12. jūnijs, 2021

Covid-19 zaļās pases sistēmā izmantoti LVRTC elektronisko parakstu sertifikāti

lvrtc

Digitālo Covid-19 sertifikātu sistēmā, kas iedzīvotājiem ir pieejama no 1.jūnija, tiek izmantoti VAS “Latvijas radio un televīzijas centra” (LVRTC) elektronisko parakstu sertifikāt, informē uzņēmuma komunikācijas pārstāvji.

tiek izdots pēc personas pieprasījuma, pieslēdzoties tīmekļvietnē www.covid19sertifikats.lv. Kad persona ir veikusi pieprasījumu sistēmā, pārbauda tā rīcībā esošos datus (vakcinēts, testēts vai pārslimojis Covid-19), ko iesniegušas ārstniecības iestādes un laboratorijas, pēc tam digitāli paraksta iegūto informāciju ar atbilstošu LVRTC nodrošināto sertifikātu. Tiek uzģenerēts digitālais sertifikāts, kas satur QR kodu, un, kuru persona var izmantot izdrukātu uz papīra vai arī savā viedierīcē.

Kā skaidro LVTRC korporatīvās komunikācijas daļas vadītāja Vineta Sprugaine, sertifikāts ir veidots atbilstoši vienotājam Eiropas Savienības (ES) prasībām, lai jebkura ES valsts šo informāciju spētu atpazīt. Digitālais paraksts nepieciešams, lai aizsargātu sertifikātu viltošanu, kā arī nodrošinātu tā autentiskumu un integritāti.

Nacionālais veselības dienests aicina iedzīvotājus sagatavot savus digitālos Covid-19 sertifikātus pirms plānotā pasākuma apmeklējuma vai došanās ārpus Latvijas Republikas, lai pārliecinātos, ka sistēmā ir pieejami dati un sertifikāts ir uzģenerējams. Vienlaikus ieteicams ņemt līdzi sertifikāta izdruku un saglabāt to savā viedierīcē, jo vietnes pirmajās darbības dienās var tikt novērota lēndarbība un sertifikāta uzrādīšana digitālā formātā var būt apgrūtināta.

ES digitālie Covid-19 sertifikāti (eDCS) satur veselības datus un tāpēc tiem ir jāglabājas drošā infrastruktūrā. Izveidotā eDCS modulis tiek izvietots LVRTC augstas pieejamības un noturības Loģiski vienotā datu centra mākoņdatošanas infrastruktūrā, kas paredzēta valsts pārvaldes iestāžu kritisko informācijas sistēmu un ar tām saistīto resursu darbināšanai, nodrošinot augstas pieejamības konteinerizētu virtuālo vidi un rezerves kopēšanas risinājumu. LVRTC mākoņdatošanas infrastruktūra ir izveidota ERAF līdzfinansētā projekta “LVDC tīkls, drošības platforma un LVDC koplietošanas daļa” ietvaros. Papildus sistēmai tiek nodrošināti kiberaizsardzības un elektroniskās identifikācijas pakalpojumi.

“Šobrīd LVRTC nodrošina augstas pieejamības infrastruktūru virknei valsts informācijas sistēmu, tostarp, veicot datu rezerves kopēšanu un glabāšanu. Digitālie pakalpojumi kļūst arvien sensitīvāki, tāpēc šāda mēroga risinājumam jābūt gan lietotājam draudzīgam, gan maksimāli drošam un uzticamam,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

Digitālā sertifikāta sistēmu izstrādājis Latvijas IKT SIA “ZZDats” sadarbībā ar “KleinTech Services” un “Mobilly TX”, izmantojot LVRTC uzticamības pakalpojumu un mākoņdatošanas infrastruktūru.

“Digitālā Covid-19 sertifikāta izstrādes projekts bija izaicinājumiem pilns. Lai izveidotu strādājošu, valsts mēroga sistēmu mēneša laikā, ir veltīts ļoti daudz enerģijas. Galvenokārt palīdzēja apziņa, ka projekts nes būtisku labumu sabiedrībai un komanda tiešā veidā tajā ir iesaistīta,”norāda “ZZDats” direkotrs Edžus Žeiris.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.