3. septembris, 2019

Mozilla mācīs datoriem saprast latviešu valodu

common voice 2

Firefox tīmekļa pārlūka izstrādātāji Mozilla ir nākuši klajā ar jaunu projektu Mozilla Common Voice. Projekta mērķis ir savākt balss ierakstus dažādās valodās no dažādiem cilvēkiem, lai pēc tam tos apkopotu brīvi pieejamā datu kopā, ko dažādi izstrādātāji var izmantot savos produktos.

Balss ir dabisks veids kā sazināties un nodot informāciju. Ja datoram, nākotnes pašbraucošajām mašīnām un robotiem varētu vienkārši pateikt ko mēs gribam, tehnoloģiju lietošana būtu vienkārša un patīkama. Common Voice mērķis ir izveidot balss atpazīšanas tehnoloģiju, kuru varētu lietot dažādās ierīcēs. Bet, lai radītu šādu balss tehnoloģiju, ir nepieciešams liels balss ierakstu skaits. Pasaules lielajās valodās šādi ieraksti ir savākti un ir pieejama, bet līdz šim tādas mazās valodas kā latviešu par iespēju sazināties ar iekārtām balss režīmā varēja tikai sapņot.


Common Voice lapā ikviens brīvprātīgais var ierakstīt īsus balss ierakstus. Lapa strādā arī no mobilajām iekārtām. Lai dalībniekiem būtu interesantāk darboties lapā ir iestrādāti spēles elementi. Dalībnieki var sacensties topā par to kurš kopējam mērķim ir izdarījis visvairāk.

Lai balss atpazīšanas tehnoloģija darbotos ļoti labi ir nepieciešams liels skaits dažādu balsu ierakstu, tāpēc ir svarīgi, lai savas balsis ziedotu dažādu vecumu, dzimumu un reģionu cilvēki.

Ierunājamie tekstiņi ir veidoti no latviešu sakāmvārdiem un dažādām ikdienas frāzēm populārās filmās. Jaunu ierunājamo tekstu pievienošana tāpat kā ierunāto tekstu pārbaude ir lapas lietotāju kopienas pārziņā.

Šis ir interesants veids kā arī ne programmētāji var iesaistīties jauno tehnoloģiju izstrādē un nodrošināt to, ka latviešu valoda būs aktuāla arī nākotnē.

Balss atpazīšanas tehnoloģiju nākotnē varētu izmantot, lai sazinātos ar digitālakiem asistentiem, kā piemēram Amazon Alexa vai Home. uzlabotos, ja nākotnes mašīnai mēs varētu vienkārši palūgt pārslēgt dziesmu, nomainīt navigācijas galamērķi vai izslēgt gaisa kondicionieri. Ja datori saprastu latviešu valodu mēs varētu meklētājā ierakstīt frāzi un uzreiz atrast precīzu sekundi kādā no Latvijas Televīzijas vēsturiskajiem ziņu sižetiem vai precīzi sameklēt to runu kur kāds politiķis ir solījis kādu svarīgu lietu.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda