27. maijs, 2016

Eksperiments: katrs trešais atdod savu paroli svešiniekam

Ar satraucošu rezultātu noslēdzies Digitālās drošības alianses (DDA) sociālais eksperiments, kura laikā cilvēkiem uz ielas piedāvāts ievadīt savu paroli programmā, kas it kā pārbauda tās drošumu. Vairāk nekā 30% cilvēku piekrituši un savu paroli ievadījuši, tā pakļaujot sevi potenciālai krāpšanai.
DDA vadītāja Sanita Igaune stāsta: “Rēķinājāmies, ka būs cilvēki, kas steigā aiz ziņkāres neaizdomāsies, taču šis jau ir bīstams rādītājs. Tas nozīmē, ka trešā daļa sastapto apdraud savu naudu un personīgos datus. Eksperiments uzrādīja vēl kādu negatīvu tendenci – starp vieglprātīgajiem ir daudz jauniešu, tātad un vecāki nestāsta, ka parole ir kā intīma detaļa, kuru nedrīkst nevienam uzticēt.”

Eksperimentā, kurā iesaistīti vairāk nekā 330 cilvēku, novērots, ka īpaši bieži tieši draugi mudina ievadīt un pārbaudīt paroli. Bijis pat gadījums, kad paši eksperimenta dalībnieki atklājuši, kā izkrāpuši naudu internetā no kādas video spēles spēlētājiem, izmantojot cilvēku uzticēšanos. Kopumā no uzrunātajiem 37% piekrita ievadīt savu paroli, bet 63% atteicās.
Sociālās psiholoģijas profesors Ivars Austers skaidro: “Bieži izmanto “ja nerīkosies tūliņ, tad zaudēsi miljonu” principu, steidzinot un liekot izdarīt absurdas izvēles pat apdomīgajiem. Otrs princips ir autoritātes iegūšana, izmantojot svešu vai
izdomātu identitāti – no populārām bankām un tirgotājiem līdz pat valsts iestādēm. Trešais princips – “spiest uz jūtām”, jo emocionāli piesātinātos brīžos esam gatavi riskēt vairāk. Reizēm izmanto visus šos elementus kopā. Tāpēc vienmēr visu vajag izpētīt bez steigas un vēsu prātu
.”
Arī Latvijas Komercbanku asociācijas Mārtiņš Bičevskis apstiprina, ka nekad nejautātu internetbankas vai karšu datus: “Nav noslēpums, ka reizēm pielāgo savu sūtījumu vai interneta vietņu nosaukumu, logo vai dizainu banku izskatam. Tāpēc cilvēkiem jāatceras, ka nekad nelūgs caur e-pastiem vai uz ielas kaut kur ievadīt savas vai kodus. Ja rodas šaubas, piezvaniet uz savu banku un konsultējieties – tā būs visdrošāk.
Digitālās drošības alianses sociālais eksperiments tika īstenots 18., 24. un 25. maijā pl.12.00-18.00 Vecrīgā, garāmgājējiem piedāvājot pārbaudīt drošumu. Pēc tam cilvēkiem tika atklāts aktivitātes mērķis un izskaidroti drošas digitālās uzvedības principi. Eksperimentā piedalījās 332 respondenti, no kuriem 123 piekrita ievadīt paroli, bet 209 atteicās.
Digitālā drošības alianse ir 2016. gadā dibināta biedrība, kas apvieno valsts institūcijas, nevalstisko sektoru un uzņēmumus ar mērķi izglītot sabiedrību un uzņēmējus par digitālās drošības jautājumiem, veicināt pārdomātu rīcību digitālajā vidē, kā arī stiprināt sabiedrības un valsts digitālo drošību. Vairāk par digitālās drošības jautājumiem var uzzināt www.edrosiba.lv

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Avatar for smaragds
smaragds - 28. maijs, 2016

Kaarteejais nevajadziigais peetiijums

lvLatviešu valoda