19. novembris, 2019

Tiek apkopota informācija par Latvijas pilskalniem un veidoti to 3D modeļi

latvijas pilskalni

Projekts “Latvijas pilskalni” veidojies kā privāta iniciatīva ar mērķi apkopot informāciju par Latvijas teritorijā esošajiem senlatviešu pilskalniem. Projekts iecerēts kā entuziastu kopiena, kuri savstarpēji dalās ar informāciju – pilskalnu aprakstiem, fotogrāfijām u.c. materiāliem, lai šī būtu brīvi pieejama sabiedrībai.

Interneta vietnē www.latvijas-pilskalni.lv pieejami apraksti par ~400 pilskalniem. Aprakstu veidošanai izmantots gan pilskalnu apsekotāja Ernesta Brastiņa grāmatu saturs, gan citi avoti. Fotogrāfiju datu tiek papildināta, entuziastiem apbraukājot Latvijas pilskalnus – braucienu laikā tiek veikta ne tikai fotografēšana un pilskalna atrašanās vietas precizēšana, bet arī pašreizējā stāvokļa apzināšana.

Uzsākts darbs arī pie pilskalnu 3D modeļu veidošanas, izmantojot brīvpieejas LIDAR datus vietnē lgia.gov.lv. Izveidoto 3D modeļu sākumfaili un brīvi lejuplādējamas vietnē opendata.latvijas-pilskalni.lv. Paši modeļi pieejami vietnēs sketchfab.com/gatons/collections/latvijas-pilskalni-latvian-hillforts un YouTube. Tapusi arī Latvijas pilskalnu karte. Punkti ievietoti arī Google tiešsaistes kartē. Notiek darbs pie specializētas kartes uz OpenStreetMap, lai nodrošinātu meklēšanas, attālumu mērīšanas iespējas un tml.

Apsekojot pilskalnus, konstatēts, ka liela daļa no tiem (Latvijā ir ~500 pilskalnu) ir aizauguši, nekopti, uz tiem trūkst informācijas norādes. Pētot LIDAR datus, entuziastiem izdevies atklāt arī vairākus, iepriekš nezināmus pilskalnus.

Ikviens interesents aicināts pievienoties entuziastu saimei, doties dabā, apzināt mūsu senvietas un dalīties ar iegūto informāciju.

Senvēstures un izglītības iestāžu darbinieki aicināti izmantot uzkrāto informāciju un 3D modeļu bibliotēku.

Uzsākta sadarbība ar AS “Latvijas Meži” – plānots ieviest pilskalniem veltītu datu slāni lietotnē LVM GEO.

Projekta finansēšana notiek, pateicoties ziedotāju labvēlībai.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda