7. septembris, 2021

Notiek pieteikšanās atvērto ģeotelpisko datu hakatonam skolēniem 2021

hakatons skoleniem

No 7. oktobra līdz 4. novembrim tiešsaistē norisināsies Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) rīkotais Atvērto ģeotelpisko datu hakatons skolēniem 2021. Pieteikties iespējams līdz 4. oktobrim, un tiek aicināti piedalīties skolēni no visas Latvijas.

Šis ir jau tradicionāls ikgadējs LATA pasākums, kas tiek organizēts, lai izglītotu jauniešus par atvērto datu pieejamību un to nozīmi jaunu, noderīgu pakalpojumu izstrādē. Šī gada mērķis ir veidot izpratni par atvērtajiem ģeotelpiskajiem datiem un to ietekmi sabiedrības ikdienas dzīvē. LATA valdes priekšsēdētājs Jānis Tupulis uzsver: “Atvērtie dati vairs nav jaunums. Jaunu datu kopu atvēršana valsts pārvaldē nav gluži ikdienišķs process, tomēr nepieciešamība pēc tā vairs neraisa izbrīnu un neizpratni. Viens no jauniešu hakatona mērķiem ir radīt pretēju situāciju sabiedrībā – lai izbrīnu un neizpratni raisītu datu nepieejamība. Hakatoni arī mūsu asociācijai kļuvuši par regulāru darba rīku. Darba rīku, kas, no vienas puses, veicina piedāvājumu – jaunu datu kopu atvēršanu, bet – no otras – sabiedrības pieprasījumu pēc tām.”

Skolēnu uzdevums hakatonā ir veicināt radošu, inovatīvu un praktisku atvērto datu izmantošanu sabiedrībai noderīga produkta vai pakalpojuma radīšanai, izmantojot tehnoloģijas. Savukārt beigās dalībniekiem ir jārada inovatīva lietotne, kas, izmantojot atvērtos ģeotelpiskos datus, risina sabiedrībai būtisku problēmu. Vērtējot rezultātus, tiks ņemta vērā idejas dzīvotspēja un sociāli ekonomiskais ieguvums, tāpat arī prezentācija un idejas progress jeb tas, cik tuvu tas ir gaidāmajam rezultātam. Trīs komandas, kas saņems augstāko punktu skaitu, un to piesaistītie eksperti saņems naudas balvas. Dalībnieki tiks priecēti arī ar Valsts zemes dienesta (VZD), Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras un TET specbalvām.

VZD ģenerāldirektore Vita Narnicka norāda, ka jebkuras valsts pārvaldes iestādes, tostarp VZD, uzdevums ir iet līdzi laikam un izmantot arvien straujāk progresējošās datu tehnoloģijas, pielāgojot tās konkrētajai specifikai un tādējādi pakalpojumus padarot pieejamākus un ērtākus gan iedzīvotājiem, gan arī uzņēmumiem. Datu atvēršana ir nozīmīga un pozitīvi ietekmē tautsaimniecību. “Ļoti būtiski ir panākt, lai dati par būvju un zemju īpašumiem iespējami operatīvi, bez laika nobīdes un birokrātiskām darbībām nonāktu valsts sistēmās, tādējādi atvieglojot darbu gan to īpašniekiem, gan arī valstij,” saka V. Narnicka.

Atvērto ģeotelpisko datu hakatonu skolēniem atbalsta virkne digitāli domājošu organizāciju: Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra, Valsts izglītības satura centrs, AS “Latvijas valsts meži”, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, “eazyBI”, SIA “Poss.lv”, SIA “Wunder Latvia”, SIA “Tet”, “HERE Technologies” un “zparks.lv”. Kā uzsver “eazyBI” pārstāve Līva Pavasare: “Mēs atbalstām ne tikai publisko datu atvērtības principu, bet arī centienus padarīt pieejamus arvien jaunus datus, jo saredzam to kā būtisku ieguvumu sabiedrībai. Hakatons ir lielisks paņēmiens, kā šo datu pieejamību pārvērst inovatīvos risinājumos, kuri būtu noderīgi Latvijas iedzīvotājiem.” Savukārt Mārtiņš Valainis, “HERE Technologies” biznesa attīstības vadītājs Baltijas valstīs, norāda: “Mēs, “HERE Technologies”, ļoti novērtējam LATA darbu sabiedrības izglītošanā par atvērto datu izmantošanas iespējām un to nozīmīgumu jaunu produktu izstrādē. Hakatons ir tikai viena, iespējams – redzamākā, daļa no LATA pasākumiem. Atbalstot šos pasākumus, mums ir prieks piedalīties un palīdzēt jauniem, radošiem cilvēkiem veidot nākotnes produktus un programmatūru.”

“Datu pieejamībai un spējai tos izmantot ir trīs būtiskas funkcijas. Pirmkārt – tā ir iespēja iestādēm, organizācijām un indivīdiem pieņemt lēmumus, kas ir balstīti nevis minējumos, abstraktos pieņēmumos vai teorijā, bet gan konkrētos faktos. Otrkārt – dati ļauj organizācijām efektīvāk noteikt problēmu cēloni, uzskatāmi vizualizējot to, kas notiek starp dažādām sistēmām, organizācijas nodaļām un klientiem. Tas sekmē ne vien problēmu novēršanu, bet arī savlaicīgu identificēšanu un preventīvu rīcību. Treškārt – atvērtie dati vairo pārskatāmību un uzticēšanos iestādēm un organizācijām, kā arī dod iespēju piekļūt datu avotiem, kas viltus ziņu laikmetā ir būtisks pilsoniskās sabiedrības stūrakmens. Iesaistoties ikgadējā LATA hakatonā, ceram stiprināt jauniešu interesi par IKT un citu nozaru ciešo mijiedarbību, veicināt radošās dzirkstis un drosmīgas idejas, kas var uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti,” saka LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

Dalība hakatonā ir bez maksas, tajā aicināti piedalīties Latvijas vispārizglītojošo, profesionālo izglītības iestāžu, kā arī interešu izglītības iestāžu audzēkņi. Ieteicamais vecumposms: 10.–12. klase. Komandas lielums: 1–5 skolēni, un katrai komandai jābūt piesaistītam vienam ekspertam–skolotājam vai citam pilngadīgam ekspertam. Kā eksperts var būt arī, piemēram, kāda bērna vecāks (tēvs, māte). Hakatona noteikumus un pieteikšanās kārtību var izlasīt LATA tīmekļvietnē: https://www.lata.org.lv/skolas-2021

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda