22. jūlijs, 2020

eParaksts mobile saņēmis augstāko kvalifikāciju Eiropas Savienībā

eparaksts

Mobilā lietotne “eParaksts mobile” atzīta par kvalificētu elektroniskā paraksta izveides rīku (QSCD), un ar to veiktam parakstam gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā (ES) ir tāds pats juridisks spēks (QES līmenis) kā ar roku uz papīra radītam parakstam, aģentūru LETA informēja Latvijas radio un televīzijas centra ( LVRTC) pārstāve Vineta Sprugaine.

Viņa norādīja, ka līdz šim mobilās lietotnes “eParaksts mobile” radītajam parakstam paraksta statuss bija tikai Latvijā, savukārt tas tika kvalificēts kā uzlabots elektroniskais paraksts ar kvalitātes sertifikātu (AdES/QC).

Lai saņemtu augstāko kvalifikāciju, “eParaksts mobile” tika veikts neatkarīgs starptautisks audits, kas vērtēja gan lietotnes “eParaksts mobile” atbilstību augstākajām drošības prasībām, gan lietotnes saņemšanas un paraksta sertifikātu izsniegšanas procesus. Lēmumu par kvalificēta paraksta statusa piešķiršanu pieņem Aizsardzības ministrijas pakļautībā esošā Digitālās drošības uzraudzības komiteja.

Sprugaine norādīja, lai esošie “eParaksts mobile” lietotāji iegūtu parakstu ar augstāko līmeni, lietotnē jānospiež poga “Manu sertifikātu statuss” un jāizvēlas iespēja atjaunot parakstu. Atjaunošana nav obligāta un steidzama, ja vien persona negrasās izmantot parakstīto dokumentu ārpus Latvijas. Atjaunošana saskaņā ar normatīvajiem aktiem būs obligāta ikvienam reizi trijos gados un to varēs izdarīt pilnībā attālināti.

Viņa atzīmēja, ka jaunajiem lietotājiem, kuri vēlas saņemt “eParaksts mobile”, jāpiesakās lietotnes saņemšanai interneta vietnē “mobile.eparaksts.lv”, un pēc līguma noslēgšanas tie saņems augstākā līmeņa parakstu, jo cita līmeņa parakstu jaunajiem lietotājiem LVRTC vairs neizsniegs.

LVRTC pārstāve norādīja, ka visi eParaksta rīki lietotājiem nodrošina divas funkcijas – dokumentu parakstīšanu un e-Identitātes apliecināšanu. Līdz šim pašrocīga paraksta juridiskais spēks bija parakstam, kas radīts ar eID karti, kā arī ar eParaksta karti, ko izmanto juridiskas personas. No pērnā gada nogales iedzīvotāji var izmantot eParaksta rīkus e-Identitātes apliecināšanai, lai piekļūtu pārvaldes pakalpojumiem citās dalībvalstīs, kā arī, lai saņemtu citu valstu komersantu pakalpojumus, kuriem nepieciešama identitātes apliecināšana augstākajā līmenī.

LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis sacīja, ka eID karte, “eParaksts mobile” un eParaksta karte ir vienīgie Latvijā pieejamie rīki, kas abām lietotājiem nepieciešamajām funkcionalitātēm – dokumentu parakstīšanai un e-Identitātes apliecināšanai – saņēmuši augstākā līmeņa kvalifikāciju.

“Iespēju izmantot “eParaksts mobile” gan e-Identitātes apliecināšanai, gan dokumentu parakstīšanai, integrē arvien jauni komersanti, dokumentu vadības sistēmu uzturētāji un sadzīves pakalpojumu sniedzēji,” uzsvēra Beļskis.

Pirmajā pusgadā “eParaksts mobile” e-Identitātes apliecināšanai lietots tik pat, cik pērn gada laikā, savukārt dokumentu parakstīšanai “eParaksts mobile” šogad pirmajā pusgadā lietots nepilnu miljonu reižu, kas ir teju divas reizes vairāk nekā pērn šajā periodā. Līgumu par “eParaksts mobile” lietošanu ir noslēguši vairāk nekā 72 000 personu.

Šogad pieaugusi eParaksta lietošana arī ar eID karti. Piemēram, pērn pirmajā pusgadā dokumentu parakstīšanai eID karte lietota 653 000 reižu, bet šogad pirmajā pusgadā – 1,3 miljonus reižu.

Kopumā pirmajā pusgadā eParaksta rīki dokumentu parakstīšanai izmantoti vairāk nekā četrus miljonus reižu, kas ir par 800 000 vairāk nekā pērn šajā posmā.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda