Sākums Jaunumi No 1. septembra pieaugs maksa par “.lv” domēna vārdu

No 1. septembra pieaugs maksa par “.lv” domēna vārdu

2 minūtes lasīšanai
nic logo

No šā gada 1. septembra  “.lv” domēna reģistra uzturētājs NIC paaugstinās maksu par “.lv” domēna vārdu lietošanas tiesībām.

“Ņemot vērā resursu cenu un normatīvo aktu prasību sloga pieaugumu, lai arī turpmāk NIC spētu attīstīt un nodrošināt drošu un nepārtrauktu “.lv” domēna darbību atbilstoši starptautiski pieņemtajiem tehniskajiem standartiem, esam pieņēmuši lēmumu paaugstināt maksu par “.lv” domēna vārda lietošanas tiesībām līdz 12EUR (+PVN) gadā.”, norāda “.lv” reģistra NIC vadītāja Katrīna Sataki.

Šī ir pirmā reize “.lv” domēna 30 gadu pastāvēšanas laikā, kad tiek paaugstināta tā cena.

Maksa par “.lv” domēna vārda reģistrēšanu un lietošanu tika ieviesta 1997.gada 1. aprīlī. Pirmos četrus “.lv” domēna pastāvēšanas gadus domēna vārdu reģistrācijas, uzturēšanas, infrastruktūras izbūves u.c. izdevumus sedza reģistra uzturētājs. Interneta pielietojumam vēršoties plašumā un piesaistot arvien vairāk ne tikai godprātību lietotāju, bet arī kiberuzbrucēju, radās nepieciešamība arvien vairāk resursu ieguldīt “.lv” domēna drošības un nepārtrauktas darbības nodrošināšanai, infrastruktūras attīstībā, “.lv” domēna vārdu lietošanas noteikumu izstrādē, strīdu un sūdzību izskatīšanā u.c. Bez papildu finansiālu līdzekļu piesaistes to visu paveikt bija neiespējami, tādēļ, sekojot pieredzei citās pasaules valstīs, tai skaitā, jau tajā laikā populārā domēna “.com” piemēram, tika ieviesta maksa arī par “.lv” domēna vārdu lietošanas

tiesībām.

Pēdējās cenu izmaiņas tika ieviestas 2014. gadā, kad, Latvijai pievienojoties Eirozonai, “.lv” domēna vārda cena no 7,20 LVL pēc konvertācijas uz eiro tika samazināta uz 10 EUR par 1 gadu (neskaitot PVN).

nic cenu vesture

Ko gaidāmās pārmaiņas nozīmē 84833 esošo “.lv” domēna vārdu lietotāju? Ja “.lv” domēna vārda lietošanas tiesību periods beidzas pēc 01.10.2023 (ieskaitot), nākamais priekšapmaksas rēķins par domēna vārda lietošanas tiesību pagarināšanu tiks sagatavots, vadoties jau pēc jaunās cenas.

NIC atgādina: līdz 31.08.2023 ir iespēja reģistrēt “.lv” domēna vārdu par šobrīd spēkā esošo cenu.

NIC ar šā gada 1.septembri plāno veikt arī citas izmaiņas .LV domēna politikas dokumentos un līdz 2023. gada 12. augustam ir ierosinājis plānoto izmaiņu publisko apspriešanu. Plānotās izmaiņas paredz:

  • ieviest alternatīvu ārpustiesas strīdu izšķiršanas procedūru;
  • ieviest globālo aizsargājošo rezervāciju (GlobalBlock – globāls projekts preču zīmju turētāju interešu aizsardzībai dažādos valstu un vispārējos augstākā līmeņa domēnos).

Plašāka informācija par ierosinātajām izmaiņām  pieejama – https://www.nic.lv/lv/piedalies-un-seko-lidzi-lv-noteikumu-izmainam

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

No šī gada 1. jūlija Bite Latvija sāks piedāvāt optisko internetu, izmantojot Baltcom infrastruktūru

2024. gada 1. jūlijā tiks pabeigta “Bite Latvija” un “Baltcom” apvienošana, kā rezultātā “…