14. maijs, 2020

Latvijā radīts digitāls insulta rehabilitācijas asistents VIGO

VIGO

Ar iniciatīvas “Veselai Latvijai” atbalstu tieši Eiropas Insulta dienā pacientiem kļuvusi pieejama Latvijā radīta inovatīva attālinātas rehabilitācijas rīka VIGO pirmā versija. Tā kā rehabilitācijas iespējas klātienē pie speciālistiem ir ierobežotas, jo īpaši krīzes laikā, šāds digitāls rīks palīdzēs atgūt vai vismaz uzlabot veselību tūkstošiem cilvēku.

Rehabilitācijas VIGO nodrošina digitālo rehabilitācijas terapiju pacientiem pēc insulta. VIGO ir piemērots tādiem pacientiem, kuri insulta rezultātā nav pilnībā zaudējuši kustības vai spriestspēju.

Rīku izstrādājis Latvijas jaunuzņēmums SIA “Vigobot”, kurā kopā ar komandu strādā veselības aprūpes inovāciju eksperts Kristaps Krafte un ārsts Dr. Jānis Šlēziņš. VIGO lietotnes pirmā versija pacientiem pieejama ar atbalstu un ir viena no LMT “Veselai Latvijai” iniciatīvām, kuras mērķis ir veicināt medicīnas nozares digitalizāciju un attālinātu medicīniskās aprūpes risinājumu pieejamību, kas īpaši svarīgi krīzes laikā.

“Pētot insulta rehabilitācijas iespējas, bijām pārsteigti par to, cik maz inovāciju šajā jomā pieejams un cik daudz pacientu nesaņem nepieciešamo aprūpi pietiekamā apjomā,” par idejas tapšanu stāsta Kristaps Krafte.

Latvijā ik gadu ar insultu saslimst ap 10 tūkstošiem iedzīvotāju, tas nereti skar ne tikai seniorus, bet arī cilvēkus darbaspējīgā vecumā. Rehabilitācija ir nepieciešama lielākajai daļai no insultu pārcietušajiem. Lai pēc iespējas veiksmīgāk atveseļotos, pirmie seši mēneši pēc insulta rehabilitācijā ir kritiski nozīmīgi, tāpēc ir svarīgi rehabilitāciju uzsākt pēc iespējas agrīni, un bieži vien tā ir nepieciešama ilgstoši – pat vairāk nekā gadu. Diemžēl ierobežotie cilvēkresursi un rehabilitācijas iestāžu kapacitāte insulta pacientu rehabilitācijai nozīmē daļēji zaudētas iespējas atgūt vai vismaz uzlabot veselību tūkstošiem cilvēku. ierobežojumu dēļ rehabilitācijas pieejamība ir samazinājusies vēl vairāk, tāpēc šāda digitāla alternatīva ir īpaši nozīmīga.

VIGO ir veidota kā personīgs rehabilitācijas palīgs, kur integrēti mākslīgā intelekta, attālinātās fizioterapijas, kā arī modernas motivēšanas un pacienta atbalsta rīki. Tajā ir plašs klāsts ar fizioterapijas vingrojumiem, kas tiek papildināti un pielāgoti individuāli atkarībā no lietotāja fiziskās nespējas veida un smaguma. Tie sastādīti, sadarbojoties ar Nacionālo rehabilitācijas centru “Vaivari”. Savukārt ar mākslīgā intelekta palīdzību pacientiem tiek nodrošināts teksta saziņas atbalsta rīks jeb čatbots, kam par pamatu izmantoti kognitīvi biheiviorālās terapijas principi, sertificētu psihologu un neirozinātnieku izstrādātas sarunas. Tas izveidots, lai palīdzētu pacientam ar motivāciju un cīnītos ar tādām insulta sekām kā trauksme un depresija. VIGO lietotnē ir apkopota arī dažāda sadzīvē noderīga informācija insulta pacientiem. Savukārt, lai papildus palielinātu pacienta motivāciju un lietošanas biežumu, tajā integrēti arī spēļu elementi.

“Mums šķita pašsaprotami atbalstīt tehnoloģiju inovāciju, kura ļauj risināt gadiem samilzušu veselības un sociālo problēmu – insulta rehabilitācijas pieejamību tiem, kam tā nepieciešama. Ticu, ka apņēmīgo VIGO izstrādātāju paveiktais gūs atzinību ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē, un, kas vissvarīgāk, – palīdzēs atgūt dzīves kvalitāti tūkstošiem cilvēku,” uzver viceprezidents Ingmārs Pūķis.

VIGO veidotāji uzsver, ka šobrīd ierobežotam pacientu skaitam ir pieejama lietotnes pirmā versija, kurai var pieteikties interneta mājaslapā www.vigo.health, atgādinot, ka rehabilitācijas VIGO ir piemērots cilvēkiem, kuri nav pilnībā zaudējuši kustības vai spriestspēju. Pirms rehabilitācijas uzsākšanas katrs pacients saņems individuālu novērtējumu, vai tā viņam ir piemērota. Tā kā sākotnēji VIGO ir ierobežota pieejamība, augsta pieprasījuma gadījumā pacienti tiks pakāpeniski iesaistīti programmā pieteikšanās secībā.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda