• Sākums /
  • Covid-19 /
3. jūlijs, 2020

COVID-19 uzliesmojuma laikā Latvijā būtiski pieaudzis pirātiskā satura lejupielāžu apjoms

piracy

„Lai arī satura nelegālo lejupielādes un straumēšanas vietņu — torrentu — Latvijas lietotāju skaits internetā pēc martā piedzīvotā kāpuma par 22% aprīlī atgriezās februāra līmenī, īstu satraukumu rada fakts, ka gandrīz dubultojies torrentu vietņu skatījumu skaits un vidējais laiks, ko viens lietotājs pavadījis vietnē,” bažas pauž biedrības „Par legālu saturu!” izpilddirektore Dace Kotzeva, komentējot starptautiskā interneta pētījumu un tehnoloģiju uzņēmuma „Gemius” veikto aptauju un pētījumu „Latvijas populārāko torrentu lejupielādes vietņu audits un auditorijas izpēte”.

Latvijas Republikas Kultūras ministrijas tīmekļa vietnē tikko publiskotajā Latvijas populārāko torrentu lejupielādes vietņu auditā secināts, ka šī gada aprīlī desmit iecienītākās filmu, seriālu, mūzikas, datorprogrammu, foto, e-grāmatu un cita satura nelegālās vietnes apmeklējuši gandrīz 116 000 Latvijas interneta lietotāji, kopā veicot gandrīz 12 miljonus lapu skatījumu, kas ir par 86 % vairāk nekā februārī, kad tika veikti 6 332 000 skatījumu. Viens apmeklētājs vidēji torrentu vietnē aprīlī pavadīja vairāk nekā vienu stundu (01:03:39), kamēr februārī viens lietotājs torrentos pavadīja pusstundu (00:33:42). Martā torrentus apmeklējuši 139 687 apmeklētāju, kas ir par 22 % vairāk nekā februāri, kad nelegālās vietnes apmeklēja 114 382 Latvijas interneta lietotāji.

Vairāk nekā piektā daļa jeb 21,6 % interneta lietotāji atzinuši, ka izmantojuši torrentu lejupielādes vietnes pēdējā pusgada laikā un 66 % no tiem, kuri atzinuši, ka izmanto šīs vietnes, to dara biežāk nekā reizi vai dažas reizes mēnesī. 78,4 % norādījuši, ka nav izmantojuši satura nelegālās vietnes pēdējā pusgada laikā, no kuriem 37,9 % atklāja, ka darījuši to pirms tam. Pēdējā pusgada laikā un vismaz reizi mūžā torrentu lejupielādes vietnes lietojuši 51,4 % aptaujāto, savukārt nekad torrentu vietnes nav lietojuši 48,6 % pētījuma dalībnieku.

Aptaujas dalībnieki norādījuši, ka biežāk lejupielādētais saturs ir filmas (67,7 %), seriāli (43 %), kā arī datorspēles (35 %), datorprogrammas (31,7 %), mūzika (27,7 %) un e-grāmatas (15,10 %).

D. Kotzeva uzsver torrentu vietņu audita un lietotāju auditorijas izpētes nozīmību, uzsverot, ka iegūtie secinājumi, fakti un dati ir nopietns pamats, lai biedrība to akcentētu tiesībsargājošās iestādēs satura nelegālo vietņu internetā pieejas ierobežošanai. „Šis ir pirmais nopietnais pētījums par torrentu nodarītā kaitējuma apjomu legālajai satura industrijai, kas izgaismo torrentos atrodamā satura struktūru, un saturu, ko lietotāji visvairāk izmanto nelegāli,” sacīja biedrības izpilddirektore, norādot, ka pētījumā neapšaubāmi var saskatīt arī interneta lietotāju tiesiskās kultūras apziņas pieaugumu. „Šo faktu atklāj to respondentu atbildes, kuri torrentus vairs nelieto, kā argumentu norādot, ka vairs neizjūt vajadzību pēc šāda satura, un tas nozīmē, ka šiem lietotājiem ir pietiekami pieejams legāls saturs.”

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda