16. aprīlis, 2021

Mobilā interneta kvalitāte Latvijā uzlabojusies

speedtest

Pērn Latvijā bijis pieejams 97% vietās, kur Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) veikusi mērījumus. Palielinājies arī vidējais lejupielādes ātrums.

Visos mobilo sakaru operatora tīklos bija pieejams 97% vietu, kur veikti mērījumi. Tikai retos gadījumos interneta pakalpojums nebija pieejams nestabila vai neesoša pārklājuma dēļ. Šādu vietu skaits bija mazāk nekā 1% no visiem 2020. gadā veiktajiem mērījumiem.

Visu operatoru mobilajos tīklos vidējais lejupielādes ātrums pērn sasniedza augstāku rādītāju – 38,16 Mbiti/s salīdzinājumā ar 2019. gadu – 36,36 Mbiti/s. Atbilstoši citu valstu regulatoru publicētajai informācijai Eiropas valstīs vidējais lejupielādes ātrums svārstās no 19,7 Mbiti/s līdz 69,1 Mbiti/s.

“Piemēram, lai straumētu augstas kvalitātes HD video, nepieciešams 5-10 Mbiti/s liels ātrums, bet ļoti augstas kvalitātes (/4K) video – ap 25 Mbiti/s. Redzam, ka šādus lejupielādes vidējos ātrumus un bieži vien pat augstākus rādītājus operatori Latvijā nodrošina saviem mobilo sakaru lietotājiem. Tomēr mērījumu rezultāti dažādās diennakts stundās un vietās var atšķirties pat tad, ja tas ir netālu dažu metru attālumā,” skaidro SPRK Pakalpojumu kvalitātes nodaļas Elmārs Lipenbergs.

Pagājušajā gadā lejupielādes ātrums 30 Mbiti/s – 100 Mbiti/s ir bijis nodrošināts plašākā teritorijā salīdzinājumā ar 2019. gadu, kad šis rādītājs bijis novērots 50% gadījumu. SPRK ieskatā, atbilstošs lejupielādes ātrums pakalpojumu lietošanai internetā ir vismaz 6 Mbiti/s. 2020.gadā vidējais lejupielādes ātrums, kas ir zemāks par 6Mbiti/s novērots vien 2%-5% mērījumu vietu.

Lejupielādes ātruma kritums bija novērots tikai īslaicīgi uz brīdi, kad valstī pirmo reizi tika izsludināta ārkārtējā situācija. Atsevišķu mobilo operatoru tīklos vidējais interneta ātrums 2020. gada martā samazinājās ap 30%, salīdzinot ar janvāri, bet jau aprīlī situācija normalizējās. Vietās ar īpaši augstu lietotāju skaitu, kas vienlaicīgi izmanto internetu, pieslēguma ātrums var būtiski samazināties.

Lai atvērtu apjomīga satura mājaslapu bez traucējumiem, pieļaujamā laika aizture (latentums) no brīža, kad lietotājs veic darbību mājaslapā līdz atbildes saņemšanai, ir 50 – 400 milisekundes (ms). Jo mazāka laika aizture, jo ātrāk bez gaidīšanas var atvērt izvēlēto mājaslapu. Tādiem reāllaika pakalpojumiem, kā tiešsaistes spēlēm, ir svarīgi saņemt informāciju tūlītēji – ar pēc iespējas mazāku laika aizturi. Pērn mobilo sakaru operatoru tīklā aizture vidēji bijusi 15 līdz 23 ms ilga, kas ir būtiski mazāk par maksimālām pieļaujamām vērtībām.

Ja mobilā tīkla pārklājums tavā dzīvesvietā ir nestabils, SPRK aicina vērsties pie sava operatora, kurš var rast dažādus risinājumus, piemēram, piedāvāt uzstādīt signāla pastiprinātāju. Tāpat vari izvērtēt iespēju izmantot cita operatora pakalpojumus, kurš konkrētā vietā spēj nodrošināt stabilāku interneta pakalpojumu. Ja interneta kvalitāte neatbilst līgumā noteiktajam, lietotājam ir tiesības lauzt līgumu un saņemt kompensāciju.

Kopumā pērn SPRK veica vairāk nekā 421 tūkst. izlases veida mērījumu, kas atspoguļo mērījumu dinamiku 24 h garumā vienā konkrētā vietā, kā arī 16 tūkst. mērījumu, kas veikti noteiktā vietā un laikā.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda