30. janvāris, 2020

Čehu programmētāji bez maksas izveido mājaslapu, kam valdība atvēlējusi €16 miljonus

Čehijas programmētāji bez maksas izveidojuši valdības mājaslapu, kurai tika iedalīts 16 miljonu eiro liels finansējums. Mājaslapu izstrādātāju biedrībā šāda summa tika nodēvēta par atklātu izšķērdību, bet atbildīgais ministrs tika atbrīvots no amata.

Čehijas transporta ministrija nesen izsludināja konkursu, kurā bija jāatrod izstrādātājs, kas izveidos sabiedrisko pakalpojumu portālu, kurā būs iespējams veikt apmaksu par piekļuvi automaģistrālēm.

Par šo darbu tika solīta samaksa 400 miljonu Čehijas kronu (apmēram 16 miljonu eiro) apmērā. Tajā pašā laikā, ņemot vērā “ierastās birokrātiskās tradīcijas”, izstrādātājs līgumu saņēma bez konkursa. Šī situācija nepatika vietējai programmētāju apvienībai, kas nolēma paši izstrādāt sabiedrisko pakalpojumu portālu, pie tam – bez maksas.

Kā vēsta medijs TJ, uz šo situāciju uzmanību vērsa kompānijas “Actum Digital” Tomāšs Bondračeks. Viņš šādus tēriņus nosauca par izšķērdību un norādīja, ka nodokļu maksātāju nauda nav jāveltī šādiem projektiem.

Bondračeks vērsās sociālajos tīklos pie IT kopienām, kur meklēja brīvprātīgos programmētājus, kas palīdzētu izstrādāt nepieciešamo portālu pilnīgi bez maksas.

Uz Bondračeka aicinājumu atsaucās vairāki simti programmētāju, no kuriem pie darba tika 60 cilvēki. Viņi Bondračeka birojā sāka valdības pasūtītās mājaslapas izstrādi, un šim notikumam uzmanību pievērsa arī premjerministrs Andrejs Babišs.

Pats Bondračeks skaidro, ka IT speciālistu labdarības ir saistīts ar faktu, ka programmētāji ir pret pārlieku augstajām līgumu izmaksām, ar kuriem “ļaunprātīgi tiek izmantota klientu nekompetence IT jomā”. Budžetu vērtīgāk, pēc programmētāju domām, būtu tērēt veselības aprūpei un citām sociālajām sfērām.

Jau dažas dienas pēc darba sākšanas nepieciešamā mājaslapa “fairznamka.cz” sāka darbu testa režīmā, izturot visas nepieciešamās pārbaudes un pierādot, ka tajā ir pieejamas nepieciešamās funkcijas. Portāls bez atlīdzības tika nodots varasiestāžu pārvaldībā. pārstāvji  gan piedāvājās  samaksāt brīvprātīgajiem par paveikto darbu, tomēr viņi atteicās.

Vēlāk gan Transporta ministrija solīja veikt atklātu konkursu kompānijām, kurām būtu jāpabeidz un jāuztur mājaslapa. Tomēr šoreiz iepirkuma summa bija vien 25% apmērā no sākotnējās summas. Savukārt transporta ministrs Vladimirs Kremliks skandāla dēļ tika atbrīvots no amata.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda