Sākums Tehnoloģijas AES darbinieki Ukrainā spēkstacijā ierīko kriptovalūtas fermu

AES darbinieki Ukrainā spēkstacijā ierīko kriptovalūtas fermu

2 minūtes lasīšanai
atomelektrostacija

Rupjais drošības pārkāpums Južnoukrainskas atomelektrostacijā, kas atrodas 350 kilometrus uz dienvidiem no galvaspilsētas Kijevas, gaismā nācis 10.jūlijā, kad Ukrainas drošības dienests veicis kratīšanu stacijas administratīvajā ēkā un konfiscējis datorus, kā arī citās IT-iekārtas, kas izmantotas Bitcoin iegūšanā.

Ukrainas varasiestādes pašlaik veic izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai caur šo „drošības caurumu” nav noplūdusi informācija, kas satur valsts noslēpumu. Atomelektrostacijas iekšējā tīkla savienošana ar internetu var novest pie datu zādzībām, kā arī dod iespējas nenoskaidrotiem ļaundariem iegūt piekļuvi stratēģiski svarīgām iekārtām. Tieši šā iemesla dēļ datori, kas kontrolē atomelektrostacijas darbību, nekad nav savienoti, vai vismaz teorētiski tiem nevajadzētu būt savienotiem ar globālo tīmekli.

Vairākiem atomelektrostacijas darbiniekiem izvirzītas apsūdzības saistībā ar kriptovalūtas fermas uzturēšanu, taču apcietinājums kā drošības līdzeklis nevienam no viņiem nav piemērots.

Kādas atomelektrostacijas darbinieki Ukrainas dienvidos savienojuši ar internetu daļu no stacijas slēgtā, iekšējā tīkla, lai iegūtu virtuālo naudu – kriptovalūtu. Ukrainas iekšējās drošības dienests par notikušo sācis izmeklēšanu, bet žurnāls „Der Spiegel” vēsta, ka šī nav pirmā reize, kad vieglas naudas tīkotāji ir likuši uz spēles iekārtu drošību.

Šis nav pirmais gadījums, kad kriptovalūtas tīkotāji pakļauj riskam stratēģiski svarīgas iekārtas. Tā kā virtuālās naudas uzturēšana ir saistīta ar lielu elektroenerģijas un skaitļojamās tehnikas jaudu patēriņu, valsts iestādēs ar attiecīgu tehniku šāds nelegāls rūpals ir iekārdinājis ne vienu vien vieglas naudas tīkotāju.

Raidsabiedrība BBC ziņo, ka 2018.gada februārī Krievijā aizturēti vairāki Sarovas kodolpētniecības centra darbinieki, kas tieši tāpat kā viņu amata brāļi Ukrainā bija pievienojuši vienu no saviem datoriem internetam, šādi iedarbinot trauksmes sistēmu, kas signalizē par iespējamu datu noplūdi.

Līdzīgs incidents savulaik fiksēts arī Rumānijas kodolfizikas pētniecības centrā, un attiecīgas apsūdzības izvirzītas arī diviem Austrālijas meteoroloģijas institūta IT speciālistiem.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Tehnoloģijas
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…