25. augusts, 2020

Kāpēc nepieciešama Smart-ID kvalificētā versija?

SmartID

Aizvien vairāk dažādu pakalpojumu sniedzēju pārceļ savus risinājums digitālajā vidē. Aizvien mazāk laika cilvēki ir gatavi investēt klātienes vizītēs, tikai, lai parakstītu dokumentu vai saņemtu kādu pakalpojumu, kas ir pieejams arī tiešsaistē. Līdz ar to aizvien populārāka un nepieciešamāka kļūst kvalificēta elektroniskā paraksta izveides ierīce.

Vasaras sākumā publicētā Eiropas Komisijas 2019. gada e-pārvaldes pētījumā no 36 valstīm norādīta kā ceturtā labākā ar augstāko brieduma pakāpi e-pārvaldes jomā. Ceturtajā vietā tā ierindojusies arī, vērtējot digitālo pakalpojumu klāstu. Jau drīzumā vēl virkne pakalpojumu – gan valsts, gan privātie – būs pieejama digitāli, ko varēs saņemt un izmantot, autentificējoties digitāli.

Lietotākā autentifikācijas aplikācija Latvijā ir Smart-ID, kas šobrīd ir uzstādīta 958 000 Latvijas iedzīvotāju viedierīcēs. Daļai lietotāju vēl pieejama pamata (Basic) Smart-ID versija, ko var izmantot tikai banku pakalpojumu saņemšanai. Taču kopējais transakciju skaits mēnesī pārsniedz 22 miljonus.

Kad Latvijas iedzīvotājiem kļuva pieejams Smart-ID, tad sākotnēji visiem tika piešķirta pamata jeb “Basic” versija, kas ļāva izmantot banku pakalpojumus. Jau pāris gadus pamata versiju iespējams pārslēgt uz kvalificēto jeb “Qualified” versiju vai uzstādīt uzreiz kvalificēto versiju, lai parakstītu dokumentus un izmantotu vēl citas iespējas.

Kvalificētais Smart-ID ir pieejams kopš 2018. gada novembra. Tas ir starptautiski atzīta kvalificēta elektroniskā paraksta izveides ierīce (QSCD). Tas nozīmē, ka ar Smart-ID veidotiem parakstiem ir tāds pats juridisks spēks, kā pašrocīgi veiktiem parakstiem, un tie tiek atzīti visās Eiropas Savienības valstīs. Paraksta veikšanas brīdī tiek pārbaudītas gan paraksta īpašnieka, gan sertifikāta izsniedzēja identitātes.

Kādas funkcijas nodrošina kvalificētais Smart-ID? Pirmkārt, ir iespēja izmantot pilnīgi visus internetbankas pakalpojumus. Otrkārt, var parakstīt dokumentus, izmantojot dažādas elektronisko dokumentu parakstīšanas programmas, piemēram, Dokobit, Lahdes, DigiDoc4Client. Tas ļauj neiziet no mājas vai biroja un ietaupīt laiku, ja nepieciešams vien parakstīt dokumentu. To var izdarīt attālināti un elektroniski. Treškārt, ja pakalpojuma sniedzējs paredz šādu iespēju, tad var izmantot dažādus e-pakalpojumus. Latvijā e-pakalpojumu sniedzēju, kas pieļauj autorizēšanos savos portālos ar Smart-ID, ar katru dienu kļūst aizvien vairāk. Tas atkal nozīmē laika ietaupīšanu, lai veiktu vienkāršas darbības, taču tam nepieciešams kvalificētais Smart-ID.

Pārliecināties par to, kāds Smart-ID līmenis Tev ir pieejams, var aplikācijā, nospiežot uz ikonas augšējā stūrī kreisajā pusē un izvēloties sadaļu “Lietotāja informācija”. Kvalificēto “Smart-ID” līmeni var iegūt attālināti turpat, aplikācijā, izmantojot biometrisko identifikāciju. Tam ir nepieciešama derīga pase vai ID karte.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda