Sākums Jaunumi Pircēja vecuma pārbaude internetveikalos

Pircēja vecuma pārbaude internetveikalos

5 minūtes lasīšanai
personas identifikacija

2020. gada 28. decembrī Latvijā stājās spēkā grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā. Tie paredz jaunas prasības uzņēmumiem, kas piedāvā alkoholiskos dzērienus iegādāties internetā. Šīs prasības attiecas gan uz tīmekļa vietnēm, gan mobilajām lietotnēm, gan arī veikaliem, kas veidoti, piemēram, “Shopify” platformā. Daudziem tirgotājiem joprojām jāpārvar izaicinājumi saistībā ar pircēju vecuma apliecināšanu.

Latvijā līdz šim alkoholiskos dzērienus bija atļauts tirgot internetā saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu, taču gada beigās veikti grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā. Saskaņā ar tiem tiešsaistē alkoholiskos dzērienus ir aizliegts pārdot nepilngadīgām personām. Turklāt, lai ievērotu likumā noteikto personas vecuma ierobežojumu, alkoholisko dzērienu mazumtirgotājam pirms pārdošanas un samaksas saņemšanas ir jānodrošina pircēja identitātes un vecuma pārbaude, izmantojot kvalificētus vai kvalificētus paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas līdzekļus. Šī prasība neattiecas uz mazajām alkoholisko dzērienu darītavām, kas pārdod pircējiem dzērienus ar distances līgumu, nodrošinot pircēja identitātes un vecuma pārbaudi pirms pirkuma veikšanas un piegādes (izsniegšanas) brīdī. Mazā alkoholisko dzērienu darītava saskaņā ar likumu ir komersants, kuram ir tiesības ar atvieglotiem nosacījumiem saņemt speciālo atļauju, lai ražotu vīnu, raudzētos dzērienus, starpproduktus, kuru sastāvā esošais spirts ir tikai raudzētas izcelsmes, vai pārējos alkoholiskos dzērienus no produktiem, kas iegūti savā īpašumā vai valdījumā Latvijas teritorijā esošajos dārzos un dravās.

Tirgotājiem ir vairākas iespējas, kā šo prasību nodrošināt. Tā kā Latvijā iedzīvotājiem šobrīd ir pieejami trīs elektroniskās identifikācijas rīki – Smart-ID, “eParaksts mobile” lietotne un eID kartē integrētie autentifikācijas sertifikāti, kuru izmantošanai nepieciešams kartes lasītājs – tirgotājs var izvēlēties kādu no tiem. Taču, ja pircējam tieši šis rīks nebūs pieejams, ir liela varbūtība, ka viņš savu pirkumu var nolemt izdarīt citā veikalā. Tāpēc būu nepieciešams integrēt visus šos rīkus. Praktiski tas nozīmē pieslēgt katru atsevišķi. Vēl viens variants – izvēlēties risinājumu, kur jau ir visi šie rīki, piemēram, Dokobit integrējamos autentifikācijas risinājumus.

autentifikācija internetveikala
autentifikācija internetveikala

“Lietotājiem autentifikācijas rīku izmantošana ir gan drošāka, gan ērtāka, ja salīdzina, piemēram, ar paroļu izmantošanu. Tās šajā gadījumā vairs nav jāatceras. Lietotājs var vienkārši izmantot sev ierasto identifikācijas rīku. Ja vien tirgotājs ir integrējis Dokobit izstrādāto risinājumu, viņa klients var autentificēties ar sev ērtu elektroniskās identifikācijas rīku  – Smart-ID, eParaksts mobile vai eID karti. Tāpat atbalstām arī plašu rīku klāstu pārējās Baltijas valstīs. Kopumā Dokobit integrējamo autentifikācijas risinājumu pielietojums ir diezgan plašs. To var izmantot gan vecuma pārbaudei internetveikalos, gan lietotāju autenfikācijai dažādās interneta vietnēs vai uzņēmumu pašapkalpošanās portālos, gan arī uzņēmuma iekšējās sistēmās, kur piekļūšanai datiem ir jābūt aizsargātai ar drošu autentifikācijas risinājumu,” risinājuma priekšrocības skaidro “Dokobit” pārstāvis Latvijā Ilmārs Arsenovičs.

“Šobrīd alkoholiskie dzērieni veido vidēji 8,5% no mūsu klientu virtuālā iepirkumu groza. Pirktākie dzērieni ir baltvīns, sarkanvīns, dzirkstošie vīni, kā arī gaišais alus un dažādi kokteiļi jeb tā saucamais “vieglais alkohols”, ko klienti bauda pie vakariņām vai svētku dienās. Novērojam arī tendenci – kopš alkoholisko dzērienu tirdzniecības atļaujas pieprasījums pēc mūsu pakalpojuma ir pieaudzis. Kas attiecas uz izmaiņām likumdošanā, mēs jau iepriekš bijām informēti, ka tiek gatavots un iesniegts likumprojekts. Tāpēc rūpīgi sekojām līdzi atbildīgo komisiju darbam, ziņojumiem, ieteikumiem un izmaiņām. Zinājām, kam gatavoties. Kad lēmums bija jāīsteno, izvēlējāmies uzņēmuma Dokobit piedāvāto risinājumu. Tas gan nodrošina tikai informācijas sūtīšanu no autentificēšanas rīkiem mūsu sistēmai, tāpēc mums pašiem bija nepieciešams izveidot algoritmu, kas apstrādā klienta datus, rezultātā apstiprinot vai noraidot autentificēšanās mēģinājumu. Pēc tam arī saņemtā informācija ir jāizdzēš. Ņemot vērā, ka šādu algoritmu jau izmantojām iepriekš, pārbaudot klientu vecumu pie pasūtījuma nodošanas klientam, tad lielas problēmas izmaiņas likumos nesagādāja,” saka “Barbora” Pārdošanas un mārketinga vadītāja Jekaterina Pukinska.

“Kad ārkārtējās situācijas dēļ tika atļauta alkoholisko dzērienu tirdzniecība internetā, “AS “Cēsu alus” nekavējoties izveidoja internetveikalu, dodot iespēju iedzīvotājiem gan iegādāties “Cēsu alus” produktus internetveikalā, gan nodrošinot pirkumu piegādi uz mājām visā Latvijā. Jau sākotnēji atbildīgi veicām tirdzniecību internetveikalā pārliecinoties, vai pircēji ir sasnieguši 18 gadu vecumu. Lai nodrošinātu jaunajiem likuma grozījumiem atbilstošu tirdzniecību “Cēsu alus” internetveikalā un veiktu kvalificētu autentifikāciju vecuma pārbaudei, meklējām sadarbības partneri, kurš būtu gatavs īsā laikā ieviest kvalitatīvu un uzticamu risinājumu. Izvērtējot internetveikalu labo praksi un atsauksmes no citiem Latvijas uzņēmumiem, izvēlējāmies Dokobit risinājumu, ko bija ērti integrēt ar Shopify platformu, kuru izmantojam, lai nodrošinātu mūsu internetveikala darbību,” saka Dita Sloka, AS “Cēsu alus” Finanšu un IT daļas vadītāja.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Krāpnieki LMT vārdā izsūta viltus ziņas

Aktivizējušies krāpnieki, kas mobilo sakaru operatora SIA “Latvijas mobilais telefon…