4. aprīlis, 2020

Mobilo sakaru dati uzrāda cilvēku paradumu maiņu pēc ārkārtas stāvokļa izsludināšanas

mobilo sakaru tornis

Līdz ar ārkārtējā stāvokļa izsludināšanu valstī iedzīvotāju interneta patēriņš būtiski pieaudzis teritorijās, kas ir ap pilsētām, taču pilsētu aktīvajos centros novērots būtisks interneta patēriņa samazinājums, liecina mobilo sakaru operatora “Latvijas mobilais telefons” un Latvijas Universitātes pētījuma dati.

ā liecina pētījuma dati, novērojumu periodā mobilā interneta patēriņa samazinājums novērots Rīgas centrā, Rīgas lidostas teritorijā, Ķīpsalā, pie Maskavas nama, pie Dailes teātra, kā arī pie Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas. Mobilā interneta patēriņa samazinājums novērots arī Kadagā, Tukuma centrā, Rēzeknē, kā arī Ventspilī, Cēsu centrā, Valmierā, Alūksnē un Daugavpilī.

Savukārt pieaugums vērojams Mārupē, Medemciemā, Jūrmalā, Langstiņos, Ādažu centrā, Siguldā, Tukuma apkārtnē un Ventspils apkārtnē.

Pētījumā noskaidrots, ka, salīdzinot šā gada martu ar pērnā gada martu, būtiski pieaudzis arī zvanu skaits. Liels zvanu uzplaiksnījums novērots 12.martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju valstī, savukārt otrs zvanu uzplaiksnījums novērots 16.martā, kad noteikti starptautisko pasažieru pārvadājumu ierobežojumi.

Tāpat pētījumā secināts, ka kopš 12.marta iedzīvotāju uzvedība ikdienā ir mainījusies. Proti, pirms ārkārtējā stāvokļa aktīvie sazvanīšanās laiki ir plkst.11 un plkst.17, savukārt pēc 12.marta jeb ārkārtējās situācijas izsludināšanas aktīvākais zvanu periods ir plkst.11, bet turpmākās dienas laikā zvanu aktivitāte pakāpeniski samazinās.

Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš skaidroja, ka pētījuma dati iezīmē, cik efektīvi ir valdības ieviestie risinājumi -19 pandēmijas ierobežošanai. Pēc viņa sacītā, pētījumu dati atspoguļo, ka cilvēki ievēro valdības ierobežojumus. Īpaši ievērota ir sociālā distancēšanās, par ko liecina mobilā interneta patēriņš piepilsētas reģionos un samazinājums pilsētas centros.

Bērziņš atzīmēja, ka dati atspoguļo, kurās vietās nepieciešama pastiprinātāka ierobežojumu kontrole. “Līdzko būs silts laiks, vakaros un brīvdienās cilvēki dosies ārā to izbaudīt,” viņš piebilda. Vienlaikus viņš secināja, ka pēc ārkārtējā stāvokļa izsludināšanas cilvēku uzvedība ir mainījusies, kolektīvi ierobežojumi ievēroti, taču izaicinājumus sagādā individuāla rīcība.

“Latvijas mobilā telefona” prezidents Juris Binde uzsvēra, ka pētījuma dati kalpotu kā noderīgs instruments valsts lēmumpieņēmējiem, kuri par -19 pandēmijas ierobežojumiem varētu lemt pēc objektīviem datiem.

Binde uzsvēra, ka nākotnē šo rīku varētu izmantot dažādos kritiskos brīžos. Dati ir pieejami regulāri un sniedz ātru atgriezenisko saiti. “Lēmumiem ir nozīme, ja varam objektīvi novērtēt, kāda ir cilvēku reakcija un kāds ir trauksmes stāvoklis,” skaidroja “Latvijas mobilā telefona” prezidents.

Izstrādātais pilnībā atbilst Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām, bet vienlaikus pētījuma pieeja ļauj precīzi novērtēt iedzīvotāju uzvedību, piemēram, konkrētas aktivitātes vietas, kustību un laiku. Pētījums analizē “Lielos datus” – “Latvijas mobilā telefona” mobilā tīkla notikumu statistiku periodā no 2019.gada marta līdz 2020.gada martam, kā arī nodrošina arī salīdzinājumu veikšanu par periodu no 2016.gada līdz pat šodienai. Kopējais analizēto tīklu notikumi apjoms ir 160 miljoni šā gada martā un 1,9 miljardi pēdējā gada laikā.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda