5. novembris, 2019

IT izglītību visbiežāk min kā garantiju labi atalgotam darba

screen coffee code 1

Vairāk nekā trešdaļa jeb 35 procenti respondentu vakanču portālu “YourMove” un “CVMarket” kopīgi veiktajā aptaujā norādījuši, ka vislabākās darba iespējas nākotnē būs informācijas tehnoloģiju (IT) studentiem. Studijas jomā kā garantu darba vietai nākotnē visbiežāk norādījušas sievietes un vīrieši vecumā no 25 līdz 44 gadiem.

Šobrīd nozare ienes vairāk nekā 4 procentus no valsts IKP, turklāt IT ir vieni no vislabāk pelnošajiem. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka vidējā uzņēmumu rentabilitāte ir ap 10 procentiem, proti, vairāk nekā divreiz apsteidz vidējo uzņēmumu rentabilitāti valstī (4,5 procenti). Arī vidējā alga nozarē ir viena no augstākajām Latvijā, pārsniedzot 1700 eiro pirms nodokļu nomaksas.

“Darbu nākotnē var garantēt motivācija nemitīgi mācīties, vērot, kas jauns notiek nozarē, gūt pieredzi darot. Tāpat ir svarīgi atrast domubiedru grupu, ar kuru dalīties idejās un eksperimentēt, lai tavi paveiktie darbi un projekti ir tavs labākais CV ieraksts,” uzskata IT uzņēmuma “Emergn” personāla atlases konsultante Lāsma Indrijaite.

Kā nākamās divas perspektīvākās nozares aptaujātie norādījuši inženierzinātnes (12 procenti) un medicīnu, veselības aprūpi (12 procenti). Tie respondenti, kuri par perspektīvāko studiju jomu uzskata inženierzinātnes, nāk no visplašākās vecuma grupas – šādi visbiežāk domā sievietes un vīrieši vecumā no 25 līdz pat 54 gadiem.

Diāna Urtāne, Latvijas elektronikas izstrādes un ražošanas uzņēmuma “HansaMatrix” personāla vadītāja, uzsver, ka “inženierzinātņu jomā iegūtā izglītība bieži vien ir saistīta ar specifiskām tehniskām zināšanām, kuras būs jāizmanto ikdienas darbā – sevišķi tas raksturīgi produktu izstrādē. Ražošanā mēdz būt amati, kur inženierzinātņu ir obligāta, taču ir arī tādi amati, kur darba pieredze var aizstāt izglītību.”

Savukārt medicīnā darba iespējas sniedz plašā karjeras ceļa izvēle, uzskata Māris Andersons, Medicīnas sabiedrības “ARS” valdes priekšsēdētājs: “Absolvējot Medicīnas fakultāti, jauniešiem ir dažādas iespējas – turpināt studijas rezidentūrā un strādāt lielajās valsts slimnīcās, iesaistīties farmācijas industrijā, veselības aprūpes politikas plānošanā vai ar medicīnu saistītā uzņēmējdarbībā. Turklāt gan jaunie, gan pieredzējušie speciālisti ir ļoti pieprasīti privātos ārstniecības uzņēmumos.”

Piecu nozaru topu, kas garantēs darbu jauniešiem nākotnē, noslēdz ekonomika un finanses (6 procenti) un mārketings un sabiedriskās attiecības (6 procenti). Abās no šīm jomām jaušama strauja digitalizācija, kas radījusi darbavietas, kuras nepastāvēja vēl pirms diviem trim gadiem.

“Digitālais mārketings kļūst arvien tehnoloģiskāks, parādās mākslīgā intelekta risinājumi, kas tuvāko gadu laikā ieņems ļoti nozīmīgu vietu digitālā mārketinga ekosistēmā. Digitālā mārketinga speciālistu loma vairāk pieaugs stratēģiskā līmenī, savukārt tiem profesionāļiem, kas jau šobrīd ir industrijā, būs daudz jāmācās, lai nepazustu mainīgajos apstākļos,” brīdina Aigars Armanovs, aģentūras “MarketMeNow” vadītājs.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda