31. augusts, 2020

Tildes Balss risinājums padarīs Lampas saturu pieejamu vājdzirdīgo un nedzirdīgo auditorijai

tildes balss

Jau otro gadu pēc kārtas tehnoloģiju uzņēmums “Tilde” sadarbībā ar sarunu festivālu “Lampa” veidos un izmēģinās valodas rīku, kas nodrošinās diskusiju titrēšanu reāllaikā. Pielāgotais “Tildes Balss” pakalpojums sniegs iespēju nedzirdīgajiem lietot reāllaika titrēšanas rīku latviešu valodā un piedalīties festivāla diskusijās par sev interesējošām tēmām. Šogad tulkojums reāllaikā tiks nodrošināts kopumā 64 pasākumiem trijās studijās.

Informācijas pieejamība ir būtisks faktors katra indivīda dzīves kvalitātes nodrošināšanā. ar dzirdes traucējumiem kvalitatīvu informāciju var saņemt tikai zīmju valodā vai ar titru palīdzību. Iespēja iesaistīties publiskos pasākumos, kā atgādina “Tildes” pārstāvji, ir solis tuvāk iekļaujošai sabiedrībai. “”Tildei” kā uzņēmumam ir svarīgi rūpēties par to, lai, pateicoties pasaules līmeņa tehnoloģijām, informācija būtu pieejama visai Latvijas sabiedrībai, tai skaitā arī nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem cilvēkiem,” skaidro “Tildes” mākslīgā intelekta biznesa attīstītājs Mārtiņš Sūna.

Pagājušā gada sadarbības pieredze bija veiksmīga, un nodrošinātā pārvēršana tekstā bija pietiekami kvalitatīva, vērtē “Tildes” pārstāvji. Iniciatīvu pozitīvi novērtēja arī Latvijas Nedzirdīgo biedrības kopiena – sajutās iederīgi šajā formātā, kas ikdienā nav plaši pieejams. Atgriezeniskā saite motivēja uzņēmumu pilnveidot runas atpazīšanas un transkripcijas tehnoloģiju, lai šogad nedzirdīgie un vājdzirdīgie varētu vēl pilnvērtīgāk iesaistīties publiskajās diskusijās.

“Pagājušā gada pieredze mums sniedza vērtīgu ieskatu izmantošanai perspektīvā. Līdz ar dažādu izaicinājumu pārvarēšanu automātiskās runas atpazīšanas tehnoloģijām ir liels potenciāls, lai aptvertu plašu sabiedrības daļu un radītu pieejamu saturu ikvienam reāllaikā,” stāsta Sūna.

Reāllaika runas pārvēršana tekstā ir tehniski sarežģīts process – datora apstrādātā skaņa tiek pārvērsta fonēmās, un, balstoties uz statiskās sakarības principiem, tiek pārbaudīts, cik ticams ir katrs no iespējamajiem variantiem. Pēc tam gramatikas algoritms sadala tekstu jēgpilnos teikumos, iespēju robežās arī saliekot interpunkcijas zīmes, lai teksts kļūtu uztverams un viegli lasāms. Atpazītā teksta kvalitāti ietekmē dažādi faktori – diskusijas kultūra, lietotā terminoloģija, svešvārdi un pat runas stils.

Šī gada festivāla formāts rada jaunus izaicinājumus, jo sarunas norisināsies tiešsaistē, – automātiskās runas atpazīšanas risinājumam būs jāprot “sadarboties” ar trešo pušu straumēšanas platformām. “Tildes Balss” nodrošinās trīs paralēli notiekošu diskusiju titrēšanu reāllaikā, padarot pieejamu ievērojami plašāku saturu, nekā līdz šim.

“Lampas” mājaslapas meklētājā ierakstot atslēgvārdus “Tildes Balss”, var atrast, kurām diskusijām tiks nodrošināta titrēšana reāllaikā.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda