Sākums Jaunumi LU norisināsies starptautiskā zinātniskā konference par telpisko uztveri, kognīciju un skaitļošanu

LU norisināsies starptautiskā zinātniskā konference par telpisko uztveri, kognīciju un skaitļošanu

4 minūtes lasīšanai
Spatial Cognition 2020

No 1. līdz 4. augustam norisināsies viena no nozīmīgākajām telpiskajai uztverei, kognīcijai un skaitļošanai veltītām konferencēm pasaulē – Spatial Cognition 2020/1, ko organizē Latvijas Universitātes (LU) Datorikas fakultāte (DF) un LU DF Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorija. Konference norisinās reizi divos gados un to katru reizi organizē citā valstī. Epidemioloģiskās situācijas dēļ konference šogad norisināsies tiešsaistē.

Konferencē uzstāsies pasaulē nozīmīgi kognitīvo zinātņu, psiholoģijas, datorzinātņu, neirozinātņu un ģeogrāfijas eksperti, runājot par dažādākajiem ar telpas uztveri saistītiem jautājumiem, sākot no vizuālās telpas uztveres līdz datorsimulētu telpu uztverei un navigācijai tajā.

“Telpiskās uztveres un zināšanu izpēte pēdējo gadu laikā izvirzījusies starpdisciplinārās pētniecības centrā. Sākot no fundamentālās līdz lietišķajai pētniecībai un sākot no vizuālās uztveres līdz medicīnai un jaudīgām skaitļošanas tehnoloģijām, kas ir saistītas ar telpisko zināšanu izpēti. Priecājamies, ka vienu no pasaulē nozīmīgākajām starpdisciplinārajām konferencēm pasaulē ir izdevies noorganizēt Latvijas Universitātē,” par konferenci stāsta konferences “Spatial Cognition” programmas komitejas līdzvadītājs, LU DF Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs, LU profesors Jurģis Šķilters.

Konferencē uzstāsies trīs izcili ielūgtie runātāji: profesore Sāra Irina Fabrikante (Sara Irina Fabrikant), profesors Stīvs Frankoneri (Steve Franconeri) un Dr. Lora Rondi-Reiga (Laure Rondi-Reig).

Profesore Sāra Irina Fabrikante – Cīrihes Universitātes (Šveice) Ģeogrāfiskās informācijas vizualizācijas grupas vadītāja un Digitālās sabiedrības iniciatīvas vadītāja, bijusī Starptautiskās kartogrāfiskās asociācijas viceprezidente, Šveices zinātnes fonda locekle un viena no pasaulē vadošajām ģeogrāfēm un kognitīvo zinātņu pētniecēm – runās par kartogrāfiskās informācijas pārveidi digitālās sabiedrības vajadzībām un automātisku konteksta uztveri.

Par jauniem un eksperimentāli pamatotiem vizualizāciju principiem stāstīs un demonstrēs pamatojumu tēzei, ka vizualizāciju lasīšana ir līdzīga valodas lasīšanai, profesors Stīvs Frankoneri, Ziemeļrietumu universitātes (ASV) kognitīvo zinātņu programmas direktors un viens no pasaulē nozīmīgākajiem vizualizāciju pētniekiem.

Savukārt Dr. Lora Rondi-Reiga no Sorbonas Universitātes Francijā, kas ir viena no pasaulē ietekmīgākajām neirozinātniecēm un šobrīd vada un piedalās vairākos Eiropas nozīmes neirozinātņu projektos, tostarp, “Cerebellum” un “Memory and Navigation”, runās par virziena uztveres neirāliem pamatiem un specifiku vizuālā, vestibulārā un citos uztveres veidos, kā arī par virziena izjūtas transformācijām miegā.

Konferences ietvaros notiks arī ģeotelpiskās ekspertīzes speciālistu simpozijs, ko organizē prof. Hītera Berte (Heather Burte) no Teksasas A&M Universitātes (ASV). Savukārt mākslīgā intelekta pētniekus kopā pulcēs darbnīca par aktuālajām metodēm vizuālās uztveres pētniecībā mākslīgā intelekta izstrādes nolūkiem. Darbnīcas veidotājs ir Ērebro Universitātes (Zviedrija) profesors Mehuls Bhats (Mehul Bhatt), kurš šobrīd ir viens no mākslīgā intelekta un datorzinātņu nozīmīgākajiem autoriem telpiskās skaitļošanas jomās.

Interesentiem ir iespēja piedalīties arī acu kustību izpētes darbnīcā, ko vadīs viena no pasaulē vadošo acu kustību tehnoloģiju izstrādātāja – uzņēmuma “Tobii Pro” –  speciālisti no Zviedrijas.

Konferences noslēgumā norisināsies LU DF Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas un Rīgas Stradiņa universitātes sadarbības pasākums par telpiskiem indikatoriem izglītībā, medicīnā un fundamentālā pētniecībā.

Konferenci “Spatial Cognition” bija plānots organizēt Latvijas Universitātē pagājušā gada vasarā, taču pandēmijas dēļ tā tika pārcelta. Pagājušā gada konferences raksti tika publicēti izdevniecībā Springer. Šovasar konference norisināsies attālināti.

“Spatial Cognition” konferenču sēriju 1997. gadā aizsāka mākslīgā intelekta un datorzinātņu speciālisti Vācijā, un pamazām šī konference kļuva par vienu no nozīmīgākajām starpdisciplinārajām konferencēm pasaulē. Iepriekšējās “Spatial Cognition” sērijas konferences norisinājušās Tībingenā (Vācijā), Filadelfijā (ASV) un citur.

Konferencei vēl var reģistrēties tīmekļa vietnē: http://sc2020.lu.lv/registration/

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…