2. decembris, 2015

IBM: superdators Vatsons un ārsti sadarbosies retu slimību ārstēšanā

ASV informāciju tehnoloģiju kompānija un Bostonas Bērnu slimnīca ir paziņojusi par plāniem pielietot IBM Vatsona (Watson) kognitīvo platformu, lai palīdzētu ārstiem identificēt iespējamās ārstēšanas metodes retu pediatrisko slimību ārstēšanā.
Sākotnējais uzsvars tiks likts uz dažādām nieru slimībām, kuras Vatsons apkaros, analizējot liela apjoma zinātnisko literatūru un klīniskās datubāzes superdatora Vatsona Veselības datu “mākonī “ (Watson Health Cloud), lai salīdzinātu ģenētiskās mutācijas ar slimībām. Iegūtie dati ļaus ārstiem operatīvi noteikt vispiemērotāko ārstēšanas metodi.
Saskaņā ar Globālo gēnu projektu (Global Genes Project), visā pasaulē aptuveni 350 miljoni cilvēku cieš no kādas retas saslimšanas un puse no šiem pacientiem ir bērni, no kuriem daudzi nomirst vēl pirms precīzas diagnozes noteikšanas.
Līdz ar jaunizveidoto sadarbību, Vatsons tiks apmācīts nefroloģijā. superdators apgūs saistīto medicīnisko literatūru un apkopos informāciju par mutācijām steroīdu rezistentajā nefrotiskajā sindromā (SRNS).
Bostonas Bērnu slimnīcas ekspertu mērķis ir izveidot izziņas sistēmu, kas var palīdzēt ārstiem interpretēt bērna genoma secības datus, salīdzināt tos ar medicīnisko literatūru un ātri noteikt anomālijas, kas var būt atbildīgas par neizskaidrojamiem simptomiem.
“Daudzām ģimenēm visā pasaulē tas ir liels pārbaudījums – tikt galā ar nediagnosticējamām saslimšanām. Kopā ar Vatsonu un tā spējām analizēt pacientu klīnisko vēsturi, DNS pārbaudes un iedzīvotāju veselības datus, mēs spēsim diagnosticēt un izārstēt šīs retās saslimšanas,” uzsver Bostonas Bērnu slimnīcas Ģenētikas un genoma nodaļas direktors Kristofers Volšs (Christopher Walsh).
“Šis ir liels solis globālās ārstniecības praksē, kad principā jebkura slimnīca ar interneta pieslēgumu un datoru var iegūt pieeju tik zinošam padomdevējam, kā superdators Vatsons. Lielākā problēma ir komplicētas analīžu pārbaudes, kuras varētu sūtīt datoram uz analīzi. Globāla medicīniskās informācijas apmaiņa ļautu krietni efektīvāk ārstēt principā jebkuru kaiti. Lai realitātē ieviestu šādu sistēmu ir jāpārvar milzu birokrātijas slogs, kas iekļauj sevī arī pacientu datu aizsardzību, ” atzīst Latvijas Onkoloģijas centra Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Juris Tārs.
ir mērķtiecīgi attīstījis Vatsona spējas analizēt genomu datus sadarbībā ar vadošajiem vēža slimības centriem visā pasaulē. Izstrādātā sistēma šobrīd tiek izmantota 16 dažādos vēža slimības institūtos, kas analizē un tulko apjomīgos genoma datus. Iegūtie rezultāti sniedz vērtīgu informāciju, kas ļauj onkologiem izstrādāt jaunas ārstēšanas metodes.
Bostonas Bērnu slimnīcas ir jauns pavērsiens Vatsona cīņā ar slimībām un sniegs ārstiem unikālu ieskatu cīņā un praksē ar retu saslimšanu diagnozi un ārstēšanu. un Bostonas Bērnu slimnīca ir uzsākuši kopēju projektu “OPENPediatrics”, kas ir tiešsaistes platforma, kas sniegs dzīvību glābjošu informāciju pediatriem visā pasaulē.
ir pasaulē lielākais informācijas tehnoloģiju programmatūras un pakalpojumu uzņēmums ar vairāk nekā 100 gadu pieredzi un ar pārstāvniecībām vairāk nekā 170 valstīs. IBM spēj piesaistīt pasaules gaišākos prātus, lai saviem klientiem – uzņēmumiem, valdībām un organizācijām palīdzētu saglabāt konkurētspēju un atbildēt uz mūsdienu tehnoloģijas izaicinājumiem.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda