Sākums Jaunumi Publicēts Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmas atskats par 2023. gadu

Publicēts Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmas atskats par 2023. gadu

2 minūtes lasīšanai
LatvianStartupReport

Jau trešo gadu pēc kārtas Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija Startin.LV piedāvā gūt ieskatu jaunuzņēmumu aktualitātēs, veidojot “Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmas atskatu”. Elektroniski pieejamajā atskatā var aplūkot jaunākos investīciju, nodokļu maksājumu un apgrozījuma datus, kā arī iepazīties ar industrijas nozīmīgākajiem dalībniekiem.

Startin.LV, sadarbībā ar dažādiem partneriem, piedāvā gūt ieskatu pēdējā gada aktuālajos notikumos jaunuzņēmumu pasaulē. Pateicoties šai mijiedarbībai, atskats ir trīskāršojis līdzšinējo apjomu: kopējā statistika ir papildināta ar vairākiem datu punktiem, pieejams gada notikumu un daudzsološāko asociācijas biedru saraksts, kā arī izsmeļošs apkopojums par zināmāko atbalsta organizāciju paveikto.

Pārskatot pēdējās desmitgadespieejamos finanšu datus, iezīmējas nenoliedzama tendence: daudzi jaunuzņēmumi, kas spēj ”izdzīvot” pirmos piecus gadus, pēc tam piedzīvo strauju izaugsmi gan darbinieku skaita, gan apgrozījuma ziņā, tādējādi krietni papildinot valsts budžetu. Tāpēc jo lielāka nozīme pirmajos darbībasgados piesaistītajām investīcijām un valsts atbalsta instrumentiem. To atzīst arī Startin.LV projektu vadītājs un atskata autors Eduards Ritums: ”Datu apkopošana un analizēšana ir būtisks solis jebkuras nozares vai jomas izaugsmē. Ir grūti nonākt līdz mērķim, nezinot, kur esi. Šajā gadījumā, ar datiem apliecinot atziņu, ka jaunuzņēmumiem pirmajos darbības gados ir nepieciešams liels atbalsts, lai tie spētu izdzīvot līdz straujā uzplaukuma brīdim. Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēma vēl joprojām aug, un tai ir vajadzīga rūpīga kopšana. Ir pagājuši trīs gadi, kopš Startin.LV sāka ieguldīt pūles, lai atrastu un manuāli validētu datus par Latvijas jaunuzņēmumiem. Vēl ir daudz darāmā, jo, mūsuprāt, neesam apzinājuši visus. Tomēr ir laba sajūta, ka nu varam teikt – mūsu dati par Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmu ir reprezentatīvi.”

Ņemot vērā pēdējā gada notikumus pasaulē, vērojams nopietns globālā riska kapitāla finansējuma samazinājums. Arī Latvija nav izņēmums, un 2023. gadā piedzīvots ievērojams kritums gan piesaistītā kapitāla, gan notikušo darījuma daudzuma ziņā (€90.8M 2022. gadā, €17.9M 2023. gadā). Neraugoties uz to, piedzīvota pirmā Latvijas Jaunuzņēmumu gada balva, sabiedrības interese par jaunuzņēmumiem aug, un tie kļūst par arvien aktuālāku tematu arī valsts līmenī. Uzņēmējiem ir svarīgs savstarpējais atbalsts, un pieredzes apmaiņai ir milzu nozīme ceļā uz panākumiem – to apliecina arī nupat durvis vērusī jaunuzņēmumu māja “Startup House Riga”.

Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija ir organizācija, kas apvieno 121 biedru. Tās mērķis ir attīstīt Latvijas jaunuzņēmumu vidi, nodrošinot uzņēmumiem piekļuvi uzticamiem datiem un resursiem, kā arī veidot izaugsmei labvēlīgus  apstākļus

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

No šī gada 1. jūlija Bite Latvija sāks piedāvāt optisko internetu, izmantojot Baltcom infrastruktūru

2024. gada 1. jūlijā tiks pabeigta “Bite Latvija” un “Baltcom” apvienošana, kā rezultātā “…