Sākums Jaunumi Valsts policija atkārtoti brīdina par telefonkrāpniekiem – “finanšu speciālistiem”

Valsts policija atkārtoti brīdina par telefonkrāpniekiem – “finanšu speciālistiem”

3 minūtes lasīšanai
Fraud phone

Valsts policija (VP) atkārtoti brīdina par joprojām aktuālu interneta krāpšanas veidu – iesaistīšanu “investīciju” veikšanā apšaubāmās virtuālās interneta platformās .

Policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, saņemot telefona zvanus no nezināmām personām, kuras runā tikai krievu valodā un apgalvo, ka ir dažādu uzņēmumu finanšu brokeri vai arī dažādu citu arodu “finanšu speciālisti”.

Krāpnieki mēģina pārliecināt cilvēkus veikt investīcijas, izmantojot dažādas Latvijā nereģistrētas virtuālas interneta platformas, kuru nosaukumos tiek izmantoti tādi vārdi kā, piemēram, “gfbroker”, “alegramarkets”, “market-invest”, “maximarkets” un citi. Policija norāda, ka parādās arī jaunas platformas ar jaunajiem nosaukumiem.

Saziņas procesā, potenciālajiem ieguldītājiem piekrītot piedāvājumam, komunikācija turpmāk notiek, izmantojot tērzēšanas lietojumprogrammu “Skype” tikai un vienīgi krievu valodā. Mēģinot sākt komunikāciju latviešu valodā, viltus brokeri atzīst, ka nerunā latviski. Aģentūras LETA vērojumi liecina, ka zvanītāji mēdz būt ļoti uzbāzīgi un komunikācijā agresīvi.

Krāpšanas shēma darbojas šādi – ar “finanšu speciālistu” palīdzību lētticīgie iedzīvotāji savos datoros izveido norēķinu kontus virtuālās interneta platformās un sāk “investēšanu”. Rezultātā vairākos maksājumos tiek pārskaitītas dažādas naudas summas.

Turpinot komunikāciju ar minētajiem krāpniekiem, pēc viņu ieteikuma ieguldītāji turpina veikt dažādas finanšu darbības – pirkt un pārdot akcijas, kā arī veikt citas finanšu aktivitātes, kas kopumā rada maldīgu iespaidu, ka personas no šīm darbībām gūst peļņu.

Komunikācijā ar personām, kuras piekritušas iesaistīties investīciju ieguldīšanā apšaubāmās virtuālās platformās, “finanšu speciālisti” izmanto telefona numurus, kas reģistrēti dažādās valstīs, piemēram, Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Portugālē, Itālijā, Austrijā, Francijā, Beļģijā, Anglijā, Vācijā, Rumānijā, Nīderlandē un citās valstīs.

Policija veic pārbaudi par šāda veida gadījumiem, un ir pamatotas aizdomas, ka šādu naudas izkrāpšanas shēmu īsteno organizēta personu grupa no ārvalstīm, un noskaidrots, ka šādi noziegumi ir veikti ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs.

Šogad Kibernoziegumu apkarošanas nodaļā saņemti vairāk nekā 25 personu iesniegumi un paziņojumi no ārvalstu tiesībaizsardzības iestādēm konkrētā fenomena kontekstā.

Apkopojot policijas rīcībā esošo informāciju, konstatēts, ka šo neuzticamo virtuālo platformu darbību rezultātā, iesniedzēji ir cietuši zaudējumus vairāk nekā 460 000 eiro apmērā. Ņemot vērā krāpnieku aktivitāti, patiesais nodarītā kaitējuma apmērs var būt arī daudz lielāks.

Pirms investīciju platformu izmantošanas, policija aicina pārliecināties, ka izvēlētais pakalpojuma sniedzējs ir saņēmis Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) licenci.

Policija arī aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un nebūt pārlieku uzticīgiem, komunicējot ar nepazīstamiem cilvēkiem vai arī iepazīstoties sociālos tīklos ar virtuālajiem lietotājiem. Tāpat nevajadzētu nevienam izpaust savus un kredītkaršu datus.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…