9. marts, 2021

eMuzejs ļaus izzināt vēsturi no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām

emuzejs

Sākot ar 11. martu interesentiem būs pieejama jauna digitālo resursu vietne “eMuzejs”. Apkopojot daļu savu bagātīgo resursu, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) radījis satura un formas ziņā līdz šim Latvijā daudzveidīgāko digitālo materiālu krātuvi par vēsturi no vissenākajiem laikiem līdz pat mūsdienām, informēja LNVM.

Vietnē “eMuzejs” būs pieejamas LNVM veidotās virtuālās izstādes, tematiskās galerijas, izstādēm gatavotie interaktīvie resursi, muzeja izdevumi, un audio ieraksti, izglītojošie materiāli skolām, ģimenēm (ceļveži, krāsojamās lapas) un citi materiāli, no kuriem daudzus iespējams pārlapot, lejuplādēt, dalīties ar tiem sociālajos tīklos.

Resursus būs iespējams meklēt un atlasīt pēc vēstures periodiem laika līnijā, kā arī izzināt pa tēmām, izmantojot atslēgvārdus jeb birkas. Gatavojot jauno resursu, īpaši domāts par muzeja tradicionālajiem sadarbības partneriem – skolām.

Lai atvieglotu skolotāju un skolēnu darbu, resursi grupēti arī pa klašu grupām, mācību priekšmetiem un to apguves standartā paredzētajām tēmām.

Patlaban “eMuzejā” pieejami 12 interaktīvie resursi, 45 galerijas, 30 virtuālās izstādes, 16 audiostāsti, 6 intervijas un sarunas, 16 videostāsti, 17 izdevumi, 100 LNVM Ziņneša numuri un 39 resursi ģimenēm (ceļveži bērniem, krāsojamās un uzdevumu lapas).

Kā norādīja muzeja pārstāvji, vietne “eMuzejs” veidota ar mērķi paplašināt kultūras mantojuma pieejamību, ar to saprotot ne tikai muzeja priekšmetu digitalizāciju, bet arī interpretāciju, skaidrojumu, ko piedāvā muzeja speciālisti. Datubāzes lomu muzejam arī turpmāk pildīs Nacionālais muzeju krājuma kopkatalogs (nmkk.lv), kur LNVM jau ievadījis informāciju par gandrīz 80 000 krājuma priekšmetu.

Tomēr tas, kas noderīgs speciālistiem un pētniekiem, ne vienmēr tikpat labi noder izziņai un izklaidei plašākai lietotāju auditorijai bez specifiskām priekšzināšanām.

Tādēļ “eMuzejs” veidots kā uzticams starpnieks starp muzeja krājumu, tā glabātājiem un pētniekiem, un muzeja apmeklētāju vai tā sociālo tīklu sekotāju plašo loku.

eMuzeja” saturs tiks pastāvīgi papildināts pēc aktuālo izstāžu noslēguma, jaunām publikācijām muzeja sociālo tīklu kontos, jaunu pētījumu sagatavošanas, pasākumu norises. Daļa muzeja piedāvājuma tiek radīta konkrētai izstādei vai ekspozīcijai, ieguldot tajā gan finanšu, gan pētnieciskos resursus. Taču atsevišķi digitālie elementi no izstādēm var kalpot arī izziņai un izklaidei pēc izstādes beigām. Tieši šādā veidā “eMuzejā” savu vietu radis interaktīvo ekrānu saturs no izstādēm “Versija – latvieši?”, “Tuvplāni. Kā darbojas LNVM?”, “Latvijas gadsimts” un citām. “eMuzejā” pastāvīgu vietu radusi arī 2017. gadā izveidotā sabiedrības iesaistes platforma Gadsimta albums. Tā tapa 68 muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts” ietvaros, aicinot ikvienu pievienot savu ģimenes fotogrāfiju un stāstu par to. Platforma ar vairāk nekā 1100 pievienotajiem attēliem arī pēc izstādes noslēguma tiks saglabāta “eMuzejā”, kur tai varēs pievienot jaunas vēsturiskas liecības.

Vietne aizvien tiks papildināta un pilnveidota. Tās saturs angļu valodā pilnībā būs pieejams no 2021. gada aprīļa.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda