11. aprīlis, 2018

Bērnu ceļvedis droša interneta lietošanā

drosiba interneta

tāpat kā reālā pasaule paredz noteiktus uzvedības principus un noteikumus. Lai varētu internetā uzturēties droši, neapdraudot sevi un citus ievēro šādus kopējus uzvedības noteikumus:

 1. Never vaļā e-pastus vai to pielikumus no svešiniekiem un pat draugiem, ja neesi pārliecināts par to saturu.
 2. Neizpaud par sevi svešiniekiem – dzīvesvietu, skolu, klasi, telefona numuru, Skype niku u.c. privātas detaļas. Pat, ja sarunas vedējs uzdodas par tavu vienaudžu, tu nevari būt drošs, ka tā ir taisnība.
 3. Nepieņem no svešiniekiem. Tu nekad nezini, vai sarunu partneris ir tas par ko uzdodas.
 4. Apmeklējot nezināmas mājas lapas nespied uz banneriem vai pogām, jo tādējādi vari inficēt savu datoru ar dažādiem vīrusiem vai ļaunatūrām (spiegošanas programmām – “spyware“);
 5. Foto, vai Video lejupielādes no interneta palielina risku inficēt datoru vai viedtālruni ar vīrusiem vai ļaunatūru.
 6. Esi pieklājīgs. Rakstot komentārus, viedokļus vai ievietojot rakstus internetā uzvedies tāpat kā dzīvē. Neapsmej, neaizskar un nepazemo citus. Jau ar vienu vārdu Tu vari kāda dzīvi uzlabot vai sagraut.
 7. Darbība internetā nav anonīma. Tavas darbības var izsekot interneta pakalpojumu sniedzējs vai to vietņu, kuras apmeklē uzturētājs. Rīkojies saprātīgi.
 8. Interneta spēlēs nepērc atjaunošanas kodus, īpašus tērpus vai citas mantas spēļu varoņiem bez vecāku atļaujas. Par ietaupītajiem līdzekļiem varēsi nopirkt sev reālā dzīvē kādu mantu vai pat doties tuvākā vai tālākā ceļojumā. Ja tērē vecāku naudu, zini, ka viņi par to nebūs priecīgi un nepatikšanas var sanākt ļoti lielas gan Tev, gan vecākiem.

Darbošanās sociālajos tīklos

Tev patīk Facebook, Draugiem, Twitter, Whatsapp, Instagram, Skype u.c. aplikācijas, kas ļauj sarunāties vai dalīties ar foto, bet ar tiem ir saistītas arī briesmas. Tu vari palielināt savu drošību, ja būsi patiess ar vecākiem un ievērosi šādus noteikumus.

 1. Nepieņem svešinieku uzaicinājumus bez iepriekšējās izpētes. Ir OK runāties ar vienaudžiem, taču reizēm vienaudži nav tie par ko izliekas, bet citreiz tie nepavisam nav vienaudži.
 2. Neizpaud savu kontaktinformāciju jauniem paziņām arī pēc vairāku nedēļu vai mēnešu sarunas savu kontaktinformāciju vai citas ziņas, kas var palīdzēt tevi atrast bez vecāku atļaujas.
 3. Pārbaudi paziņu personību var pārliecināties aplūkojot viņu sociālo tīklu profilus – vai tie ir aktīvi, vai ir reāli draugi, līdzdalība diskusijās vai sarunās. Galējais līdzeklis – izveidot sev jaunu Skype profilu un sarunāties internetā, lūdzot paziņu ieslēgt webkameru. Ja tas nav iesējams, personības pārbaude nebūs pilnīga un droša.
 4. Nepiekrīti tikties klātienē bez trešajām pusēm (vecākiem, pilngadīgiem brāļiem). Ja neesi sasniedzis pilngadību vienaudžu klātbūtne var nebūt pietiekama aizsardzība, tiekoties ar svešinieku.
 5. Nesūti interneta paziņām e-pastu, vai video tādā formā  kuru saturs vēlāk var likt Tev to nožēlot vai kaunēties. Internetā ir ļaundari, kas saņemot fotogrāfijas cenšas to sūtītāju šantažēt – pieprasot naudu vai citas vērtīgas lietas, pretējā gadījumā draudot saņemtās fotogrāfijas publicēt internetā.
 6. Domā, kur klikšķini. Ja spied uz kāda linka (teksta vai attēla saites) sociālajos tīklos nereti var nokļūt citās mājas lapās. Šīs mājas lapas var saturēt ļaundabīgas programmas, kas ievāc par apmeklētājiem un vēlāk tos izspiego, kopē datus no tava datora, zog paroles vai sabojā tavu datoru. Neej uz aizdomīgām lapām.

 

 

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Avatar for Artis
Artis - 12. aprīlis, 2018 Atbildēt

Šo izdrukāt un pie sienas…

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

 • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
 • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
 • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
 • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
 • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
 • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
 • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

 • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda