Sākums Jaunumi Noslēdzies desmit gadu projekts – ‘vidējās jūdzes’ optiskā tīkla izbūve Latvijā

Noslēdzies desmit gadu projekts – ‘vidējās jūdzes’ optiskā tīkla izbūve Latvijā

3 minūtes lasīšanai
lvrtc

Visi ar “vidējās jūdzes” optiskā tīkla izveidi saistītie būvniecības darbi reģionos ir noslēgušies un ekspluatācijā ir nodota 3620 km gara optiskā tīkla trase un izveidotie 459 trases pieslēguma punkti, informē VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs

LVRTC platjoslas tīklu veidoja kopš 2012. gada, īstenojot projektu “Elektroniskās sakaru infrastruktūras pieejamības uzlabošana lauku teritorijās”, ko līdzfinansē Eiropas Savienība. Kopumā tīkla izbūvē desmit gados LVRTC ir investējis nedaudz vairāk nekā 10 miljonus eiro, kā arī saņēmis Eiropas Savienības līdzfinansējumu 65,2 miljonu eiro apjomā.

Tīkls Latvijas reģionos ir izbūvēts vietās, kur elektronisko sakaru komersanti neplānoja veidot savu infrastruktūru zemā iedzīvotāju blīvuma un augsto būvniecības izmaksu dēļ. Kopsummā tās ir 312 “baltās” teritorijas.

“Mūsu uzdevums bija radīt apstākļus elektronisko sakaru komersantu pakalpojumu attīstībai, kas nozīmē ne vien ātru internetu reģiona iedzīvotājiem, bet arī iespēju attīstīt e-komerciju, būvēt mūsdienīgas ražotnes, kurās iekārtu darbu uzrauga vai darbina, arī izmantojot jaudīgu datu pārraidi, kā arī strādāt vai mācīties attālināti, dzīvojot Latvijas laukos,” komentē LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.

LVRTC ir pienākums nodrošināt jebkuram elektronisko sakaru komersantam, kurš vēlas sniegt pakalpojumus iedzīvotājiem, iespēju iznomāt tīklu un pieslēgties izveidotajiem pieslēguma punktiem vai veidot jaunus pieslēgumus vietās, kur operatoram tas ir izdevīgāk.

Šobrīd 14 elektronisko sakaru operatori ir iznomājuši nedaudz vairāk kā 6400km optiskā tīkla. Deviņi no tiem ir reģionālie operatori, divi nacionālie un trīs mobilo sakaru operatori. Mobilo operatoru ērtībai ir izveidoti pieslēguma punkti 65 mobilo sakaru torņos. Gandrīz trešdaļa no tiem ir Latgalē. Visplašāk tīklu izmanto operatori Vidzemē, kur iznomāti 2235km optiskā tīkla. Tai seko Zemgale un Latgale. Abos plānošanas reģionos pēdējā gada laikā dubultojies iznomātā tīkla apjoms sasniedzot, attiecīgi, 1644km un 1294km optiskā tīkla.

Operatori optisko tīklu visplašāk izmanto Bauskas novadā, tam seko Madonas novads, kas vairākus gadus bija līderis pēc iznomāto tīkla kilometru skaita. Vairāk nekā 500km optiskā tīkla iznomāti Talsu un Rēzeknes novados, bet gandrīz 500 – Valmieras un Dobeles novados.

Lai padarītu izbūvētā tīkla izmantošanas nosacījumus iespējami pievilcīgus elektronisko sakaru komersantiem, jau divus gadus ir būtiski samazināts tīkla nomas tarifs un šobrīd viena kilometra nomas maksa ir 10 eur/km mēnesī. Atbalstāmajās teritorijās, kur iedzīvotāju skaits uz vienu iznomāto km ir mazāks par 20 un pēdējo 36 mēnešu laikā vai ilgāk nav bijusi noslēgta neviena vienošanās par pakalpojuma izmantošanu, tīkla nomas maksai tiek piemērota 30% atlaide. Platjoslas tīkla projekts ir bezpeļņas projekts un tīkla nomas maksu veido tikai tā uzturēšanas izmaksas.

Platjoslas tīkla 2. kārtas būvniecību īstenoja četri būvnieki – SIA “Citrus Solutions”, SIA “Reck”, SIA “Latvijas Energoceltnieks” un SIA “Ditra Network”. Būvuzraudzību objektos nodrošināja komercsabiedrība PS “CC&DP” un SIA “IxCom”.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

No šī gada 1. jūlija Bite Latvija sāks piedāvāt optisko internetu, izmantojot Baltcom infrastruktūru

2024. gada 1. jūlijā tiks pabeigta “Bite Latvija” un “Baltcom” apvienošana, kā rezultātā “…