29. septembris, 2021

NIC brīdina par ‘domēnu skvoteru’ aktivizēšanos Latvijā

nic logo

Ir aktivizējušies “domēnu skvoteri”, kuri reģistrē zināmu zīmolu un uzņēmumu mājaslapu nosaukumu latvisko versiju un mēģina to pārdot otrreizējā tirgū, brīdina NIC “.lv” domēna reģistrs.

Pēdējā gada laikā dubultojies to domēna vārdu skaits, kuros izmantoti latviešu valodas burti ar diakritiskajām zīmēm, piemēram, “tūdaliņ.lv” jeb latviskie domēna vārdi. Turklāt interesi izrāda ne tikai , bet arī tā sauktie “domēnu skvoteri”. Ja latviskie domēna vārdi primāri maksā 8,47 eiro (ieskaitot PVN), tad otrreizējā tirgus cenas svārstās no 500 līdz pat 15 000 eiro un vairāk.

NIC aicina uzņēmējus būt vērīgiem un reģistrēt savas mājaslapas nosaukuma latvisko versiju pirms to ir paspējis izdarīt kāds cits.

Domēna vārdi, kuros izmantotas no pierastā latīņu alfabēta atšķirīgas rakstu zīmes, piemēram, “tūdaliņ.lv”, “пример.рф” vai “例如.中国”, sen vairs nav nekāds jaunums. Uz šo mirkli pasaulē ir reģistrēti jau 8,3 miljoni šādu domēna vārdu.

Domēnā “.lv” vārdus latviešu valodā var reģistrēt jau kopš 2004. gada. Latvijā uzņēmēji latvisko mājaslapas nosaukumu kā primāro izmanto ļoti reti. Latviskie domēna vārdi tiek reģistrēti pārsvarā zīmola aizsardzībai un mārketinga nolūkiem.

Reklamējot savu mājaslapu, bieži vien izmanto latviskos domēna vārdus pat tad, ja tos nemaz nav reģistrējuši! Radio reklāmā vai reklāmas materiālos “tūdaliņ.lv” izklausās un izskatās daudz labāk un saprotamāk nekā “tudalin.lv”. Šādā gadījumā patiesībā reklamē to, kas viņam nemaz nepieder. To var brīvi reģistrēt un izmantot arī kāds cits.

NIC atgādina, ka domēna vārds ir digitālās klātbūtnes pamats, kas veido uzņēmuma, zīmola vai projekta digitālo identitāti. Aicinām par to rūpēties laikus un atbildīgi, neļaujot citam izmantot jūsu veidoto tē un reputāciju sava labuma gūšanai.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.