24. augusts, 2019

AES darbinieki Ukrainā spēkstacijā ierīko kriptovalūtas fermu

atomelektrostacija

Rupjais drošības pārkāpums Južnoukrainskas atomelektrostacijā, kas atrodas 350 kilometrus uz dienvidiem no galvaspilsētas Kijevas, gaismā nācis 10.jūlijā, kad Ukrainas drošības dienests veicis kratīšanu stacijas administratīvajā ēkā un konfiscējis datorus, kā arī citās -iekārtas, kas izmantotas iegūšanā.

Ukrainas varasiestādes pašlaik veic izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai caur šo „drošības caurumu” nav noplūdusi informācija, kas satur valsts noslēpumu. Atomelektrostacijas iekšējā tīkla savienošana ar internetu var novest pie datu zādzībām, kā arī dod iespējas nenoskaidrotiem ļaundariem iegūt piekļuvi stratēģiski svarīgām iekārtām. Tieši šā iemesla dēļ datori, kas kontrolē atomelektrostacijas darbību, nekad nav savienoti, vai vismaz teorētiski tiem nevajadzētu būt savienotiem ar globālo tīmekli.

Vairākiem atomelektrostacijas darbiniekiem izvirzītas apsūdzības saistībā ar kriptovalūtas fermas uzturēšanu, taču apcietinājums kā drošības līdzeklis nevienam no viņiem nav piemērots.

Kādas atomelektrostacijas darbinieki Ukrainas dienvidos savienojuši ar internetu daļu no stacijas slēgtā, iekšējā tīkla, lai iegūtu virtuālo naudu – kriptovalūtu. Ukrainas iekšējās drošības dienests par notikušo sācis izmeklēšanu, bet žurnāls „Der Spiegel” vēsta, ka šī nav pirmā reize, kad vieglas naudas tīkotāji ir likuši uz iekārtu drošību.

Šis nav pirmais gadījums, kad kriptovalūtas tīkotāji pakļauj riskam stratēģiski svarīgas iekārtas. Tā kā virtuālās naudas uzturēšana ir saistīta ar lielu elektroenerģijas un skaitļojamās tehnikas jaudu patēriņu, valsts iestādēs ar attiecīgu tehniku šāds nelegāls rūpals ir iekārdinājis ne vienu vien vieglas naudas tīkotāju.

Raidsabiedrība ziņo, ka 2018.gada februārī Krievijā aizturēti vairāki Sarovas kodolpētniecības centra darbinieki, kas tieši tāpat kā viņu amata brāļi Ukrainā bija pievienojuši vienu no saviem datoriem internetam, šādi iedarbinot trauksmes sistēmu, kas signalizē par iespējamu datu noplūdi.

Līdzīgs incidents savulaik fiksēts arī Rumānijas kodolfizikas pētniecības centrā, un attiecīgas apsūdzības izvirzītas arī diviem Austrālijas meteoroloģijas institūta speciālistiem.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda