.

Tāpat viņa norādīja, ka, būtiski palielinoties internetam pieslēgto iekārtu skaitam, strauji pieaug kiberuzbrukumi lietu internetam. “Par katru lietu, kuru mēs pieslēdzam internetam, ir jādomā par kiberdrošību. Ir jāizvērtē, vai šis pieslēgums mums tiešām ir vajadzīgs, un ja jā, tad ir jārūpējas par drošu paroli un citiem aizsardzības mehānismiem,” teica Kaškina, piebilstot, ka internetam pieslēgtās iekārtas, kas nav pienācīgi aizsargātas, galvenokārt tiek izmantotas uzbrukumiem citām iekārtām. 

“Cert.lv” izveidots 2011.gada februārī Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta ietvaros, un tā galvenā funkcija ir informācijas tehnoloģiju drošības veicināšana Latvijā. “Cert.lv” kopš 2013.gada ir Aizsardzības ministrijas pakļautībā. Iepriekš vienība bija Satiksmes ministrijas pārziņā.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.