21. jūlijs, 2021

LU norisināsies starptautiskā zinātniskā konference par telpisko uztveri, kognīciju un skaitļošanu

Spatial Cognition

No 1. līdz 4. augustam norisināsies viena no nozīmīgākajām telpiskajai uztverei, kognīcijai un skaitļošanai veltītām konferencēm pasaulē – Spatial Cognition 2020/1, ko organizē Latvijas Universitātes (LU) Datorikas fakultāte (DF) un LU DF Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorija. norisinās reizi divos gados un to katru reizi organizē citā valstī. Epidemioloģiskās situācijas dēļ konference šogad norisināsies tiešsaistē.

Konferencē uzstāsies pasaulē nozīmīgi kognitīvo zinātņu, psiholoģijas, datorzinātņu, neirozinātņu un ģeogrāfijas eksperti, runājot par dažādākajiem ar telpas uztveri saistītiem jautājumiem, sākot no vizuālās telpas uztveres līdz datorsimulētu telpu uztverei un navigācijai tajā.

“Telpiskās uztveres un zināšanu izpēte pēdējo gadu laikā izvirzījusies starpdisciplinārās pētniecības centrā. Sākot no fundamentālās līdz lietišķajai pētniecībai un sākot no vizuālās uztveres līdz medicīnai un jaudīgām skaitļošanas tehnoloģijām, kas ir saistītas ar telpisko zināšanu izpēti. Priecājamies, ka vienu no pasaulē nozīmīgākajām starpdisciplinārajām konferencēm pasaulē ir izdevies noorganizēt Latvijas Universitātē,” par konferenci stāsta konferences “Spatial Cognition” programmas komitejas līdzvadītājs, LU DF Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs, LU profesors Jurģis Šķilters.

Konferencē uzstāsies trīs izcili ielūgtie runātāji: profesore Sāra Irina Fabrikante (Sara Irina Fabrikant), profesors Stīvs Frankoneri (Steve Franconeri) un Dr. Lora Rondi-Reiga (Laure Rondi-Reig).

Profesore Sāra Irina Fabrikante – Cīrihes Universitātes (Šveice) Ģeogrāfiskās informācijas vizualizācijas grupas vadītāja un Digitālās sabiedrības iniciatīvas vadītāja, bijusī Starptautiskās kartogrāfiskās asociācijas viceprezidente, Šveices zinātnes fonda locekle un viena no pasaulē vadošajām ģeogrāfēm un kognitīvo zinātņu pētniecēm – runās par kartogrāfiskās informācijas pārveidi digitālās sabiedrības vajadzībām un automātisku konteksta uztveri.

Par jauniem un eksperimentāli pamatotiem vizualizāciju principiem stāstīs un demonstrēs pamatojumu tēzei, ka vizualizāciju lasīšana ir līdzīga valodas lasīšanai, profesors Stīvs Frankoneri, Ziemeļrietumu universitātes (ASV) kognitīvo zinātņu programmas direktors un viens no pasaulē nozīmīgākajiem vizualizāciju pētniekiem.

Savukārt Dr. Lora Rondi-Reiga no Sorbonas Universitātes Francijā, kas ir viena no pasaulē ietekmīgākajām neirozinātniecēm un šobrīd vada un piedalās vairākos Eiropas nozīmes neirozinātņu projektos, tostarp, “Cerebellum” un “Memory and Navigation”, runās par virziena uztveres neirāliem pamatiem un specifiku vizuālā, vestibulārā un citos uztveres veidos, kā arī par virziena izjūtas transformācijām miegā.

Konferences ietvaros notiks arī ģeotelpiskās ekspertīzes speciālistu simpozijs, ko organizē prof. Hītera Berte (Heather Burte) no Teksasas A&M Universitātes (ASV). Savukārt mākslīgā intelekta pētniekus kopā pulcēs darbnīca par aktuālajām metodēm vizuālās uztveres pētniecībā mākslīgā intelekta izstrādes nolūkiem. Darbnīcas veidotājs ir Ērebro Universitātes (Zviedrija) profesors Mehuls Bhats (Mehul Bhatt), kurš šobrīd ir viens no mākslīgā intelekta un datorzinātņu nozīmīgākajiem autoriem telpiskās skaitļošanas jomās.

Interesentiem ir iespēja piedalīties arī acu kustību izpētes darbnīcā, ko vadīs viena no pasaulē vadošo acu kustību tehnoloģiju izstrādātāja – uzņēmuma “Tobii Pro” –  speciālisti no Zviedrijas.

Konferences noslēgumā norisināsies LU DF Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas un Rīgas Stradiņa universitātes sadarbības pasākums par telpiskiem indikatoriem izglītībā, medicīnā un fundamentālā pētniecībā.

Konferenci “Spatial Cognition” bija plānots organizēt Latvijas Universitātē pagājušā gada vasarā, taču pandēmijas dēļ tā tika pārcelta. Pagājušā gada konferences raksti tika publicēti izdevniecībā Springer. Šovasar norisināsies attālināti.

“Spatial Cognition” konferenču sēriju 1997. gadā aizsāka mākslīgā intelekta un datorzinātņu speciālisti Vācijā, un pamazām šī kļuva par vienu no nozīmīgākajām starpdisciplinārajām konferencēm pasaulē. Iepriekšējās “Spatial Cognition” sērijas konferences norisinājušās Tībingenā (Vācijā), Filadelfijā (ASV) un citur.

Konferencei vēl var reģistrēties tīmekļa vietnē: http://sc2020.lu.lv/registration/

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda