17. aprīlis, 2020

LMT palīdz digitalizēt lielāko slimnīcu darbību efektīvākai cīņai ar COVID-19

Rakus lmt

Iniciatīvas “Veselai Latvijai” ietvaros Latvijas Mobilais Telefons (LMT) nodrošinājis Latvijas lielākajām slimnīcām un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) vairāk nekā 1000 iekārtu, pieslēgumu un risinājumu attālināta darba veikšanai. Slimnīcās pieejamo informācijas un komunikācijas tehnoloģiju klāsta paplašināšana ļauj gan klātienē, gan attālināti nodrošināt kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus iedzīvotājiem un atvieglo mediķu darbu ārkārtas situācijā.

Līdz ar vīrusinfekcijas Covid-19 straujo izplatību pasaulē un Latvijā mediķu ikdiena un darba apstākļi ir krasi mainījušies. Latvijas medicīnas sistēma tiek pakārtota darbam pandēmijas apstākļos, iespēju robežās ar plānveida pacientiem strādājot attālināti, lai pasargātu mediķus no fiziska kontakta un inficēšanās un mobilizētu visus iespējamos resursus Covid-19 izplatības mazināšanai.

Tāpēc trīs lielākās slimnīcas Latvijā – Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca – digitalizē savu darbību, īstenojot apjomīgu tehnoloģiju ieviešanu. Savukārt NMPD piegādātie sakaru līdzekļi tiks izmantoti operatīvākai informācijas apmaiņai ārkārtējās situācijas pārvaldībā un mediķu darbā.

Attālinātu konsultāciju sniegšanai un operatīvai reaģēšanai LMT šīm iestādēm nodrošina gan telekomunikāciju pakalpojumus, gan dažādas ierīces, tostarp portatīvos datorus, planšetes, viedtālruņus, IP telefonus palātās, web kameras stacionārajiem datoriem, videonovērošanas un durvju automātikas risinājumus, MiFi iekārtas un rūterus attālināta darba veikšanai – pavisam vairāk nekā 1000 iekārtu, pieslēgumu un risinājumu.

“Laikā, kad tehnoloģijas vairāk nekā jebkad agrāk nodrošina ne tikai saziņas un informācijas aprites iespējas, bet arī normālu ikdienas ritmu, LMT ir gatavs piedāvāt digitalizācijas risinājumus jebkurā jomā. Viedo tehnoloģiju risinājumi ir būtisks atspaids mediķu ikdienā, bet pandēmijas apstākļos pilda vēl vienu svarīgu funkciju – novērš mediķu saslimšanu, ļaujot savā starpā un ar pacientiem kontaktēties attālināti. Latvijas lielākās ārstniecības iestādes esam atbalstījuši jau iepriekš, taču šobrīd no Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju līdera pozīcijām redzam, ka tā ir iespēja minimizēt riskus visai Latvijas medicīnas sistēmai, kas jāizmanto pilnā apmērā,” uzsver LMT prezidents Juris Binde.

Arī medicīnas darbinieki atzīst, ka tehnoloģijas ievērojami atvieglo viņu ikdienu, tomēr nereti mediķu digitālās prasmes pārsniedz pieejamās iespējas. Tāpēc atbalsts 21. gadsimta krīzes situācijai atbilstošu tehnoloģisko risinājumu nodrošināšanā ir īpaši svarīgs.

“Līdz ar vīrusa Covid-19 uzliesmojumu ir būtiski mainījusies mediķu darba ikdiena. Lielākos izaicinājumus rada vīrusa neizpētītā daba. Līdz ar to izšķiroši svarīgi sekot pacientu slimības gaitai un veselības stāvokļa izmaiņām. Tagad ar LMT uzstādīto aprīkojumu varēsim ērti monitorēt pacienta veselības stāvokli 24/7 režīmā, ietaupot arī individuālos aizsardzības līdzekļus, kas nepieciešami, veicot ārstēšanu un pacienta aprūpi,” norāda Imants Paeglītis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs.

Viņa viedoklim pievienojas arī Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš: “Mūsdienu tehnoloģiskie risinājumi dod iespēju nodrošināt pacientam speciālista konsultāciju neesot klāt, bet atrodoties attālināti. Tas ir īpaši svarīgi šajā periodā, kad jārūpējas, lai pēc iespējas vairāk mazinātu pacientu un ārstnieciskā personāla risku inficēties. Pilnīgi iespējams, ka šajā ārkārtas situācijā gūtā pieredze mums varētu palīdzēt efektīvāk strādāt arī nākotnē – pēc krīzes laikā, kad attālinātas konsultācijas būtu kā alternatīva tiešam kontaktam ar pacientu situācijās, kad to pieļauj pacientam piemērotais ārstnieciskais process.”

Tehnoloģiju klātbūtne ir neaizstājama arī NMPD darbā, kur ātra reakcija un saskaņota rīcība var glābt dzīvības. “Operatīvai saziņai ir liela nozīme, jo situācija šobrīd ir ārkārtīgi mainīga. Ir tik daudz lietu, kas jānoorganizē un jāpaveic, lai pandēmijas apstākļos pacienti saņemtu visu nepieciešamo palīdzību. Tie ir sarežģīti procesi, un atbildīgajiem jebkurā mirklī, neraugoties uz atrašanās vietu, var nākties pieņemt savstarpēji koordinētus, svarīgus lēmumus. Lielāka loma būs arī mūsu mediķu attālinātai saziņai un tehnoloģiju pielietojumam smagi slimu Covid-19 pacientu dzīvību glābšanā,” atzīst NMPD direktore Liene Cipule.

Savukārt bērnu ārsti ar smaidu atzīst, ka, pateicoties tehnoloģiju nodrošinājumam un attālinātu konsultāciju iespējai, viņi redz daudz vairāk priecīgu mazo pacientu, kuriem drošā attālumā no ārsta nav bail.

“Bērnu medicīnā lielākā nozīme ir sarunām ar pacientu un viņa vecākiem, tomēr tehnoloģiju iespējas, piemēram, videozvans, palīdz ārstam stāstīto novērtēt arī vizuāli. Kā pozitīvu blakusefektu noteikti gribu izcelt laika ietaupījumu, jo slimnīca ir liela, operatīvās sapulces un konsīliji notiek dažādās telpās, un ne vienmēr ārstam ir iespēja nodrošināt fizisku klātbūtni,” pauž Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe. Viņa piebilst – tādu uzņēmumu kā LMT atbalsts, kuriem pateicoties, slimnīcu rīcībā tiek nodoti simtiem viedierīču attālinātu darba pienākumu veikšanai, ir ne tikai ļoti vajadzīgs, bet arī rosina pārdomāt iespēju nākotnē vismaz daļēji atteikties no klātienes vizītēm, ietaupot pacienta laiku un līdzekļus, kas tiek tērēti ceļā pie ārsta, un saīsinot gaidīšanas laiku rindā.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda