7. jūlijs, 2016

Portugāles kapos atklāts 6000 gadus vecs “teleskops”

Astromomi ir atklājuši, viņuprāt, pirmo “astronomijas novērošanas instrumentu”, ko pirms 6000 gadiem izmantoja, lai vērotu zvaigznes.

Kapu liecina par to, ka agrākās cilvēku kultūras varēja redzēt nakšņotās debesis pa vienu vienīgu lūku, kas izskatās pēc loga vai durvīm. Šis objekts tika atklāts Carregal do Sal kapos Portugālē, kur ir uzmeistarots metāliska tipa kaps no kambara ar lieliem akmeņiem un garu, šauru ieeju.

Šīs kapenes virziens varētu būt saskaņots ar Aldebaranu, spožāko zvaigzni Vērša zvaigznājā,” par pētīto objektu stāsta Fabio Silva, kurš ar to strādāja. “Mēs uzskatām, ka debesu vērošana no kapa ieejas ļauj skatītājam daudz ātrāk piefiksēt Aldebarana zvaigznes parādīšanos,” sacīja projekta līdzautors Daniels Brauns (Daniel Brown).

Citām senajām kapenēm bijušas līdzīgas funkcijas – tika konstatēts, ka senā Maiju observatorija tika izmantota, lai sekotu līdz Venēras un Marsa kustībai. Šī ēka bija kā daudzfunkcionāla iekārta, kas Marsam un Venērai sekoja līdzi caur speciālām durvīm un logiem.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

lvLatviešu valoda