27. februāris, 2018

HP security tool labāk neizmantot

Daudzi noteikti ir dzirdējuši par HP laptopu slikto slavu. Bet darba piedāvātajam instrumentam jau mutē nesaktās un tik lieto. Nolēmu tomēr atstāt hp piedāvāto programatūru un tā bija man liktenīgā kļūda. Bet par visu pēc kārtas. Kādu programatūru tad HP piedāvā? Programu, kas automātiski liek jaunākos draiverus, HP ražotos brīnumiņus, kas reizēm ir pat noderīgi. Man ļoti iepatikās funkcija, ka dators aizslēdz/atslēdz ekrānu atkarībā no tā, vai sapārotais smartphone ir tuvumā un aizsniedzams pa bluetooth. Taču mūsdienu telefoni ir kaprīzi. Viņi bluetooth jaudu pakārto baterejas uzlādes līmenim. Līdz ar to arī lauka stiprums mainās. Sanāk, ka ekrāns slēdzas/atslēdzas pats no sevis. Kaitinoši, bet ne kritiski. Tālāk seko daudz interesantāks brīnums. HP Security solution. Ko tad tas dara? Tas uzstāda visādus burvīgus drošības risinājumus. Par vienu no tiem arī šoreiz būs stāts. Kādu rītu ieslēdzu datoru un saskāros ar šādu brīnumu.

Secinam, ka ir uzlikusies biosa parole. Parole, kuru es nezinu. Palasot ātri internetā, saprotu, ka jāgriežas autorizētajā servisa centrā. Servisa centrs pamarinē pāris dienas datoru un paziņo, ka šis nav garantijas gadījums un, ka vienīgais vieds, kā viņi spēj palīdzēt ir mātes plates nomaiņa. Rakstam pievienoju nelielu izgriezumu no servisa atzinuma, ko tad tehniķi ir izpētījuši.

Izklausās pavisam traki. Šāda cena ir tāpēc, ka parole vairs netiek rakstīta standarta bios, bet čipā, kurš nav tik viegli nodzēšams. Tam nav nepieciešama barošana, lai uzturētu saglabātos datus. Tomēr servisa pārstāvis norāda, ka ir vēl citi varianti, bet tos viņi nepiekopj. Tas var kaitēt autorizētā servisa statusam un slavai. Uzzinam kantori, kas to dara un cenu. Cena nav nemaz tik traka, kā varētu domāt – 50 eiro. Pasākuma termiņs – aptuveni viena nedēļa. Pie tam naudu prasa tikai tad, ja izdodas saremontēt. Pirms uzticēt darbu profesionāļiem, mēģinām tikt galā alternatīvos ceļos. Ieliekam datora cieto disku citā iekārtā. Izmēģinām Mimikatz. Tas atgriež visas iespējamās paroles – tikai ne vajadzīgo. Atrodam vēl pāris instrumentus. Tiekam pie paroles NTLM Hash. Izmēģinām pāris lokālās programas. Pāris online variantus.


Rezultāti ir gaužām bēdīgi. Nolemju lieki vairs netrērēt laiku, jo dators nepieciešams darbam. Raksta tapšanas brīdī dators ir nonācis autorizētā servisa centra ieteiktajā neautorizētājā servisa centrā uz atjaunošanu. Ja sevisa centram izdosies par solītajiem 50 eiro atjaunot datora darbību, nebūšu ne skops ne riebīgs un ar servisa kontaktinformāciju padalīšos.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.