15. maijs, 2020

Latvijā izstrādāta digitāla platforma krūts vēža riska faktoru atpazīšanai

skriningslvpng

Apvienojot zināšanas medicīnas, tehnoloģiju un dizaina sfēras pārstāvjiem, izveidota  digitāla platforma Skrinings.lv ar mērķi aktualizēt  profilaktiskās medicīnas nozīmi, tādējādi atbalstot sabiedrību cīņā ar krūts vēzi.

Latvijas Universitātes Datorikas un Medicīnas fakultātes pasniedzēji un studējošie, sadarbībā ar Datorikas fakultātes medicīnas tehnoloģiju projektu studiju “DF LAB”, Sieviešu Onkoloģijas pacientu asociāciju “VITA”, medicīnas tehnoloģiju uzņēmumu “Longenesis” un studentu populārzinātnisko žurnālu “Semper Anticus” izstrādāja  konceptu digitalizētai krūts vēža saslimšanas risku atpazīšanai un saiknes veidošanai starp sabiedrību un zinātniskām grupām, veicinot sabiedrības līdzdalību onkoloģiskos pētījumos.

Krūts vēzis ir slimība, kura, skarot katru astoto sievieti, ierindojas starp Latvijā visbiežāk diagnosticētajiem ļaundabīgajiem audzējiem. Līdzīgi citām onkoloģiskām saslimšanām, tā agrīna diagnostika un prevencija ir galvenie rīki cīņā ar to. Sadarbības rezultātā ir tapusi “Skrinings.lv” tīmekļa platforma, kas vienuviet sniedz informāciju no vairāk nekā 150 zinātniskajiem rakstiem un pētījumiem, apvienojot pasaules veiksmīgākās pieejas riska faktoru atpazīšanā. Analizējot fenotipiskos (dzīvesstils, uzturs, u.c.), genotipiskos faktorus un izmeklējumu rezultātus , katram lietotājam tiek sniegta  personalizēta, viegli saprotama ar soli-pa-solim instrukciju dalībai skrīninga programmā , ieteikumiem riska faktoru mazināšanai un paškontrolei, kā arī tiek piedāvāta iespēja veikt iedzimtas mutācijas diagnosticējošu testu.

Platformas izstrādē īpašs uzsvars tika veltīts rīka pieejamībai vairākās valodās (latviešu, krievu un angļu), privātuma un caurspīdīguma procesiem. Šī lietotne dod iespēju katrai sievietei viegli uztveramā formātā uzzināt par individuāliem riska faktoriem, saistītiem gan ar dzīvesveidu, gan ģenētiskām izmaiņām. Aktīva iesaiste pētījumos tiek nodrošināta, izmantojot dinamisku lietotāja piekrišanas moduli, kas sniedz iespēju katram lietotājam patstāvīgi pārvaldīt savu personīgo datu izmantošanu, ievērojot Vispārīgas datu aizsardzības regulas nosacījumus (GDPR).

Drīzumā būs pieejams apmācību modulis, kurā, apskatot vizuālos piemērus ar paskaidrojumiem  un sekojot soli-pa-solim instrukcijām, sievietēm būs iespēja apgūt ikmēneša krūts dziedzera pašizmeklēšanas paņēmienus. Nākotnes mērķos ietilpst gan esošā rīka pilnveidošana, aprēķinos kombinējot fenotipisko un genotipisko risku rādītājus, gan šī koncepta piemērošana citu onkoloģisko slimību risku izvērtēšanai, prevencijai un informatīvo platformu veidošanai.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda