20. jūlijs, 2019

‘FaceApp’ lietotne nonākusi Valsts Drošības Dienesta redzeslokā

faceapp

VDD iesaka pievērst uzmanību netipiski plašajai piekļuvei mobilās datiem un programmām, ko pieprasa lietotnes izstrādātājs, kā arī lietotnes noteikumos paredzētajai piekrišanai izstrādātājam iegūt plašas tiesības personas datiem. Tāpat dienests vērš uzmanību uz lietotnes izcelsmes valsti, kas ir Krievija, piebilstot, ka šīs valsts reputācija tiek apšaubīta saistībā ar aizdomām par privātuma pārkāpumiem un publiski nepieejamas informācijas nesankcionētu iegūšanu.

Ņemot vērā šos apstākļus, VDD neiesaka šo un tai līdzīgu lietotņu izmantošanu valsts un pašvaldības institūciju un kritiskās infrastruktūras uzņēmumu darbiniekiem. Dienests rekomendē arī privātpersonām rūpīgi izvērtēt, vai personiskajā mobilajā ierīcē uzstādīt šāda veida lietotnes.

Kopumā VDD vērtējumā, izvēloties lejupielādēt un izmantot mobilajās ierīcēs dažādas lietotnes (aplikācijas), lietotājam jārēķinās ar riskiem personīgo datu drošībai. Turklāt šādi riski pastāv neatkarīgi no tā, vai konkrētā brīdī gūti tieši pierādījumi aplikācijas ievainojamībām, jo tādas var rasties arī vēlāk, lietošanas laikā – ar kārtējo atjauninājumu vai, pretēji, lietotnes atjaunināšanas trūkumu, uzsver drošības dienests.

“Jāņem vērā, ka lejupielādējot un uzstādot lietotni savā mobilajā ierīcē, lietotājs piekrīt tās noteikumiem, tostarp – nodod piekļuves tiesības mobilajā ierīcē esošajiem datiem un ierīces funkcionalitātei (lokācija, kamera, mikrofons),” skaidro VDD.

VDD rekomendē, pirms ikvienas jaunas lietotnes uzstādīšanas privātajā mobilajā ierīcē, rūpīgi iepazīties ar tās lietošanas noteikumiem un izvērtēt, vai lietotnei nepieciešams piekļūt pieprasītajiem datiem un programmām. Tāpat VDD aicina īpaši rūpīgi izvērtēt, vai lietotnē reģistrēties ar personiskā sociālā tīkla konta, piemēram, “Facebook” vai “Twitter” datiem, tos tādējādi nodot trešajai pusei.

VDD vērtējumā riski ir augstāki, ja lietotnes izcelsmes valsts nav kāda no NATO vai Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Kā ziņots, “Wireless Lab” lietotni radīja 2017. gadā, un tā izmanto mākslīgo intelektu, lai modificētu lietotāju fotogrāfijas, mainot matu krāsu, liekot sejā parādīties krunkām vai arī mazinot vecuma pazīmes.

Šobrīd tā ir visvairāk lejuplādētā vietnē “Google Play”.

Tāpat vēstīts, ka ASV Senāta demokrātu mazākuma līderis Čaks Šūmers aicinājis Federālo Izmeklēšanas biroju (FIB) veikt izmeklēšanu par mobilās lietotnes “FaceApp” darbību ar mērķi “noskaidrot riskus nacionālajai drošībai un privātumam”. Laikraksts “Washington Post” ziņoja, ka partijas Nacionālā komiteja brīdinājusi 2020. gada prezidenta vēlēšanu kampaņas dalībniekus, lai viņi “šo lietotni dzēš bez kavēšanās”. Savukārt uzņēmuma “Wireless Lab” Jaroslavs Gončarovs “Washington Post” sacīja, ka lietotne nekādiem citiem mērķiem neizmanto un tās uzņēmuma serveros tiek dzēstas 48 stundu laikā.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda