12. janvāris, 2017

Utopiskās nākotnes pilsētas: dzīve uz Zemes pēc 100 gadiem

Vārds “utopija”, kas no grieķu valodas tulkojams kā “nekur”, ir kļuvis par nesasniedzama ideāla simbolu. Zinātnieks un rakstnieks Alans Māršals projekta “Ekotopija – 2121″ ietvaros pareģojis nākotni, kāda tā varētu būt pēc aptuveni 100 gadiem.

Ņemot vērā zinātnieka prognozes, 21. gadsimta beigās aptuveni 80% pasaules iedzīvotāju dzīvos pilsētās, tomēr šīs spēs izdzīvot tikai tad, ja cilvēki rūpēsies par apkārtējo vidi, nevis tikai dos priekšroku savām prioritātēm. Katrai no pilsētām būšot savs kultūras mantojums un to scenāriji būšot ļoti individuāli.

Lūk, ieskats dažās no nākotnes utopijas pilsētām pēc projekta “Ekotopija – 2121″ scenārija.

Akra

Akra, kas ir Ganas galvaspilsēta, katru gadu tiek pakļauta postošiem plūdiem. Klimata pārmaiņu reibumā, kā arī nekontrolētās būvniecības un atkritumu uzglabāšanas rezultātā situācija kļūšot vēl sliktāka. Šeit iedomātajā nākotnē iedzīvotāji būvēs kokos virs plūdiem un metāllūžņu materiāliem. Šobrīd Gana strauji piedzīvo atmežošanu, taču nākotnē cilvēki rūpēsies par vidi, neļaus naftas uzņēmumiem un meža izcirtējiem bojāt viņu apkārtni, un mežu platības pamazām tiks atgūtas.

Londona

2121. gada vasarā – ekonomiskās lejupslīdes periodā simtiem tūkstošiem pensionāru ar saviem mazbērniem izies Londonas ielās, lai protestētu pensiju samazināšanu un izglītības dotāciju, bloķējot visu pilsētu. Londonas centrs tiks pārveidots par ekoloģisku ciematu, ko apdzīvos vakantie biroji, skvēri un ielas, kas nodarbosies ar videi draudzīgu produktu ražošanu.

Losandželosa

Agrāk šo pilsētu bija pārņēmis plašs metro tīkls, taču automašīnu ražotāji, veidojot sazvērestības, sistemātiski izpirka šos tīklus un ar laiku slēdza. Kad līdz gadsimta beigām pasaules naftas rezerves tiks izsmeltas, un metro kļūs bezjēdzīgs, un cilvēki atgriezīsies Losandželosas ielās kā gājēji. Neizmantotā šosejas daļa tiks pārvērsta par ziedēšanas aleju, kas būs paredzēta gājējiem un velosipēdistiem. Nevajadzīgās automašīnas kļūs par daļu no celtniecības blokiem, lai sāktu veidot īpašu, jaunu arhitektūras stilu. Cilvēki dzīvos mazās kopienās un būs cieši saistīti savā starpā.

Salto del Guairá

Guairas ūdenskritums gar Paragvajas un Brazīlijas robežu bija īsts dabas brīnums. Tā skaņa ir dzirdama vairāku kilometru tālumā un daudzus gadus, ūdenskritumam piesaistot tūristus, veicinot Paragvajas ekonomiku blakus Salto del Guaira. Ūdenskrituma dēļ tikšot izveidota hidroelektrostacija. Tomēr 2121. gadā dambis sabruks, un vietējie iedzīvotāji atkal kļūs par meistariem viņu pašu zemē. Viņi atjaunos ūdenskritumu un pārvērtīs savas par skaistu eko pilsētu, kas atkal piesaistīs tūristus no visas pasaules.

Tokija

Pēc sprādziena kodolreaktora nometnē radioaktīvs mākonis būs pārklājis Tokijas pilsētu. Visi iedzīvotāji tiks evakuēti, izņemot pašus spēcīgākos, kas dzīvos mājās, kuras būs aizsargātas ar radiācijas piltuvēm. Viss, ko šie cilvēki ēdīs un dzers, tiks saražots un pārstrādāts apstākļos. Izejot no mājām, viņiem būs nepieciešams vilkt aizsargtērpu. Tokija vairs nebūs rosīga metropole, kas izraisa stresu to iedzīvotājiem. Atgriezīsies arī savvaļa, tiesa gan, mutācijas formā.
 

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda