7. jūlijs, 2016

Portugāles kapos atklāts 6000 gadus vecs “teleskops”

Astromomi ir atklājuši, viņuprāt, pirmo “astronomijas novērošanas instrumentu”, ko pirms 6000 gadiem izmantoja, lai vērotu zvaigznes.

Kapu liecina par to, ka agrākās cilvēku kultūras varēja redzēt nakšņotās debesis pa vienu vienīgu lūku, kas izskatās pēc loga vai durvīm. Šis objekts tika atklāts Carregal do Sal kapos Portugālē, kur ir uzmeistarots metāliska tipa kaps no kambara ar lieliem akmeņiem un garu, šauru ieeju.

Šīs kapenes virziens varētu būt saskaņots ar Aldebaranu, spožāko zvaigzni Vērša zvaigznājā,” par pētīto objektu stāsta Fabio Silva, kurš ar to strādāja. “Mēs uzskatām, ka debesu vērošana no kapa ieejas ļauj skatītājam daudz ātrāk piefiksēt Aldebarana zvaigznes parādīšanos,” sacīja projekta līdzautors Daniels Brauns (Daniel Brown).

Citām senajām kapenēm bijušas līdzīgas funkcijas – tika konstatēts, ka senā Maiju observatorija tika izmantota, lai sekotu līdz Venēras un Marsa kustībai. Šī ēka bija kā daudzfunkcionāla iekārta, kas Marsam un Venērai sekoja līdzi caur speciālām durvīm un logiem.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda