Sākums Jaunumi Izveidota Latvijā pirmā interaktīvā Rīgas taktīla karte.

Izveidota Latvijā pirmā interaktīvā Rīgas taktīla karte.

2 minūtes lasīšanai
Socintegra

Balstoties uz biedrības Socintegra izstrādnēm, ir izveidota Latvijā pirmā interaktīvā Rīgas taktīla karte. Tās mērķis: cilvēku ar redzes problēmām socializācija. Karti var lietot ikviens cilvēks, neatkarīgi no redzes stāvokļa – to var pētīt gan vizuāli, gan ar tausti. Karte satur 170 objektus – ielas, parkus, ūdenstilpnes, ēkas, uzspiežot uz tiem, lietotājs dzird objekta nosaukumu. Tā ir aprīkota ar reljefiem grafiskajiem attēliem.

Rīgas taktīlā karte ir unikāla sociālā inovācija, kuras pamatfunkcija ir rehabilitācija, kas palīdz neredzīgajiem orientēties telpā un socializēties. Idejas autore un kartes galvenā izstrādātāja ir Marija Kožarina, biedrības Socintegra vadītāja. Biedrība Socintegra Rīgā darbojas kopš 2021.gada pavasara ar Rīgas domes Labklājības departamenta un Sporta, izglītības un kultūras departamenta atbalstu. Marija personiski vada centru, kurā pēc īpaši izstrādātas metodikas notiek kartes lietošanas apmācības – vispirms tiek izpētītas vienkāršākās shēmas, tiek izskaidrots orientēšanās princips, pēc tam viss kļūst sarežģītāk. Centra Socintegra apmeklējums un apmācības ir bez maksas.

“Ar neredzīgajiem paredzēto taktīlo karšu izstrādi nodarbojos jau kopš 2010.gada un labi izprotu cilvēku ar īpašajām vajadzībām aktuālās problēmas un vajadzības. Neredzīgajiem cilvēkiem ir grūti orientēties pat dzimtajā pilsētā. Viņiem nav izveidojušies telpiski priekšstati par vietu, kur viņi dzīvo, par debespusēm (dienvidi – rietumi), utt. Izmantojot taktīlo karti, neredzīgais būtībā iepazīst pilsētu, sāk iedomāties maršrutus, kurus ikdienā izmanto, mājai piegulošās teritorijas. Tādā veidā soli pa solim prātā izveidojas telpiska apkārtējās vides aina,” stāsta biedrības Socintegra vadītāja un projekta “Neredzu šķēršļus” autore Marija Kožarina.

Latvijā ir vairāk nekā desmit tūkstoši neredzīgu cilvēku, un visi lielākā vai mazākā mērā saskaras ar orientēšanās grūtībām. Taktīlo karšu lietošanas pamatiemaņas cilvēks apgūst specializētā skolā. Savukārt pieaugušajiem karšu apgūšana kļūst neiespējama. Neredzīgie cilvēki reti iziet ārpus sava rajona robežām, un socializācijas process ir apgrūtināts.

Biedrība Socintegra aktīvi palīdz dažādām organizācijām nodrošināt vides pieejamību cilvēkiem ar redzes problēmām: izgatavo taktīlās norādes, informācijas stendus un uzlīmes Braila rakstā. Izstrādē ir taktīlie objekti muzejiem, veselības aprūpes iestādēm, izglītības iestādēm, sabiedriskajam transportam.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

No šī gada 1. jūlija Bite Latvija sāks piedāvāt optisko internetu, izmantojot Baltcom infrastruktūru

2024. gada 1. jūlijā tiks pabeigta “Bite Latvija” un “Baltcom” apvienošana, kā rezultātā “…