25. maijs, 2016

Jaunais BSA pētījums konstatē, ka pirātisma līmenis Latvijā – 49%

Datorlietotāji Latvijā joprojām satraucošā daudzumā lieto nelicencētas datorprogrammas par spīti šādu programmu ciešajai saistībai ar kiberapdraudējumiem, liecina BSA | The Software Alliance globālā programmatūras pētījuma dati. 
Pētījumā par licencētas programmas lietošanas sniegtajām iespējām konstatēts, ka Latvijā joprojām 49% izmantoto datorprogrammu nav atbilstoši licencēti. Tas ir 4 procentpunktu samazinājums, salīdzinot ar BSA | The Software Alliance iepriekšējo – 2013. gada pētījumu.
akcentē, cik svarīgi uzņēmumam pārzināt, kādas programmas tiek izmantotas organizācijas tīklā,” norāda Viktorija Espinela (Victoria A. Espinel), BSA | The Software Alliance prezidente un izpilddirektore. “Daudzi vadītāji pilnībā nepārzina, kādas programmas tiek lietotas uzņēmuma sistēmās un vai to izmantojums ir leģitīms.”
Pētījums, kurā aptaujāti patērētāji, vadītāji un uzņēmumu datorlietotāji, rāda, ka nelicencētu programmu lietojums joprojām ir augsts un gan patērētāji, gan būtībā spēlējas ar uguni, lietojot nelicencētas programmas. Pastāv cieša saikne starp kiberuzbrukumu risku un nelicencētu programmu lietojumu – risks dramatiski pieaug. Savukārt izmaksas, kas saistītas ar šādu incidentu radīto problēmu novēršanu, ir iespaidīgas. 2015. gadā kiberuzbrukumu radītie zaudējumi uzņēmumiem visā pasaulē sasniedza 400 miljardus dolāru.
Starp citiem nozīmīgākajiem pētījuma rezultātiem jāmin:

 • 39% pasaulē izmantoto datorprogrammu 2015. gadā nebija atbilstoši licencētas – tas ir pieticīgs samazinājums, salīdzinot ar 43% 2013. gada pētījumā.
 • Nelicencētu programmu lietojums ir pārsteidzoši augsts pat daļā nozaru, kur ir kritiski svarīga. Nelicencētu programmu lietojums sasniedz 25% banku, apdrošināšanas un vērtspapīru nozarēs pasaulē.
 • vadītāji uzskata, ka aptuveni 15% darbinieku instalē programmatūru organizācijas tīklā bez IT vadītāja ziņas. Patiesībā viņi nenovērtē situācijas nopietnību – gandrīz divas reizes vairāk – 26% darbinieku norāda, ka viņi instalē neatļautas programmas organizācijas tīklā.

Vienlaikus atklāj, ka respondenti apzinās nelicencētu programmu radītos riskus:

 • vadītāji norāda, ka viņu lielākās bažas ir iespējams datu zaudējums drošības incidenta dēļ.
 • vadītāji arī norāda, ka izvairīšanās no drošības riskiem ir galvenais iemesls leģitīmas un pilnībā licencētas programmatūras lietošanai organizācijā.
 • Plašākā darbinieku aptaujā 60% norāda, ka nelicencētas programmatūras radītie drošības riski ir galvenais iemesls licencētu programmu lietošanai.

Pārskatā norādīts, ka organizācijas var samazināt nelicencētu programmu radītos IT drošības riskus, lietojot tikai no leģitīmiem avotiem iegūtas datorprogrammas un ieviešot programmatūras pārvaldības risinājumu organizācijā. Datorprogrammu pārvaldības programma ļauj būt pārliecinātam par to, kādas programmas atrodas uzņēmuma datoros, vai tās ir atbilstoši licencētas. Turklāt pārdomāta datorprogrammu pārvaldība ļauj optimizēt programmu lietojumu, ieviest datorprogrammu iepirkumu un atjaunošanas procedūras atbilstoši biznesa vajadzībām.
Raugoties uz reģionālajiem datiem, interesantākie atklājumi ietver:

 • Reģions ar augstāko nelicencēto programmu lietošanas līmeni ir Āzijas – Klusā okeāna reģions (61%, par 1 procentpunktu mazāk, salīdzinot ar iepriekšējo pētījumu).
 • Otrajā vietā nelicencētu datorprogrammu lietošanā ir Centrālā un Austrumeiropa ar 58% (par 3 procentpunktiem mazāk nekā 2013. gadā); seko Vidējo Austrumu un Āfrikas reģions ar 57% (par 2 procentpunktiem mazāk nekā iepriekš).
 • Zemākais nelicencēto programmu lietojuma līmenis ir Ziemeļamerikā – 17%, tomēr šo programmu kopējā komerciālā vērtība ir 10 miljardi dolāru.
 • Rietumeiropā nelicencētu programmu līmenis ir 28%, tas samazinājies par 1 procentpunktu.

BSA Globālais par licencētas programmas lietošanas sniegtajām iespējām un valstu dati pieejami www.bsa.org/globalstudy.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Avatar for Ledgrauzis
Ledgrauzis - 25. maijs, 2016 Atbildēt

Buģet dorogi, buģet nomera i nalogi. Kā tas atsaucās uz programmatūru, izdomājiet paši.

Avatar for Tas pats Jānis
Tas pats Jānis - 25. maijs, 2016 Atbildēt

Zog tikai tie, kas neprot atrast alternatīvas – Lietots pc ar win7 ar iespēju nomainīt un uzlabot dzelžus un Libreoffice un Microslutam netiek ne kapeikas. BSA ir apendicīts iz padomju laikiem, kad visiem bija jābūt partijā…

Avatar for Tas pats Jānis
Tas pats Jānis - 25. maijs, 2016 Atbildēt

Visvairāk priecē Bsa sapnītis par to cik piķa būtu, ja visi tupa pirktu programmas. Vienīgais, kas no šī sapnīša būs – salipušas bikšeles…

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

 • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
 • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
 • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
 • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
 • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
 • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
 • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

 • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda