11. janvāris, 2017

Apskaust draugus sociālajos tīklos ir nomācoši, atklāj Kaspersky Lab pētījums

izveidojās, lai būtu iespēja uzturēt saikni ar draugiem un dalīties patīkamās atmiņās. Taču Lab jaunākā pētījuma rezultāti liecina, ka tagad tā vietā daudzos izraisa negatīvas emocijas. Galvenokārt tas ir «Patīk» klikšķu medību dēļ — vairums jūtas nomākti vai sarūgtināti, ja ziņai nesaņem tik daudz «Patīk» klikšķu, cik cerēja. 42 % norāda, ka apskauž draugus, kad tie saņem vairāk «Patīk» klikšķu nekā viņi. Turklāt pētījums parāda, ka daudzi apskauž draugus, kad sociālajos tīklos redz viņu šķietami laimīgāko dzīvi.

Aptaujājot 16 750 respondentu visā pasaulē, Lab ir noskaidrojis, ka izraisa frustrāciju. Dažādu iemeslu dēļ daudzus pēc sociālajos tīklos pavadīta laika pārņem negatīvas emocijas, kas pārspēj sociālo tīklu pozitīvo ietekmi.

Lietotāji apmeklē sociālos tīklus pozitīvu iemeslu dēļ, lai justos labi. Lielākā daļa (65 %) izmanto sociālos tīklus, lai uzturētu kontaktus ar draugiem un kolēģiem, skatītu izklaidējošas un smieklīgas ziņas (60 %). Lietotāji velta daudz laika digitālā profila izveidei un piepildīšanai ar visu veidu pozitīviem elementiem, rakstīšanai par lietām, kas viņiem liek pasmaidīt (61 %). Stāstīšanai par labi pavadītu laiku svētkos un brīvdienās  to izmanto(43 %).

Lai arī nepārsteidz, ka 72 % respondentu kaitina reklāma, frustrācijas iemesli ir dziļāki. Kaut gan no saskarsmes sociālajos tīklos lietotāji vēlas gūt pozitīvas emocijas, pēc draugu priecīgo ziņu apskates par brīvdienām, vaļaspriekiem un ballītēm viņus bieži vien pārņem sarūgtinājums. Iemesls –  citi vairāk bauda dzīvi nekā viņi. Piemēram, 59 % ir bijis nepatīkami skatīties draugu ziņas no ballītes, uz kuru viņi netika uzaicināti, un 45 % atklāja, ka viņus negatīvi ietekmējušas draugu priecīgās brīvdienu fotogrāfijas. Turklāt 37 % atzina, ka savu senāko priecīgo ziņu apskate var radīt sajūtu, ka viņu pašu pagātne ir bijusi labāka par pašreizējo dzīvi.

Arī iepriekšējais pētījums parādīja respondentu vilšanos sociālajos tīklos, jo 78 % atzina, ka ir apsvēruši iespēju pavisam pamest sociālos tīklus. Vienīgais iemesls, kas viņiem liek palikt sociālajos tīklos, ir bailes zaudēt savas digitālās atmiņas – fotogrāfijas un saikni ar draugiem. Saiknes saglabāšana ar draugiem var būt grūti risināms uzdevums, taču Lab strādā pie risinājuma, lai palīdzētu lietotājiem saglabāt savas digitālās atmiņas.

«Mūsu attiecības ar sociālajiem tīkliem ir pārvērtušās par apburto loku. Mēs vēlamies apmeklēt mūsu iemīļotās sociālās platformas, lai pastāstītu savām kontaktpersonām par visu jauko, ko mēs darām, — tas mums liek justies labi,» norāda Lab sociālo mediju virziena vadītājs Jevgeņijs Čerešņevs. «Bet patiesībā tā dara visi, tāpēc, kad mēs piesakāmies sociālajā tīklā, mēs tiekam apbērti ar attēliem un ziņām par mūsu draugu izklaidi. Un izskatās, ka viņi vairāk bauda dzīvi nekā mēs. Ir viegli saprast, kāpēc tas ir nomācoši un kāpēc tik daudzi ir apsvēruši iespēju pavisam pamest sociālos tīklus. Problēmu rada tas, ka lietotāji jūtas notverti slazdā, jo ļoti daudz viņu vērtīgo atmiņu ir saglabāts sociālajā tīklā un viņi negrib zaudēt pieeju tām.»

Lai palīdzētu brīvāk izlemt, vai lietotāji vēlas palikt sociālajā tīklā vai atstāt to, nezaudējot digitālās atmiņas, Lab izstrādā jaunu lietotni. ļaus dublēt visas atmiņas no izmantotajiem sociālajiem tīkliem un glabāt drošā, šifrētā atmiņas konteinerā. Tādējādi lietotājiem dodot brīvību pamest jebkuru tīklu, kad rodas vēlēšanās, bet nezaudēt to, kas viņiem pieder — savu digitālo dzīvi.

FFForget ir plānots izlaist 2017. gadā. Interesenti var reģistrēties ffforget..com, lai saņemtu jaunumus, sīkāku informāciju, sniegtu atsauksmes un pirmie iegūtu piekļuvi.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda