29. augusts, 2017

Izsludina pieteikšanos skolu konkursam Latvijas kosmosa klase

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, projekta Pirmie Latvijas 100 km kosmosā ietvaros zinātkāres centrs ZINOO un mobilo sakaru operators Latvijas Mobilais Telefons (LMT) izsludina interaktīvu konkursu 4.-11. klašu skolēniem – Latvijas kosmosa klase. Konkursa mērķis ir veicināt skolu jauniešu interesi par tehniskajām un dabas zinātnēm, kā arī kosmosa izpēti.
Jau ziņots, ka, neskatoties uz līdzšinējiem izglītības iestāžu centieniem vairot skolēnu interesi par eksaktajām un dabas zinībām, jauniešu zināšanas šajās jomās ir vājākas, nekā, piemēram, kaimiņvalstu skolēniem un lielākā daļa, uzsākot studijas augstskolā, izvēlas apgūt kādu no profesijām sociālo zinātņu jomā. Tādēļ Latvijā jau ilgstoši trūkst augsti kvalificētu dabaszinātņu, informācijas tehnoloģiju un inženierzinātņu speciālistu, turklāt prognozēts, ka šajās nozarēs darbaspēka trūkums nākotnē turpinās palielināties.
“Mums, latviešiem, ir tautasdziesma, kas skan – “Saulīte iebrauca ābeļu dārzā, deviņi ratiņi, simts kumeliņi”. Kā zināms, skaitlim 100 latviešu folklorā ir simboliska nozīme – tas ir pats lielākais skaitlis, kas pieminēts sentēvu Dainās. Šī skaitļa spēks kalpo par iedvesmu arī mūsdienās – ne velti tieši 100 km augstumā virs zemes sākas atklāts kosmoss. Sagaidot savas valsts simtgadi, latvieši ir apņēmušies uzbūvēt raķeti, kas spēs sasniegt šo simbolisko attālumu un atklātu kosmosu. Es aicinu ikvienu skolotāju pieteikt savu klasi izglītojošajā konkursā, kas tapis šī projekta ietvaros un kura mērķis ir iedvesmot jauno paaudzi pieņemt pašus pārdrošākos izziņas izaicinājumus,” aicina bijusī Latvijas Republikas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kura, atsaucoties projekta organizatoru aicinājumam, kļuvusi par Pirmie Latvijas 100 km kosmosā patronesi.
Konkursa Latvijas kosmosa klase ietvaros plānots ar atraktīviem uzdevumiem nostiprināt 4.-11. klašu skolēnu zināšanas eksaktajās un dabas zinātnēs, kā arī attīstīt viņu spējas pētniecībā, projektu plānošanā un tehniski radošu risinājumu izstrādē. Konkursa dalībniekiem, kuru skaitam katrā komandā vajadzēs būt vismaz 10 bērni, tiks doti tādi tehniski uzdevumi kā, piemēram, pašu spēkiem izplānot un uzbūvēt raķeti, iemūžinot tās tapšanas procesu un visu komandas dalībnieku iesaisti video. Iedrošinot jauniešus nebaidīties no izaicinājumiem un apgūt tehniskās profesijas, projekta autori ikvienam konkursa dalībniekam nodrošinās nebijušu iespēju izzināt kosmosa izpētes aizkulises un klātienē vērot Latvijas pirmās kosmosa raķetes startu 2018. gadā.
“Par spīti tam, ka daudzi latviešu un inženieri jau gadu desmitiem veiksmīgi strādā kosmosa izpētes industrijā, piedaloties dažādos nozīmīgos starptautiskos projektos, Latvijā joprojām pastāv maldīgs priekšstats, ka šajā jomā būtiskus ieguldījumus ir snieguši tikai pasaules vareno valstu zinātnieki. Sagaidot mūsu valsts simtgadi, vēlamies parādīt, ka latvieši ir gudra un zinātkāra nācija, kas pat tik sarežģītā nozarē kā kosmosa izpēte var stāvēt līdzās tādām lielvalstīm kā ASV, vai Francija. Tādēļ projekta Pirmie Latvijas 100 km kosmosā ietvaros esam apņēmušies ne tikai uzbūvēt Latvijas pirmo kosmisko raķeti, kas sasniegs atklātu kosmosu, bet arī iedrošināt, ieinteresēt un iedvesmot jauniešus kosmosa izpētē, apliecinot, ka šī ir nozare, kurā Latvijai ir apskaužams intelektuālais potenciāls,” stāsta projekta un konkursa idejas autors, zinātkāres centra ZINOO Pauls Irbins.
Izglītības iestādes un to audzēkņi ar konkursa Latvijas kosmosa klase norises gaitu un noteikumiem tiks iepazīstināti 9. septembrī, kad Cēsu lidlaukā norisināsies pasākums visai ģimenei Kosmosa diena. Plašāka informācija pieejama: http://www.zinoo.lv/latvijaskosmosarakete/kosmosa/

Par projektu Pirmie Latvijas 100 km kosmosā:
2018. gadā kosmosā dosies pirmā Latvijā radītā raķete, kurai pa spēkam būs sasniegt 100 km augstumu, tādējādi apliecinot Latvijas potenciālu nākotnē ierindoties starpkosmosa izpētes lielvalstīm. Projekts Pirmie Latvijas 100 km kosmosā, kura ietvaros norisinās darbs pie raķetes izstrādes, ir zinātkāres centra ZINOO un LMT iniciatīva kuru atbalsta Rīgas Tehniskā universitāte, Elme Messer, kā arī LR Aizsardzības ministrija.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda