Sākums Tehnoloģijas Pirmo reizi 97 metru augstumā notiks atvērto datu hakatons

Pirmo reizi 97 metru augstumā notiks atvērto datu hakatons

4 minūtes lasīšanai
Open Data Hakatons

018. gada 28. – 29. septembrī, 97 metru augstumā – Rīgas radio un televīzijas tornī – notiks Open Data Hackathon 2018 jeb atvērto datu programmatūras izstrādes maratons. 24 stundu radošā programmēšanas un izstrādes hakatona mērķis ir radīt inovatīvas tīmekļa vai mobilās lietotnes, kas balstītas uz atvērto datu izmantošanu un pielietošanu četros virzienos – transports, kultūra, reģioni un tūrisms.

Atvērtie dati ir brīvi pieejama informācija, ko ikviens ir tiesīgs izmantot, lai veicinātu atvērtu tehnoloģiju izmantošanu visā pasaulē un dotu sociālo, ekonomisko labumu plašākai sabiedrībai. Atvērto datu mērķis ir palīdzēt veidot datu apmaiņu ne tikai tos publicējot, bet arī „atverot”, kas nozīmē, ka datu kopas ir automātiski nolasāmas un izmantojamas analīzē un programmatūras izstrādē. Pasaulē atvērtie dati ir atzīti kā viens no galvenajiem inovāciju virzītājiem mūsdienu digitālajā sabiedrībā.

Eiropas Komisijas pētījuma dati atklāj, ka Latvijā atvērto datu tālākais izmantošanas ekonomiskais potenciāls var sasniegt 70 milj. eiro. Latvija sāka vienoti publicēt datus pērn. Šobrīd Latvijas Atvērto datu portāls nodrošina piekļuvi vairāk nekā 100 datu kopām – valsts pārvaldes atvērtajiem datiem (visa informācija, kuru valsts iestādes publicē, piemēram, publiskie reģistri un valsts informācijas sistēmu publiskās daļas, pētījumi, statistika, tabulas), kurus var izmantot, lai radītu jaunus un inovatīvus pakalpojumus.

“Aicinām hakatona dalībniekus saskatīt atvērto datu potenciālu un radīt jaunus produktus un pakalpojumus, izmantojot tieši Latvijas datu kopas. Hakatonā būs iespēja atklāt vairāk par atvērtajiem datiem, testēt tos un pārveidot pat reālos produktu vai pakalpojumu prototipos. Piemēram, izmantojot sensoru mērījumu datus, ir iespējams izveidot prototipu, kas regulētu transporta kustību Jelgavas pilsētā,” skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju departamenta direktora vietnieks Aleksejs Korņevs.

“Izcils piemērs atvērto datu pieejamības dotajām iespējām uzņēmējiem ir Spānija. Tur atvērto datu nozarē 2014. gadā tika nodarbināti 4 000 darbinieki vairāk nekā 350 uzņēmumos ar apgrozījumu no 450 līdz 500 milj. eiro. Spānijas atvērto datu aktivitātes notika pēc nekustamo īpašumu krīzes un deva ieguldījumu, lai valsts no tās ātrāk atgūtos. 2016. gadā Spānija iekļuva Open Data Maturity Index augšgalā,” stāsta Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Treijs.

Hakatona dalībniekus konsultēs starptautiski atzīti eksperti un mentori, starp kuriem ir – bijušais IBM Datu pārvaldības risinājumu grupas direktors, eksperts datu pārvaldības, drošības un biznesa procesu transformācijas jomās Stīvens Adlers (Steven Adler, ASV). Stīvens ir izstrādājis un izveidojis pasaulē pirmo interneta apdrošināšanas programmu, ir devis ieguldījumu uzņēmumu privātuma arhitektūras izveidē, kā arī ir atvērto datu pārvaldības nozares viens no pamatlicējiem un iestājas par iedzīvotāju radītiem datiem. Vēl viņš ir arī konsultējis valdības, pilsētas un privātās institūcijas par Open Data Strategy Amerikas Savienotajās Valstīs, Latīņamerikā, Eiropā, Āzijā un Āfrikā.

Otrs eksperts būs Karels Čarvats (Karel Charvat, Čehija) – teorētiskās kibernētikas doktors, Čehijas Zinātnes un sabiedrības centra vadītājs. Karela specializācijas jomas ir atvērtie dati, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) risinājumi lauksaimniecībā un vides pārvaldībā, kā arī ģeogrāfisko datu infrastruktūras dizains.

Hakatonā ir aicināti piedalīties: programmatūru izstrādātāji, statistiķi, datu analītiķi un pētnieki, žurnālisti, datu kopienas aktīvisti, vizualizāciju eksperti, studenti, kā arī citi interesenti, kurus interesē radošas un tehnoloģiskas biznesa idejas, kuras balstītas uz atvērto datu izmantošanu. Papildu informācija un reģistrācija (līdz 25. septembrim): https://lata.org.lv/hackathon_lv/. Vietu skaits ir ierobežots, dalība – bezmaksas. Pasākuma darba valoda – angļu.

Komandas, kas dalīs pirmās trīs vietas, iegūs naudas balvas – 1. vieta iegūs 1 000 eiro no Tieto Latvia, 2. vieta – 750 eiro no LATA un 3. vieta – 500 eiro no eazyBI. Tāpat ideju autori iegūs dažādas veicināšanas balvas no pasākuma atbalstītājiem.

Hakatonu organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociāciju un Magnetic Latvia. Pasākuma partneri – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Datu skola. Atbalstītāji – Tieto Latvia, ​VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, eazyBI, Oracle Latvia, LMT, Zatoshi, Jelgavas pilsētas dome, Pasažieru vilciens, Diena, Fazer Latvija, Latvijas valsts meži, Coca-Cola HBC, Taxify, Dailes teātris, M. Pūre Beķereja/Restorāns, Aldaris, Radio Naba, HERE, Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Pasākums tiek organizēts Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras īstenotā projekta “Inovāciju motivācijas programma” ietvaros.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Tehnoloģijas
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

No šī gada 1. jūlija Bite Latvija sāks piedāvāt optisko internetu, izmantojot Baltcom infrastruktūru

2024. gada 1. jūlijā tiks pabeigta “Bite Latvija” un “Baltcom” apvienošana, kā rezultātā “…