23. februāris, 2020

Failiem.lv saņēmis ES finansējumu blokķēdes tehnoloģijas ieviešanai

failiemlv dators plansete viedtalrunis

Datu glabāšanas platforma “Failiem.lv” izturējusi atlasi un ir saņēmusi Eiropas Savienības atbalstu blokķēdes risinājumu praktiskai ieviešanai, informē uzņēmums

Janvāra pēdējā nedēļā piedalījās inovāciju konkursa “Block.IS” otrajā kārtā Stambulā un iekļuva 23 Eiropas uzņēmumu finālistu vidū, iegūstot 50 000 eiro līdzfinansējumu blokķēdes risinājumu ieviešanai. Konkursā kopā piedalījās 118 komandu no 25 Eiropas Savienības valstīm.

Eiropas Savienības inovāciju projekta “Horizon 2020” ietvaros saņemtais finansējums tiks izmantots “Failiem.lv” blokķēdes un failu tirdzniecības platformas pilnveidei un attīstīšanai, integrējot un papildinot datu glabāšanas platformu ar blokķēdes elementiem. Plānots, ka interneta lietotājiem sistēma būs pieejama kā atvērts failu katalogs – dokumentu bibliotēka un ļaus lietotājiem publicēt un dalīties ar dažādiem brīvpieejas un maksas failiem, izmantojot “Ethereum” blokķēdē saglabājamus “Files.fm” tokenus jeb digitālos žetonus.

“Termins “blokķēde” patērētajiem galvenokārt saistās ar kriptovalūtām, konkrētāk – “Bitcoin” vai “Ethereum”, taču šī datubāzes paveida pielietojums ir daudz plašāks dažādās jomās, kur ir nepieciešama informācijas pieejamība, caurspīdība un neizmainīšana, piemēram, finanšu darījumu un automatizētu notikumu reģistrēšana, preču loģistikas un izcelsmes kontrole, failu meta datu reģistrācija – autortiesību pieraksts, publiski katalogi un tamlīdzīgi,” komentē “Failiem.lv” vadītājs Jānis Viklis.

Blokķēde pēc būtības ir saistīts ierakstu saraksts, kuru var papildināt, bet nevar veikt izmaiņas agrākajos ierakstos. Otra raksturīga un būtiska īpašība – šo ierakstu jeb bloku sarakstu parasti uztur vienlaicīgi daudzi dalībnieki, izmantojot vienādranga (Peer-to-Peer) tīklu. Tas nodrošina to, ka publisko blokķēžu risinājumi ļauj publiski uzturēt un sinhronizēt datus, vienlaikus neatrodoties kāda konkrētas uzņēmuma kontrolē, kas ideālā gadījumā izslēdz ļaunprātīgu datu izmainīšanu. Var pastāvēt arī privātas blokķēdes.

Blokķēžu risinājums Eiropas Savienībā ir aktuāls – par to liecina gan “Block.IS” akselators, gan 2018. gada februārī dibinātā blokķēdes observatorija un forums.

Viens no jaunākajiem “Failiem.lv” produktiem, kas tieši saistīts ar “Files.fm” tokeniem un blokķēdes pielietojumu pirmajā produktā, ir 1 TB lielas datu krātuves iegāde ar vienreizēju maksājumu, kas paredzēta lietotājiem, kuri vēlas uzglabāt lielu datu apjomu bez ikmēneša maksājumiem.

“Failiem.lv” bibliotēkā un satura platformā blokķēdes risinājumi tiks izmantoti, lai nodrošinātu mikromaksājumus. Satura pārdevējiem būs iespējams saņemt līdz 90% atlīdzību no faktiskajiem darījumiem, jo blokķēdes risinājumi ļaus samazināt ieturētās komisijas un platformas uzturēšanas maksas, dodot iespēju satura radītājiem saņemt taisnīgāku samaksu.

Tāpat arī tiek eksperimentēts ar blokķēžu izmantošanu, lai reģistrētu failu metadatu informāciju par failu piederību un nodrošinātu lietotāju atalgošanu par derīga darba veikšanu platformā. Nākotnē norēķiniem bibliotēkā plānots izmantot “Failiem.lv” tokenus, kas ir balstīti “Ethereum ERC-20” blokķēdes tehnoloģijā un viedajos līgumos. Ar šiem “Files.fm” tokeniem jeb iekšējo valūtu būs iespējams izmantot servera diska vietu un norēķināties par bibliotēkā publicētajiem maksas materiāliem, piemēram, iegādāties fotogrāfijas, mācību materiālus vai datu glabāšanas pakalpojumus. “Ethereum” blokķēdes pielietošanā būtiska nozīme ir iespējai automatizācijā izmantot viedo līgumu (smart-contract) funkcionalitāti.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda