Sākums Jaunumi Piesakies hakatonam, kur taps kosmosa nozarē izmantojami risinājumi!

Piesakies hakatonam, kur taps kosmosa nozarē izmantojami risinājumi!

6 minūtes lasīšanai
act in space

Sākusies pieteikšanās starptautiskam kosmosa tehnoloģiju hakatonam “Act In Space”, kas notiks 13. un 14. novembrī. Lai vārds “kosmoss” nebaida, uzreiz jāsaka – pieteikties ir aicināti visi interesenti, jo specifiskas zināšanas par kosmosa tehnoloģijām nav nepieciešamas. Turklāt, ja kaut kas der izmantošanai kosmosā, tad tas derēs arī izmantošanai uz Zemes!

24 stundu hakatons “Act In Space” notiek jau ceturto reizi un to organizē Francijas Kosmosa aģentūra sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru un tās biznesa inkubatoru tīklu. Pasākumu atbalsta arī tādi globāli uzņēmumi kā “Airbus” un “Continental”. Latvijas pasākuma organizatori ir Latvijas Kosmosa industriju asociācija (LAIK) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

Šogad, ņemot vērā situāciju pasaulē, hakatons “Act In Space” notiks vai nu attālināti vai klātienē, vai arī abējādi. Taču vienlaicīgi hakatons norisināsies 45 valstīs 75 pilsētās.

“Ar hakatonu “Act In Space” mēs gribam nosvinēt faktu, ka Latvija ir kļuvusi par Eiropas Kosmosa aģentūras asociēto dalībvalsti. Tas gan esošajiem uzņēmumiem, gan arī studentiem, kas nākotnē varētu strādāt šai nozarē, nodrošinās vēl nebijušas iespējas radīt tehnoloģijas kosmosa nozarei. Un šīs tehnoloģijas nav tieši saistītas tikai ar kosmosu – tās ietekmē, piemēram, ikviena lauksaimnieka vai mežsaimnieka dzīvi, jo, izmantojot satelīta datus, viņiem ir lielāka iespēja iegūt precīzāku un noderīgu informāciju savu ikdienas darbu veikšanai. Kosmosa tehnoloģijām ir milzīgs potenciāls ekonomikā,” komentē LAIK vadītājs un pasākuma organizators Pauls Irbins.

“Ņemot vērā iespējas, ko nodrošina sadarbība ar Eiropas Kosmosa aģentūru, ir būtiski veidot aktīvu starpnozaru un starporganizāciju sadarbību efektīvai perspektīvu ideju identificēšanai un tālākai virzīšanai. Tehnoloģijas, kas pielietojamas kosmosā, aptver plašu spektru un līdz ar to starpdisciplināra pieeja, dažādu organizāciju, dažādu pētniecības virzienu pārstāvju un uzņēmēju sadarbība ir ļoti būtiska. Tas ļauj apvienot spēkus un radīt konkurētspējīgus produktus un tehnoloģijas,” saka LIAA Tehnoloģiju departamenta direktore Lauma Muižniece.

Hakatons “Act In Space” no citiem šāda formāta pasākumiem atšķiras ar to, ka katrā valstī izveidotās komandas strādās pie jau sadarbības partneru definētām 44 idejām. Tās var apskatīt hakatona mājaslapā internetā. Tēmas – lietu internets, vide, drošība, enerģētika, veselība, klimats, lauksaimniecība un citas. “Vislabāk vajadzības tik specifiskā nozarē var definēt uzņēmumi, kas jau tajā darbojas, tāpēc paļausimies uz viņu ieteiktajām idejām. Turklāt ir zināms, ka klients ir gatavs par šiem risinājumiem maksāt,” saka P. Irbins.

No katras valsts viena komanda tiks izraudzīta dalībai starptautiskajā finālā, kur tālāk jau notiks cīņa par galveno balvu – lidojumu bezsvara stāvoklī ar Airbus A310 Zero G lidaparātu.

Latvijai šajā starptautiskajā sacensībā jau ir bijusi laba pieredze. Iepriekšējo reizi hakatons “Act In Space” notika 2018. gadā un no Latvijas uz starptautisko finālu devās komanda “Space Tree”. Tā attīstīja mākslīgajā intelektā balstītu ideju, kas paredzēja iespēju noteikt koku sugas mežos, izmantojot satelīta datus. “Neskatoties uz to, ka starptautiskajā finālā pie balvām netikām, tā bija lieliska pieredze,” atceras komandas izveidotājs Nauris Dorbe. Viņš arī uzsver, ka noteikti jāizmanto iespēja piedalīties hakatonā, jo arī Latvijas konkursā ir nepieciešama liela konkurence, lai uz starptautisko finālu izdotos aizsūtīt labu ideju. Savukārt Naura komandas biedrene Dana Pizāne iedrošina visus tos, kuri šaubās: “Es jau sen gribēju piedalīties kādā hakatonā, bet šķita, ka tie domāti IT speciālistiem, programmētājiem, augstiem profesionāļiem. Man hakatona dienā bija tikšanās. Tās noslēgumā meitene, ar kuru tikos, pastāstīja, ka ir pieteikusies hakatonam, taču viņa nevarēja piedalīties. Aizgāju viņas vietā. Es pilnīgi neko nezināju par satelītiem, bet pieteicos strādāt ar Nauri. Ieguvām 1. vietu Latvijas hakatonā! Tas bija patiesi aizraujošs piedzīvojums ar krāšņu noslēguma pasākumu Airbus galvenajā mītnē, kur izveidots kosmonautikai veltīts muzejs. Risks sevi pilnībā attaisnoja!”

Hakatonam “Act In Space” ir aicināti pieteikties visi interesenti – gan tehnoloģiju, inženierzinātņu un biznesa attīstības entuziasti, gan mārketinga un pārdošanas speciālisti, gan topošie un esošie medicīnas darbinieki. To var izdarīt līdz hakatona sākumam, taču vietu skaits ir ierobežots. Tā kā parasti hakatonu dalībnieki ir aktīvi uz pieteikšanos, neatstāj to uz pēdējo brīdi.

Lai pieteiktos, ir jāaizpilda reģistrācijas anketa pasākuma mājas lapā. Ja iepatikusies kāda ideja, var pieteikties darbam ar to. Taču var arī nenorādīt konkrētu ideju, jo pasākuma organizatori Latvijā visus dalībniekus sadalīs komandās atkarībā no norādītajām interesēm. Savas idejas šoreiz nebūs iespējams pieteikt, taču tās varēs likt lietā iepriekš definēto un hakatona “Act in Space” mājaslapā publicēto 44 izaicinājumu ietvaros.

Hakatons “Act in Space” sāksies 13. novembra vakarā un noslēgsies 14. novembra vakarā ar komandu prezentācijām un rezultātu paziņošanu. Visu hakatona norises laiku – 24 stundas – komandām būs pieejama augstas raudzes mentoru palīdzība gan no kosmosa, gan elektronikas, fizikas, medicīnas kā arī biznesa attīstības nozarēm.

Par hakatona “Act In Space” bāzes vietu ir izvēlēta Rīgas Tehniskā universitāte. “Mums šī sadarbība ir interesanta, jo palēnām universitātē attīstām kosmosa virzienu. Jau šobrīd realizējam projektus sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru, un nākotnē esam iecerējuši izveidot maģistrantūras studiju programmu. RTU pasniedzēji arī būs mentori un palīdzēs komandām veiksmīgāk risināt izaicinājumus,” saka RTU Zinātņu prorektors Akadēmiķis Dr. sc. ing. Tālis Juhna.

Hakatonu “Act in Space” organizē LAIK un LIAA, atbalsta Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija un RTU.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Krāpnieki LMT vārdā izsūta viltus ziņas

Aktivizējušies krāpnieki, kas mobilo sakaru operatora SIA “Latvijas mobilais telefon…