22. marts, 2014

DARPA plāno izveidot nākamās paaudzes lidaparātu

Jau esam vēstījuši par drošības institūcijām pietuvināto DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency), kas laiku pa laikam atrāda kādu jaunu robotu vai inovatīvu ierīci, radot pienesumu gan zinātnē, gan ASV aizsardzības jomā. Šoreiz organizācijas mērķis ir izstrādāt jaunākās paaudzes lidaparātu – tādu, kas spētu pacelties vertikāli, pārvietoties krietni ātrāk par mūsdienu helikopteriem un pārvietot iespaidīgu svaru.

DARPA sadarbosies ar vairākām pazīstamām kompānijām, piemēram, Boeing, Sikorsky, Karem Aircraft un Aurora Flight Sciences. Šo kompāniju galvenais uzdevums būs iemiesot DARPA izstrādātā lidaparātu dizainu reālos metāla apvalkos.

DARPA ir izvirzījusi mērķus, kuru sasniegšanas gadījumā izdosies izveidot lidaparātu, kas spēj pārvietoties ar ātrumu no 500 līdz 740 km/h. Tas ir krietni ātrāk par mūsdienu helikopteriem. Tāpat plānots palielināt lidaparāta efektivitāti no pašlaik reālākajiem 60 procentiem līdz iespaidīgiem 75 procentiem.

Sikorsky_VTOL_X-Plane_Concept_b_610x433

Turklāt prasības ar to viss nebeidzas. vēlas būtiski palielināt lidaparāta celtspēju. Izdošanās gadījumā tas spētu pacelt svaru, kas ir vismaz 40 procenti no paša lidaparāta masas jeb robežās no 4,5 līdz 5,4 tonnām.

Jāteic, ka mērķi ir visnotaļ ambiciozi, taču to sasniegšana vai vismaz veiksmīga virzīšanās to realizācijas virzienā varētu nodrošināt īstu lidaparātu revolūciju.

Tiesa, arī nozares eksperti norāda, ka DARPA izvirzītos mērķus būs visnotaļ grūti sasniegt. Tiek minēts, ka ir tehniski sarežģīti izstrādāt lidaparātu, kas spēj lēnām un vienmērīgi pacelties vertikālā virzienā, taču vēl sarežģītāk būs apvienot lielu pārvietošanās ātrumu un celtspēju ar augstu dzinēju efektivitāti.

 

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Avatar for Artūrs Savickis
Artūrs Savickis - 24. marts, 2014

Akcentēsim, ka DARPA laiku pa laikam atrāda tikai to, kas ASV militāristiem jau ir novecojis un atslepenots. Katrs, kurš ir palasījis drusciņ par DARPA zin, ka tie puiši tērē neiedomājamu daļu no štatu aizsardzības budžeta un tā kompānijas ‘blakusprodukti’ ir tādas lietas kā bezvadu internets un GPS navigācija – mirstīgajiem pat sapoņos nerādās, kas atrodas viņu pagrabos uzkonstruēts priekš WW3.

lvLatviešu valoda