Sākums Jaunumi Failiem.lv saņēmis ES finansējumu blokķēdes tehnoloģijas ieviešanai

Failiem.lv saņēmis ES finansējumu blokķēdes tehnoloģijas ieviešanai

3 minūtes lasīšanai
failiemlv dators plansete viedtalrunis

Datu glabāšanas platforma “Failiem.lv” izturējusi atlasi un ir saņēmusi Eiropas Savienības atbalstu blokķēdes risinājumu praktiskai ieviešanai, informē uzņēmums

Janvāra pēdējā nedēļā uzņēmums piedalījās inovāciju konkursa “Block.IS” otrajā kārtā Stambulā un iekļuva 23 Eiropas uzņēmumu finālistu vidū, iegūstot 50 000 eiro līdzfinansējumu blokķēdes risinājumu ieviešanai. Konkursā kopā piedalījās 118 komandu no 25 Eiropas Savienības valstīm.

Eiropas Savienības inovāciju projekta “Horizon 2020” ietvaros saņemtais finansējums tiks izmantots “Failiem.lv” blokķēdes un failu tirdzniecības platformas pilnveidei un attīstīšanai, integrējot un papildinot datu glabāšanas platformu ar blokķēdes elementiem. Plānots, ka interneta lietotājiem sistēma būs pieejama kā atvērts failu katalogs – dokumentu bibliotēka un ļaus lietotājiem publicēt un dalīties ar dažādiem brīvpieejas un maksas failiem, izmantojot “Ethereum” blokķēdē saglabājamus “Files.fm” tokenus jeb digitālos žetonus.

“Termins “blokķēde” patērētajiem galvenokārt saistās ar kriptovalūtām, konkrētāk – “Bitcoin” vai “Ethereum”, taču šī datubāzes paveida pielietojums ir daudz plašāks dažādās jomās, kur ir nepieciešama informācijas pieejamība, caurspīdība un neizmainīšana, piemēram, finanšu darījumu un automatizētu notikumu reģistrēšana, preču loģistikas un izcelsmes kontrole, failu meta datu reģistrācija – autortiesību pieraksts, publiski katalogi un tamlīdzīgi,” komentē “Failiem.lv” vadītājs Jānis Viklis.

Blokķēde pēc būtības ir saistīts ierakstu saraksts, kuru var papildināt, bet nevar veikt izmaiņas agrākajos ierakstos. Otra raksturīga un būtiska īpašība – šo ierakstu jeb bloku sarakstu parasti uztur vienlaicīgi daudzi sistēmas dalībnieki, izmantojot vienādranga (Peer-to-Peer) tīklu. Tas nodrošina to, ka publisko blokķēžu risinājumi ļauj publiski uzturēt un sinhronizēt datus, vienlaikus neatrodoties kāda konkrētas uzņēmuma kontrolē, kas ideālā gadījumā izslēdz ļaunprātīgu datu izmainīšanu. Var pastāvēt arī privātas blokķēdes.

Blokķēžu risinājums Eiropas Savienībā ir aktuāls – par to liecina gan “Block.IS” akselators, gan 2018. gada februārī dibinātā ES blokķēdes observatorija un forums.

Viens no jaunākajiem “Failiem.lv” produktiem, kas tieši saistīts ar “Files.fm” tokeniem un blokķēdes pielietojumu pirmajā produktā, ir 1 TB lielas datu krātuves iegāde ar vienreizēju maksājumu, kas paredzēta lietotājiem, kuri vēlas uzglabāt lielu datu apjomu bez ikmēneša maksājumiem.

“Failiem.lv” bibliotēkā un satura platformā blokķēdes risinājumi tiks izmantoti, lai nodrošinātu mikromaksājumus. Satura pārdevējiem būs iespējams saņemt līdz 90% atlīdzību no faktiskajiem darījumiem, jo blokķēdes risinājumi ļaus samazināt ieturētās komisijas un platformas uzturēšanas maksas, dodot iespēju satura radītājiem saņemt taisnīgāku samaksu.

Tāpat arī tiek eksperimentēts ar blokķēžu izmantošanu, lai reģistrētu failu metadatu informāciju par failu piederību un nodrošinātu lietotāju atalgošanu par derīga darba veikšanu platformā. Nākotnē norēķiniem bibliotēkā plānots izmantot “Failiem.lv” tokenus, kas ir balstīti “Ethereum ERC-20” blokķēdes tehnoloģijā un viedajos līgumos. Ar šiem “Files.fm” sistēmas tokeniem jeb iekšējo valūtu būs iespējams izmantot servera diska vietu un norēķināties par bibliotēkā publicētajiem maksas materiāliem, piemēram, iegādāties fotogrāfijas, mācību materiālus vai datu glabāšanas pakalpojumus. “Ethereum” blokķēdes pielietošanā būtiska nozīme ir iespējai automatizācijā izmantot viedo līgumu (smart-contract) funkcionalitāti.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…