Sākums Jaunumi Covid-19 zaļās pases sistēmā izmantoti LVRTC elektronisko parakstu sertifikāti

Covid-19 zaļās pases sistēmā izmantoti LVRTC elektronisko parakstu sertifikāti

3 minūtes lasīšanai
lvrtc

Digitālo Covid-19 sertifikātu sistēmā, kas iedzīvotājiem ir pieejama no 1.jūnija, tiek izmantoti VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” (LVRTC) elektronisko parakstu sertifikāt, informē uzņēmuma komunikācijas pārstāvji.

Digitālais Covid-19 sertifikāts tiek izdots pēc personas pieprasījuma, pieslēdzoties tīmekļvietnē www.covid19sertifikats.lv. Kad persona ir veikusi pieprasījumu sistēmā, NVD pārbauda tā rīcībā esošos datus (vakcinēts, testēts vai pārslimojis Covid-19), ko iesniegušas ārstniecības iestādes un laboratorijas, pēc tam digitāli paraksta iegūto informāciju ar atbilstošu LVRTC nodrošināto sertifikātu. Tiek uzģenerēts digitālais sertifikāts, kas satur QR kodu, un, kuru persona var izmantot izdrukātu uz papīra vai arī savā viedierīcē.

Kā skaidro LVTRC korporatīvās komunikācijas daļas vadītāja Vineta Sprugaine, sertifikāts ir veidots atbilstoši vienotājam Eiropas Savienības (ES) prasībām, lai jebkura ES valsts šo informāciju spētu atpazīt. Digitālais paraksts nepieciešams, lai aizsargātu sertifikātu pret viltošanu, kā arī nodrošinātu tā autentiskumu un integritāti.

Nacionālais veselības dienests aicina iedzīvotājus sagatavot savus digitālos Covid-19 sertifikātus pirms plānotā pasākuma apmeklējuma vai došanās ārpus Latvijas Republikas, lai pārliecinātos, ka sistēmā ir pieejami dati un sertifikāts ir uzģenerējams. Vienlaikus ieteicams ņemt līdzi sertifikāta izdruku un saglabāt to savā viedierīcē, jo vietnes pirmajās darbības dienās var tikt novērota lēndarbība un sertifikāta uzrādīšana digitālā formātā var būt apgrūtināta.

ES digitālie Covid-19 sertifikāti (eDCS) satur veselības datus un tāpēc tiem ir jāglabājas drošā infrastruktūrā. Izveidotā eDCS modulis tiek izvietots LVRTC augstas pieejamības un noturības Loģiski vienotā datu centra mākoņdatošanas infrastruktūrā, kas paredzēta valsts pārvaldes iestāžu kritisko informācijas sistēmu un ar tām saistīto resursu darbināšanai, nodrošinot augstas pieejamības konteinerizētu virtuālo vidi un rezerves kopēšanas risinājumu. LVRTC mākoņdatošanas infrastruktūra ir izveidota ERAF līdzfinansētā projekta “LVDC tīkls, drošības platforma un LVDC koplietošanas daļa” ietvaros. Papildus sistēmai tiek nodrošināti kiberaizsardzības un elektroniskās identifikācijas pakalpojumi.

“Šobrīd LVRTC nodrošina augstas pieejamības infrastruktūru virknei valsts informācijas sistēmu, tostarp, veicot datu rezerves kopēšanu un glabāšanu. Digitālie pakalpojumi kļūst arvien sensitīvāki, tāpēc šāda mēroga risinājumam jābūt gan lietotājam draudzīgam, gan maksimāli drošam un uzticamam,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

Digitālā sertifikāta sistēmu izstrādājis Latvijas IKT uzņēmums SIA “ZZDats” sadarbībā ar “KleinTech Services” un “Mobilly TX”, izmantojot LVRTC uzticamības pakalpojumu un mākoņdatošanas infrastruktūru.

“Digitālā Covid-19 sertifikāta izstrādes projekts bija izaicinājumiem pilns. Lai izveidotu strādājošu, valsts mēroga sistēmu mēneša laikā, ir veltīts ļoti daudz enerģijas. Galvenokārt palīdzēja apziņa, ka projekts nes būtisku labumu sabiedrībai un komanda tiešā veidā tajā ir iesaistīta,”norāda “ZZDats” direkotrs Edžus Žeiris.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

No šī gada 1. jūlija Bite Latvija sāks piedāvāt optisko internetu, izmantojot Baltcom infrastruktūru

2024. gada 1. jūlijā tiks pabeigta “Bite Latvija” un “Baltcom” apvienošana, kā rezultātā “…