Sākums Telekomunikācijas ''BITE'' atklāj pirmo 4,5G tīklu Latvijā

''BITE'' atklāj pirmo 4,5G tīklu Latvijā

3 minūtes lasīšanai
bite cita kompanija logoLV

Ceturtdien, 15.jūnijā, Rīgas Rātslaukumā mobilo sakaru operators Bite ar Andžeja Grauda bungu skolas mācekļu 60 bungu vālīšu jaudu un Ghetto Games sportisko enerģiju atklāja astoņas jaunas 4.5G bāzes stacijas, tā izveidojot pamatu pirmajam 4,5G tīklam Latvijā, pastāstīja Bites vadītājs Kaspars Buls.
Vienlaikus ar vērienīgo 4.5G tīkla atklāšanas pasākumu tika ieskandināts trešais Baltijas bundzinieku samits, kas norisināsies 9.jūlijā Grīziņkalnā, pulcējot vairāk nekā 300 bundzinieku. Pēc mobilo sakaru operatora domām, 60 bungu valīšu spēks un Ghetto Games sportiskā enerģija ir viens no veidiem, kā atspoguļot jaunā tīkla un tehnoloģijas jaudu.
“Uzstādot astoņas jaunas 4.5G bāzes stacijas, mēs mērķtiecīgi turpinām tuvoties 5G – nākotnes tehnoloģijai un jaunai ekosistēmai, kas savienos industrijas un veicinās jaunu pakalpojumu izveidi. Mūsu mērķis ir izveidot īpaši ātru un ikvienam Latvijas iedzīvotājam pieejamu mobilo internetu, tāpēc pērn Bite tīklā un tehnoloģijās, tostarp 4.5G tīkla izveidē, ieguldīja 11,3 miljonus eiro. Šogad šīs investīcijas turpinām jau lielākā apmērā, turklāt paredzam, ka arī tuvākajos gados to apjoms tikai pieaugs,” skaidroja Buls.
4.5G ir vairāk nekā ciparu kombinācija – tas jau ir būtisks uzlabojums datu pārraides kvalitātē un jaudā. Maksimālais datu pārraides ātrums, ko var sasniegt šī tehnoloģija, ir līdz pat 1 Gbit/s. Tas, protams, var svārstīties atkarībā no ierīces veiktspējas, laikapstākļiem, signāla stipruma, taču iespējas jau ir krietni plašākas nekā piedāvā 4G tehnoloģija.
Piemēram, mobilā televīzija, droša autonomā braukšana, dažādi uz sensoriem balstīti un digitāli risinājumi, kas var atvieglot mūsu ikdienu, lietu internets u.tml. pakalpojumi kļūs iespējami vien tad, kad būs izveidota stabila 4.5G un vēlāk arī 5G infrastruktūra. Starptautiskie eksperti lēš, ka līdz 2035.gadam 5G radīs līdz pat 12 triljoniem vērtus pakalpojumus un produktus.
Pašlaik Eiropā 4.5G jeb “LTE Advanced Pro” tehnoloģija ir pieejama tikai 19 telekomunikāciju operatoriem no 15 valstīm. Bite ir pirmais telekomunikāciju uzņēmums Latvijā, kas to padara pieejamu plašākai sabiedrībai – gan fiziskām personām, gan uzņēmējiem, kuriem nepieciešams jaudīgs un stabils internets, taču nav piekļuves optiskajam internetam vai arī šā pakalpojuma cena nav konkurētspējīga.
Šobrīd 4,5G jaudu var izjust tie, kam ir pieejamas šo tīkla standartu atbalstošās ierīces, piemēram, “Huawei” maršrutētājs B618 un viedtālrunis “Sony Xperia XZ Premium”. Tas līdz ar viedtālruni “HTC U11”, kura parādīšanos tirgū ar nepacietību gaida daudzi tehnoloģiju fani, aizsāks pavisam jaunu mobilā interneta ēru Latvijā un pasaulē.
“Kaut arī pašlaik tirgū pieejamas vien pāris ierīces, kas atbalsta 4.5G tehnoloģijas standartu, esmu pārliecināts, ka to skaits drīzumā strauji pieaugs, bet šo ierīču lietotāju skaits līdz ar to. Tieši tā savulaik notika ar 4G ierīcēm – pēdējo divu gadu laikā to lietotāju skaits Bites tīklā ir trīskāršojies, kas ir veicinājis arī ievērojamu datu patēriņa pieaugumu. Tas tikai vēl vienu reizi apliecina to, ka mums kā mobilo sakaru operatoram ir jābūt gataviem nodrošināt patērētāju aizvien pieaugošās prasības,” teica Bites tehnoloģiju direktors Gints Butens.
Bite Rīgā ir uzstādījusi astoņas bāzes stacijas – RTU ēkā Kaļķu ielā, RTU ēkā Āzenes ielā, Centrālajā stacijā, Rīgas Tehniskajā koledžā pie t/c “Domina”, “Arēnā Rīga”, biroju centrā Uriekstes ielā 2a, pie t/c “Elkor Plaza” Brīvības gatvē un t/p “Alfa”. To izvietojums ir plānots, ņemot vērā gala lietotāju blīvumu. Palielinoties 4.5G tehnoloģiju atbalstošo ierīču pieejamībai tirgū, tiks izvērtētas iespējas ieviest šo tehnoloģiju arī Latvijas reģionos, par ko gan mediji, gan sabiedrība tiks informēti atsevišķi.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Telekomunikācijas
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

No šī gada 1. jūlija Bite Latvija sāks piedāvāt optisko internetu, izmantojot Baltcom infrastruktūru

2024. gada 1. jūlijā tiks pabeigta “Bite Latvija” un “Baltcom” apvienošana, kā rezultātā “…