15. decembris, 2016

Darbību sākusi Eiropas satelītnavigācijas sistēma "Galileo"

Ceturtdien darbību sākusi Eiropas satelītnavigācijas sistēma “Galileo”, ko līdz šim kavējušas dažādas tehniskas problēmas.
“Šodien par realitāti kļuvusi “Galileo”, visprecīzākā satelītnavigācijas pasaulē,” paziņoja Eiropas Savienības (ES) iekšējā tirgus, rūpniecības un uzņēmējdarbības komisāre Elžbeta Beņkovska.
Līdz šim orbītā nosūtīti 18 “Galileo” satelīti.
Satelītu uzdevums būs sniegt navigācijas pakalpojumus, kas līdzinās pārvaldītās Globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) pakalpojumiem.
Sākotnēji “Galileo” signāls nebūs tik precīzs, tomēr ar laiku tas paliks stiprāks un neatkarīgāks, sistēmai pievienojot jaunus satelītus.
radītāji – Eiropas Komisija (EK) un Eiropas Kosmosa aģentūra – paziņojuši, ka tai pilnībā jāsāk darboties līdz 2020.gadam.
Projektu līdz šim aizkavējušas dažādas tehniskas problēmas un finanšu ķibeles.
Septītā un astotā satelīta nogādāšana orbītā pagājušā gada martā notika ar trīs mēnešu kavēšanos, jo bija jānovērš nepilnības, kuru dēļ piektais un sestais 2014.gada augustā tika nogādāti orbītā nepareizās pozīcijās.
Inženieri notikušajā vainoja sasalušas degvielas caurules raķetes “Sojuz” ceturtajā posmā. Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA) apgalvo, ka šī problēma ir novērsta.
Pirmie četri “Galileo” satelīti orbītā tika nogādāti 2011. un 2012.gadā. 2013.gada martā tiem izdevās noteikt pirmo punktu uz Zemes ar precizitāti desmit līdz 15 metri.
Aplēsts, ka izmaksas līdz 2020.gadam sasniegs desmit miljardus eiro, lai arī sākotnējais budžets bija plānots trīs miljardu eiro apmērā.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

lvLatviešu valoda