Sākums IT sasniegumi, bizness Būsi jaunais uzņēmējs? Uzzini, kādi e-pakalpojumi noderēs

Būsi jaunais uzņēmējs? Uzzini, kādi e-pakalpojumi noderēs

5 minūtes lasīšanai

Jau šā gada pirmajos deviņos mēnešos vairāk nekā 40% no visiem pieteikumiem Uzņēmumu reģistrā (UR) tika veikti elektroniski, tuvākajos gados plānota pakāpeniska pāreja uz teju visu pakalpojumu sniegšanu tiešsaistē, tāpēc uzņēmējiem jau laikus jāsāk aprast ar e-vidi, sacīja UR galvenā notāre Guna Paidere, atklājot “Dienas bez rindām 2017”.
Pēc Paideres paustā, jau pašlaik UR būtiski ir samazinājušās rindas un attiecīgi arī uzņēmēji pakalpojumus var saņemt daudz ātrāk, jo pat uz klātienes pakalpojumiem var elektroniski pieteikt tikšanās laiku un tad rindā nav jāstāv vispār.
Tāpēc, ja esi topošais komersants, tad, lūk, pāris ieteikumi, kā efektīvāk dibināt uzņēmumu, lai laiku vari veltīt idejām un biznesa attīstībai, nevis birokrātiskām procedūrām.
 
# Visa sākums – derīgi autentifikācijas rīki un e-paraksts
Kā jau jebkurā situācijā – sagatavošanās ir puse no uzvaras! Uzsākot jebkuru e-pakalpojumu, viens no tā veiksmīgas izpildes priekšnosacījumiem ir derīgi autentifikācijas rīki. Jāatceras, ka reģistrācijas pieteikumam un tam pievienojamajiem dokumentiem jābūt parakstītiem ar Latvijā izsniegtu drošo elektronisko parakstu (eParaksts, eID) vai virtuālo e-parakstu.
“Ja ir eID, tad droši elektronisko parakstu noformēt ir gluži vienkārši – četros soļos. Jāiegādājas un jāpievieno datoram karšu lasītājs, jāielejuplādē parakstīšanās un pārbaudes programmatūru, jāpārliecinās, ka eParaksts ir derīgs un aktīvs, un jāsagatavo interneta pārlūks darbam ar eID karti. Tas arī viss!” UR pārstāve Evija Ivdra.
 
# Arī atvērt pagaidu kontu bankā var attālināti
Viens no pirmajiem darbiem, kas jāpaveic, lai dibinātu uzņēmumu, ir pagaidu bankas konta atvēršana. Piemēram, atsevišķas bankas jaundibināmiem uzņēmumiem piedāvā iespēju attālināti atvērt pagaidu norēķinu kontu, veikt pamatkapitāla iemaksu un saņemt no bankas ar e-parakstu apstiprinātu izziņu par pamatkapitāla iemaksu kontā, ko uzreiz var iesniegt kopā ar dibināšanas dokumentiem. Lai atvērtu pagaidu norēķinu kontu, uzņēmējam jāparaksta konta atvēršanas pieteikums ar drošu elektronisko parakstu un elektroniski jāiesniedz nosūtot uz bankas e-pasta adresi. Pajautājiet savai bankai par iespējām!
 
# Reģistrējot uzņēmumu elektroniski, pienākas atlaide valsts nodevai
Ivdra atgādina, ka, reģistrējot jaunu uzņēmumu būs jānomaksā valsts nodeva un maksa par publikāciju “Latvijas Vēstnesī”, kuras apmērs noteikts normatīvajos aktos. Abi maksājumi jāveic pirms e-pakalpojumu uzsākšanas portālā “latvija.lv”, jo to izpildes gaitā vajadzēs ievadīt ar maksājumiem saistīto informāciju.
Ievērības cienīgs fakts, uzņēmumu reģistrācijai elektroniski portālā “latvija.lv” ir ietaupītais laiks un ceļa izdevumi, bet arī garantētā 10% atlaide valsts nodevai.
 
# Reģistrē uzņēmumu, aizpildot pieteikumu portālā “latvija.lv”
Kad visi priekšdarbi veikti un nepieciešamie dokumenti ir pie rokas (dibināšanas dokumenti – dibināšanas lēmums, statūti, dalībnieku reģistra nodalījums, izziņa par pamatkapitāla iemaksu pagaidu kontā, maksājumu uzdevumi, kā arī sagatavota pieteikuma veidlapa), tad jāizmanto portālā “latvija.lv” e-pakalpojums “Reģistrācija Uzņēmuma reģistra vestajos reģistros”. E-pakalpojums vieš skaidrību par iesniedzamajiem dokumentiem un maksājamās nodevas apmēru – īpaši noderīgi tas ir izmaiņu reģistrācijas gadījumā.
 
# Izvēlies nodokļa maksātāja statusu
Vienlaikus ar pieteikumu par komersanta ierakstīšanu komercreģistrā tev ir tiesības iesniegt un pieteikumā norādīt, vai tu vēlies iegūt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu. To izskata Valsts ieņēmumu dienests.
 
Kur meklēt palīdzību, ja bažas vai kas nesanāk?
Ja ir neskaidrības vai novērotas problēmas e-pakalpojumu darbībā, jāziņo portāla www.latvija.lv lietotāju atbalsta dienestam pa e-pastu [email protected] vai izmantojot e-pakalpojuma formās pieejamo saiti problēmas paziņošanai “Papildus opcijas”. Konsultāciju par e-pakalpojuma “Reģistrācija Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros” lietošanu un atbalstu var saņemt, sazinoties ar Uzņēmumu reģistra tehniskā atbalsta dienestu, zvanot uz tālruņa numuru 67804999 vai rakstot uz e-pastu UR.EP119@tna.lv .
Jau vēstīts, ka akcija “Diena bez rindām 2017” visā Latvijā norisinās no 2017. gada 2. līdz 6.oktobrim. Tās laikā iedzīvotāji tiek aicināti doties uz valsts un pašvaldību iestādēm izmēģināt un saņemt individuālas konsultācijas e-pakalpojumu lietošanā. Akcijas laikā pakalpojumus sniegs 119 klientu apkalpošanas vietās 17 valsts iestādēs visā Latvijā, kā arī 80 pašvaldību iestādēs Latvijas reģionos. Pilns akcijas dalībnieku saraksts pieejams šeit http://www.varam.gov.lv/lat/darbibas_veidi/publiskie_pakalpojumi/?doc=25031
Pašlaik valstī tiešsaistē ir pieejami aptuveni 500 dažādu valsts un pašvaldību e pakalpojumu kā privātpersonām, tā uzņēmējiem. Turklāt pēdējos deviņos gados to skaits pieaudzis apmēram septiņas reizes. Atbilstoši Valsts reģionālās attīstības aģentūras datiem, 2017. gada pirmajos mēnešos valsts e-pakalpojumus lietojuši 762 tūkstoši iedzīvotāji aptuveni astoņus miljonus reižu.
Pasākums tiek finansēts no Eiropas Savienības fondu tehniskās palīdzības projekta Nr. 10.1.2.0/15/TP/011 „Eiropas Sociālā fonda atbalsts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai publicitātes pasākumu par Kohēzijas politikas fondiem nodrošināšanai.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In IT sasniegumi, bizness
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

No šī gada 1. jūlija Bite Latvija sāks piedāvāt optisko internetu, izmantojot Baltcom infrastruktūru

2024. gada 1. jūlijā tiks pabeigta “Bite Latvija” un “Baltcom” apvienošana, kā rezultātā “…