4. marts, 2021

Tet uzsāk darbu pie nākotnes interneta ar 10 reižu lielāku ātrumu

Tet logo

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums “Tet” sācis darbu pie – kā tas informē – “vēl nebijuša ātruma interneta tīkla izveides”. Tas līdz pat klienta ierīcēm nodrošināšot optisko internetu ar ātrumu līdz 10 000 megabitiem jeb 10 gigabitiem sekundē (Gbit/s). Rezultātā mājas būšot teju desmit reizes jaudīgāks nekā šobrīd Latvijā ātrākais pieejamais internets. Pilotprojekts paredz, ka pirmajiem vairāk nekā 1000 mājokļiem būs iespēja superātro 10 Gbit/s optisko internetu pieslēgt šovasar, vienlaikus domājot par tīkla tālāku paplašināšanu Rīgā un vēlāk arī citviet Latvijā.

“Lai apmierinātu arvien pieaugošās patērētāju vajadzības un prasības, esam uzsākuši darbu pie nākotnes interneta izveides – gan testējot superātro internetu mājokļiem, gan jaunākās paaudzes Wi-Fi 6 maršrutētājus. Visā pasaulē pieaug gan optiskā interneta lietotāju, gan savienoto ierīču skaits – mājās ir vairāki televizori, datori, katram savs . Video izšķirtspēja kļūst arvien augstāka, un ar katru gadu arvien palielinās kopējais datu pārraides apjoms, piemēram, 2020. gadā Latvijā novērojām pieaugumu 13% apmērā,” saka “Tet” valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.

“Jau pavisam drīz ar nevainojamu ātrumu un jaudu 10 Gbit/s internets izpildīs visu ģimenes locekļu pašas augstākās prasības, kā arī palīdzēs veicināt jaunu tehnoloģiju, infrastruktūras un inovāciju radīšanu, sekojot iedzīvotāju paradumu maiņai un uzlabojot Latvijas sociālo un ekonomisko labklājību. Optiskais tīkls visā pasaulē ir un būs spēcīgākā tehnoloģija, kas kalpos par pamatu daudziem nākotnes risinājumiem, tostarp arī tīkla izvēršanai,” viņš sola.

10 Gbit/s interneta izstrādes mērķis ir, pieaugot interneta ātruma vajadzībām, uzlabot Latvijas iedzīvotāju interneta lietošanas pieredzi mājās. Līdz ar lielāku interneta ātrumu, samazināsies arī latentums jeb tīkla aizture, palielināsies savienojumu nepārtrauktība, uzticamība un . Kā norāda Tatarčuks, atšķirībā no mobilajiem un daudziem citiem fiksētā interneta pieslēgumiem, “Tet” superātrais 10 Gbit/s internets nodrošinās simetrisku ātrumu – gan lejupielādē, gan augšupielādē sasniedzot 10 Gbit/s.

Uzņēmumā skaidro, ka jau tuvākā nākotnē vēl ātrāks un stabilāks internets kļūs par nepieciešamību, ne tikai atsevišķām sabiedrības grupām, bet arī sabiedrībai kopumā. Uzlabosies attālināto mācību un darba kvalitāte un iespējas, tiešsaistes un reālā laika videokonferenču un videospēļu pieredze, attālinātās diagnostikas iespējas un pacientu ārstēšana, kā arī palielināsies datu pārraides ātrums un pieaugs savienojumu un datu uzglabāšanas drošība.

Ātrākie un redzamākie ieguvēji no nākotnes interneta būšot dažādu jomu pārstāvji, kuri ikdienā strādā ar lieliem failiem un datu apjomu, piemēram, grafiskie dizaineri, videomākslinieki, satura veidotāji un, protams, videospēļu entuziasti. Piemēram, 4K filmu ar 10 Gbit/s interneta ātrumu var lejupielādēt vai augšupielādēt ātrāk nekā 30 sekundēs.

Līdz ar pieaugošo datu apjomu, lielāks ātrums un jaudas būs būtiskas arī datu apmaiņai un to drošai uzglabāšanai mākonī.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.