Sākums arhivs Pieņēmumi un patiesības saistībā ar cilvēka redzi

Pieņēmumi un patiesības saistībā ar cilvēka redzi

5 minūtes lasīšanai
acs

Ļoti bieži tiek dzirdēti mīti par redzi un brillēm, piemēram:

Lai arī ar brillēm redz labāk, tās pasliktina redzi.
Brilles katru reizi būs jātaisa stiprākas.
Nelietojiet brilles pārāk bieži, jo acis ir jāvingrina.
Sēžot pārāk tuvu pie TV, tiek bojāta redze.
Lasot tumsā, sabojājas redze u.c.

Tas nozīmē, ka cilvēki neizprot mītu patieso būtību. Šeit ir minēti populārākos mīti, ko nākas dzirdēt:

1. Ēdot burkānus, uzlabojas redze.
Burkāni satur A vitamīnu, kas ir svarīgs organismam, acīm, bet, ēdot burkānus, pat ļoti lielā daudzumā, tie neuzlabos redzi. Bet jāatceras, ka A vitamīna deficīts ir viens no akluma cēloņiem, tādēļ vitamīni ir jāuzņem regulāri, lai acs saglabātu savu funkciju.

2. Lasot tumsā, tiek bojāta redze.
Tumsa rada acu nogurumu, bet nebojā acis. Tomēr jāatceras, ka lasīšana ļoti spožā apgaismojumā rada tādu pašu acu nogurumu.

3. Sēžot pārāk tuvu TV, bojā acis.
Bērni sēž tuvāk TV, jo tad ir vieglāk fokusēt, bez sasprindzinājuma. Tajā pašā laikā, lai arī nav pierādījumu, ka, skatoties tuvu TV, bojājas redze, ir jāuzsver, ka tas var būt tuvredzības simptoms- tā kā detaļas ir grūtāk saskatīt pa gabalu, ir nepieciešams tuvāks skata attālums, lai skaidri redzētu.

4. Satuvinot acis (konverģējot), tās var palikt tādas uz visu mūžu.
Tā nav taisība. Kad mēs satuvinam acis tuvāk degunam, acis dabiski satuvinās ar muskuļu sasprindzināšanas palīdzību. Runas par acu palikšanu šadā pozīcijā uz mūžu, ir krietni pārspītētas.

5. Bērnam šķielēšana un ambliopja (viena acs neredz tik labi kā otra) izzūd pati no sevis.
Ja bērnam ir šķielēšana vai ambliopija, tad tam ir jāpievērš pastiprināta uzmanība. Tikai sākuma stadijā to var koriģēt vai uzlabot ar operācijas, briļļu, ortoptikas vingrinājumu palīdzību. Jo ātrāk tiek risināta problēma, jo labāku rezultātu var iegūt.

6. Patstāvīgi lietojot brilles, acis pie tām pierod un redze bojājas.
Briļļu lietošana nerada redzes pasliktināšanos. Redzes problēmas saistītas ar vecumu. Bez brillēm cilvēks neredz tik skaidri, un, kad tās tiek noņemtas, var likties, ka neko neredz. Bet šo faktu var izskaidrot ļoti vienkārši. Nēsājot brilles, cilvēks saprot, ka var skaidri redzēt, bet acu piepūles un sasprindzinājuma. Savukārt, noņemot tās nost, jau ir aizmirsis, ka pirms to lietošanas redzēja tik pat neskaidri. Tas ir psiholoģiskais faktors. Tieši tāpat ir presbiopijas vecuma cilvēkiem, kuriem brilles ir nepieciešamas arvien stiprākas. Tomēr gribas atgādināt, ka te atkal darbojas ieradums pie skaidras redzes un cilvēks nespēj vairs lasīt neskaidri, tādēļ brilles kļūst stiprākas, jo acs akomodācijas sistēma ar gadiem noveco, nav tik elastīga, nespēj mainīt fokusāciju.

7. Akli cilvēki dzīvo pilnīgi tumšā pasaulē.
Tumsa ir vārds, kas raksturo situāciju, kad nav gaismas. Savukārt, cilvēki, kas ir 100% akli, neredz neko – viņiem nav spēja atšķirt tumsu no gaismas.

8. Visine (vizīns) izārstē sausas acis.
Pārlieku bieži lietojot mitrinošos acu pilienus, piemēram, VISINE pilienus, tiek samazināta asaru cirkulācija un asaru plēvītes kvalitāte. Acs pierod pie pilieniem, un asaras tiek producētas mazākā daudzumā. Rezultāta rodas atkarība, pieradums pie acu pilieniem.

9. Lietojot svešas brilles, acis tiek bojātas.
Vienīgais ļaunums, kas rodas, lietojot svešas brilles, ir redzes pasliktināšanās. Jāatceras, ka katram cilvēkam ir jālieto brilles ar savu starpzīlīšu attālumu (PD). Lietojot svešas brilles, tas var būt neatbilsošs jūsu PD.

10. Redzes pārbaude nepieciešama tikai tad, kad ir kādas sūdzības.
Ir būtiski apmeklēt acu speciālistu regulāri, pat, ja nav nekādas sūdzības. Bieži vien problēmām nav izteikti simptomi, un rezultātā rodas nopietnas acu saslimšanas un vispārējas veseības problēmas

11. Dators bojā redzi.
Ilgstoši strādājot pie datora, acis tiek mirkšķinātas retāk kā parasti, tas rada sausuma sajūtu, acu sāpes, diskomfortu un nogurumu. Ir jāievēro regulāras pauzes un ergonomiskie apstākļi.

12. Acu vingrinājumi uzlabo redzi.
Ir veikti daudzi pētījumi, bet nav konkrētu pierādījumu, ka acu vingrinājumi samazina miopijas, hipermetropijas un astigmātisma progresēšanu. Tāpat netika pierādīts, ka vingrinājumi palīdz izvairīties no makulas deģenerācija, glaukomas vai diabētiskās retinopātijas radītiem redzes bojājumiem.

13. Nēsājot kontaktlēcas, tuvredzība vai tālredzība neprogresē.
Precīzi piemeklētas kontaktlēcas un brilles ļauj cilvēkam redzēt skaidri. Lai cilvēks justos komfotablāk, it īpaši lielu dioptiju gadījumā, ērtākais veids ir lietot kontaktlēcas. Bet, tas nenozīmē, ka kontaktlēcas aptur redzes pasliktināšanos. Tās vairāk kalpo kosmētiskam efektam un ērtumam. Redze mainās gan bērniem, gan studiju gados, gan presbiopijas vecumā, un tas nav atkarīgs no kontaktlēcām.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In arhivs
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

IT Waffle Meetup aicina uz tīklošanās pasākumu Jēkabpilī

4. jūnijā plkst. 18.00 Jēkabpilī, atpūtas kompleksā “Zīles” (Tilta ielā 11-1), norisināsie…